חיילים שהוציאו להורג בני רוהינגה נשלחו לכלא. אחרי כמה חודשים הם כבר יצאו לחופשי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עשרת הגברים בני הרוהינגה בתמונה שצולמה רגע לפני הוצאתם להורג בכפר אין דין, ב-2017
עשרת הגברים בני הרוהינגה בתמונה שצולמה רגע לפני הוצאתם להורג בכפר אין דין, ב-2017צילום: HANDOUT/רויטרס
לוגו רויטרס
רויטרס
לוגו רויטרס
רויטרס

מיאנמר אישרה שחרור מוקדם מהכלא לשבעה חיילים שהורשעו בטבח בעשרה גברים ונערים בני רוהינגה ב-2017 במהלך המבצע הצבאי לדיכוי המיעוט המוסלמי במדינת ראחין - כך סיפרו לסוכנות הידיעות רויטרס שני גורמים ברשות הכליאה, שני אסירים לשעבר ואחד החיילים ששוחררו.

שני האסירים לשעבר סיפרו שהחיילים שוחררו בנובמבר, מה שאומר שהם ריצו פחות משנת מאסר אף שנידונו לעשר שנים בכלא בגין מסע ההרג בכפר אין דין. החיילים גם ריצו פחות זמן בכלא משני כתבי סוכנות הידיעות רויטרס שחשפו את הוצאתם להורג של בני הרוהינגה על ידם. שני העיתונאים, וא לון וקייאו סו-או, היו כלואים במשך יותר מ-16 חודשים בגין החזקה בלתי חוקית של מסמכי מדינה חשאיים. ב-6 במאי הם שוחררו מהכלא במסגרת חנינה המונית שהעניק נשיא מיאנמר וין מיינט ל-6,250 אסירים לרגל השנה הבורמזית החדשה, התינגיאן.

וין ניינג, מנהל כלא סיטווה במדינת ראחין, וגורם בכיר ברשות הכליאה במיאנמר, אישרו שהחיילים המורשעים שוחררו לפני כמה חודשים. "העונש שלהם הופחת על ידי הצבא", אמר הגורם ברשות הכליאה מהבירה נייפידאו. השניים סירבו למסור פרטים נוספים ואמרו שאינם יודעים מתי בדיוק שוחררו החיילים - דבר שלא פורסם בפומבי.

נשים רוהינגיות חוצות את הגבול ממיאנמר לבנגלדש, ב-2017צילום: Dar Yasin/אי־פי

שני דוברים מטעם צבא מיאנמר, זאו מין טון וטון טון ניי, סירבו להגיב לידיעה.

שבעת החיילים היו אנשי הביטחון היחידים שלדברי צבא מיאנמר נענשו בקשר למבצע הצבאי בראחין ב-2017, שהוביל לבריחתם של יותר מ-730 אלף בני רוהינגה מוסלמים לבנגלדש השכנה. חוקרים של האו"ם אמרו שמבצע הדיכוי של המיעוט המוסלמי  במיאנמר בוצע עם "כוונה לבצע רצח עם" וכלל הרג המוני, אונס קבוצתי והצתה נרחבת של כפרים שלמים.

מיאנמר מכחישה בתוקף שביצעה פשעים נרחבים, וגורמי ממשל טענו שמאסרם של שבעת החיילים מהמקרה באין דין הוא הוכחה שכוחות הביטחון של מיאנמר אינם נהנים מחסינות. "אני יכול לומר שנקטנו פעולה נגד כל מקרה שהצלחנו לחקור", אמר בשנה שעברה מפקד צבא מיאנמר, הגנרל מין אונג הליינג, לגורמים ממועצת הביטחון של האו"ם. הוא אף התייחס באופן ספציפי למאסרם של החיילים בגלל מעשיהם בכפר אין דין. "הפשע האחרון שבגינו הטלנו עונש היה הרג, ועשר שנות מאסר הוטלו על שבעה אנשים שביצעו אותו", אמר הליינג. "לא נסלח לאף אחד אם ביצע פשע".

סוכנות הידיעות רויטרס הצליחה לאתר אדם בשם זין פיינג סו שאישר כי היה בין שבעת החיילים ששוחררו מהכלא. מעבר לכך הוא סירב לדבר. "אמרו לנו לשתוק", הסביר.

מחנה פליטים של בני רוהינגה בקוקס בזאר בבנגלדש, במארסצילום: Mohammad Ponir Hossain/רוי�

מבצע הדיכוי של צבא מיאנמר נגד בני הרוהינגה החל באוגוסט 2017 במאות כפרים במדינת ראחין שבצפון המדינה. סוכנות רויטרס חשפה את מעשי ההרג של בני המיעוט המוסלמי בכתבת תחקיר מיוחדת בפברואר 2018.

מאות חיילים מיומנים וקשוחים משתי אוגדות חי"ר קל, 33 ו-99, שהתפרסמו בדיכויי התקוממות אכזריים נגד המיעוטים האתניים במדינה, פעלו ביחד עם כוח משטרה צבאית ובודהיסטים לאומנים מראחין במטרה לגרש את כל האוכלוסייה המוסלמית מהכפר אין דין. הם הציתו ובזזו בתים ורכוש של בני רוהינגה - כך לפי עדויות של תושבים בודהיסטים ומוסלמים וכן של אנשי כוחות ביטחון.

מפקד צבא מיאנמר הגנרל מין אונג הליינג במוסקבה, באפריל. אמר ש"לא נסלח לאף אחד אם ביצע פשע"צילום: MAXIM SHEMETOV/רויטרס
כתבי רויטרס וא לון (משמאל) וקייאו סו-או לאחר שחרורם מהכלא, החודש. חשפו את סיפור הטבח בבני הרוהינגהצילום: Thein Zaw/אי־פי

ב-1 בספטמבר 2017, חיילים וכמה תושבים בכפר אין דין עצרו קבוצה של עשרה בני רוהינגה. הצבא מסר שהגברים שנעצרו היו "טרוריסטים". בני משפחותיהם אמרו שהם היו חקלאים, תלמידי בית ספר תיכון ושאחד מהם היה מורה איסלאמי. בבוקר למחרת, כך סיפרו עדי ראייה, בודהיסטים שמתגוררים בכפר תקפו בחרבות כמה מבני הרוהינגה העצורים. היתר נורו למוות על ידי כוחות צבא ונקברו בקבר אחים.

כתבי רויטרס וא לון בן ה-33 וקייאו סו-או בן ה-29 גילו את הקבר והשיגו תמונות של עשרת הגברים לפני שהוצאו להורג. שני העיתונאים נעצרו בדצמבר 2017 בזמן עבודת התחקיר שלהם על ההרג ההמוני, ולאחר מכן נידונו לשבע שנות מאסר. עורכי דינם טענו שמעצרם וכתבי האישום שהוגשו נגדם נועדו למנוע מהם מלדווח על הנעשה בשטח.

באפריל 2018, אחרי שחקר את ההרג ההמוני בכפר בראחין, הודיע צבא מיאנמר שארבעה קצינים ושלושה חיילים הודחו מהצבא ונידונו לעשר שנות מאסר עם עבודות פרך בגין "תרומה והשתתפות ברצח". שמותיהם של החיילים והחלק שמילאו בהרג בני הרוהינגה לא פורסמו בפומבי.

מנהיגת מיאנמר אונג סן סו צ'י בבייג'ין, באפריל. אמרה שמאסר החיילים הוא "צעד ראשון בדרך ללקיחת אחריות"צילום: POOL/רויטרס

מנהיגת מיאנמר אונג סן סו צ'י קיבלה בברכה את ההרשעות של החיילים ואמרה בזמנו לכתבים שמדובר ב"צעד ראשון בדרך ללקיחת אחריות". דוברה של סו צ'י לא היה זמין להגיב לדיווח על שחרורם של החיילים מהכלא.

שני גברים שריצו לא מזמן עונש מאסר בכלא סיטווה אמרו לרויטרס ששבעת החיילים היו מוכרים מאוד בקרב האסירים במקום. "היינו באותו בניין, אבל בתאים שונים", סיפר אחד מהם, אונג טאן ויי, פעיל פוליטי מהעיר סיטווה. הוא ישב כמעט שישה חודשים בכלא לאחר שמתח ביקורת על עובד מדינה והעלה תמונה שלו לרשת. ויי אמר שהוא רצה לדבר בגלוי על שחרורם המוקדם של החיילים משום שבודהיסטי שהתגורר בכפר בראחין ונידון לחמש שנות מאסר בגין ההרג ההמוני עדיין נמצא בבית הסוהר.

אונג טאן סיפר שהחיילים המורשעים קיבלו בירות וסיגריות בכלא, אף שפינוקים מסוג זה היו מחוץ לתחום עבור יתר האסירים. האדם הנוסף שהיה באותו כלא סיפר לרויטרס שהחיילים גם זכו לביקורים של אנשי צבא ובנובמבר הם הועברו מהמקום ברכב צבאי. באותו חודש, אחד החיילים, זין פיינג סו, פתח חשבון פייסבוק חדש וכתב בפרופיל שלו שהוא עבר הכשרה באקדמיה הצבאית היוקרתית. באחד הפוסטים הראשונים שלו הוא כתב שהוא מצפה לסיומה של השנה שאת רובה העביר בכלא. "מתי יסתיימו הדברים האומללים הללו מבחינתי?", כתב החייל בפוסט. "השנה ששינתה את חיי לחלוטין: לעזאזל 2018".

לכתבה של רויטרס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ