מיאנמר תכננה לקלוט היום אלפי בני רוהינגה מבנגלדש. אף אחד לא בא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פליטים בני רוהינגה במחנה פליטים בקוקס בזאר בבנגלדש, היום
פליטים בני רוהינגה במחנה פליטים בקוקס בזאר בבנגלדש, היוםצילום: Mahmud Hossain Opu/אי־פי
לוגו אי-פי
אי-פי
לוגו אי-פי
אי-פי

חזרתם של אלפי מוסלמים בני רוהינגה למיאנמר לא יצאה היום (חמישי) לפועל כמתוכנן והאוטובוסים שהיו אמורים להשיבם לבתיהם נותרו ריקים. הסיבה לכך היא שאף אחד מהפליטים השוהים במחנות צפופים בבנגלדש לא הסכים לשוב לארצם כל זמן שדרישותיהם לא יתקיימו, ובראשן קבלת אזרחות וערבויות לביטחונם.

"אפילו רוהינגה אחד לא רוצה לחזור עד שהדרישות שלהם ייענו", אמר לכתבים המפקח על פליטים בבנגלדש, אבו קלאם.

יותר מ-700 אלף בני רוהינגה ברחו מבתיהם וחצו את הגבול לבנגלדש לאחר שצבא מיאנמר פתח לפני שנתיים במבצע צבאי נגד טרור באזור מגוריהם – מדינת ראקין. הקמפיין הצבאי נגד המיעוט המוסלמי כלל רצח, אונס, עינויים, שעבוד, אלימות נגד ילדים והצתת כפרים שלמים.

מחנה פליטים בקוקס בזאר בבנגלדש, ב-2018צילום: Dar Yasin/אי־פי

בני הרוהינגה דורשים זה תקופה ארוכה ממיאנמר להעניק להם אזרחות, ביטחון ואת האדמות והבתים שהותירו מאחור. אולם, המדינה עם הרוב הבודהיסטי מסרבת להכיר בבני המיעוט המוסלמי כאזרחים או אפילו כקבוצה אתנית שחיה בתוכה. המשמעות היא שבני הרוהינגה חיים ללא אזרחות וסובלים מצורות שונות של אפליה ממסדית.

מיאנמר התירה ליותר מ-3,000 פליטים מיותר מאלף משפחות לשוב למדינה, והודיעה שהיום הם יוכלו להתחיל במסע חזרה מבנגלדש. המפקח הבנגלדשי קלאם אמר שאף אחת מבין 295 המשפחות שעברו ראיונות על ידי ממשלת בנגלדש ונציבות האו"ם לפליטים לא הסכימה לשוב למיאנמר.

"אני אלך למיאנמר רק אם תהיה לי אזרחות. אחרת, הם יירו בנו וישרפו אותנו", אמר עבד אל-חוסיין הרוהינגי לסוכנות הידיעות אי-פי.

צילום: Mahmud Hossain Opu/אי־פי

ראשת ממשלת בנגלדש שייח חסינה אמרה שממשלתה לא תכפה על הפליטים לשוב לארצם ושחזרתם הביתה תתרחש רק אם יסכימו לכך.

נציבות האו"ם לפליטים מסרה היום שרוב בני הרוהינגה שהתראיינו על ידה מעוניינים לשוב לבתיהם אם דרישותיהם ייענו. "רבים מציינים שהם מקווים לשוב הביתה מהר ככל האפשר למיאנמר אם התנאים יאפשרו ואם יספקו להם ערבויות בנוגע למעמד האזרחות, חופש התנועה והביטחון שלהם במיאנמר", מסרה הנציבות והוסיפה שסוכנויות האו"ם צריכות לקבל גישה לאזור מגוריהם של הפליטים.

צילום: Dar Yasin/אי־פי

"בניית ביטחון חשובה מאוד", מסרה הנציבות וקראה למיאנמר לאפשר גישה למקומות שאליהם אמורים לשוב בני הרוהינגה.

גורמי ממשל בבנגלדש מסרו כי המצב במחנות הפליטים היה רגוע אתמול והיום, בניגוד למה שאירע בנובמבר כשאלפי בני רוהינגה הפגינו בשל חששם שיאלצו אותם לשוב למיאנמר.

פליטים רוהינגים רבים אמרו שהם רוצים לשוב לבתיהם תחת פיקוח ישיר של האו"ם ולא של ממשלת מיאנמר.

חקירה שערך האו"ם בשנה שעברה המליצה להעמיד לדין את מפקדי הצבא הבכירים במיאנמר באשמת רצח עם, פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות נגד בני הרוהינגה. מיאנמר דחתה את הטענות שהופנו נגדה על ידי האו"ם וכן על ידי ארה"ב שהאשימה אותה בטיהור אתני.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ