נרוהיטו הוכתר לקיסר יפן בטקס עתיק יומין והתחייב לאחד את העם

שישה חודשים לאחר שהוכתר בטקס קצר, ירש נרוהיטו את הכתר בטקס ססגוני בהשתתפות נכבדים מ-180 מדינות. החגיגות ביפן, שהכריזה על חג לאומי, נפגמו בשל הטייפון האגיביס שפגע לפני כעשרה ימים במדינה והרג לפחות 82 בני אדם

רויטרס
גרדיאן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הקיסר היפני נרוהיטו בטקס ההכתרה בטוקיו, היום
הקיסר היפני נרוהיטו בטקס ההכתרה בטוקיו, היוםצילום: KYODO/רויטרס
רויטרס
גרדיאן

נרוהיטו הוכרז היום (שלישי) באופן רשמי כקיסר יפן בטקס עתיק יומין בו השתתפו כ-2,000 נכבדים מכ-180 מדינות. בטקס בן מאות שנים, התחייב הקיסר היפני החדש למלא את חובתו כסמל המדינה. 

נרוהיטו ורעייתו מסאקו הוכתרו לקיסר וקיסרית ב-1 במאי באירוע קצר אך הטקס המכונה ביפנית "Sokui no Rei" שנערך היום בארמון המלוכה היה משודרג הרבה יותר ונתן את האות לשינוי מעמדו העולמי של נרוהיטו.

שני אנשי חצר מסיטים את הווילונות הסגולים של הטאקמיקורה וחושפים את הקיסר החדש - נרוהיטו, היום
שני אנשי חצר מסיטים את הווילונות הסגולים של הטאקמיקורה וחושפים את הקיסר החדש - נרוהיטו, היוםצילום: Cabinet Office of Japan/רוי
מחלקי עיתונים בטוקיו, היום
מחלקי עיתונים בטוקיו, היוםצילום: Aaron Favila/אי־פי

"אני נשבע שאפעל לפי החוקה ואמלא את אחריותי כסמל המדינה ומאחד העם", הכריז הקיסר החדש, בן ה-59, בקול מעט צרוד מול כ-2,000 אורחים, בהם הנסיך הבריטי צ'רלס. "אני מקווה בכנות שארצנו תתפתח, בעזרת התבונה והמאמצים של עמנו, ותתרום לחברות ולשלום של הקהילה הבינלאומית, וכן לרווחתה ושגשוגה של האנושות", הוסיף נרוהיטו. 

נרוהיטו, הקיסר היפני הראשון שנולד לאחר מלחמת העולם השנייה, ירש את כס המלכות לאחר שאביו, אקיהיטו, הפך לשליט היפני הראשון שפינה את מקומו. השיקול שעמד מאחורי פרישתו של אקיהיטו נגע לחששו שגילו המופלג יפגע במילוי תפקידו. 

הקיסרית מסאקו בטקס ההכתרה, היום
הקיסרית מסאקו בטקס ההכתרה, היוםצילום: Issei Kato/אי־פי
הקיסרית מאסקו, בת ה-56, לבושה גלימה כבדה המונה 12 שכבות, היום
הקיסרית מאסקו, בת ה-56, לבושה גלימה כבדה המונה 12 שכבות, היוםצילום: /אי־פי

החגיגות ביפן, שהכריזה על חג לאומי, נפגמו בשל הטייפון האגיביס שפגע לפני כעשרה ימים במדינה והרג לפחות 82 בני אדם. מזג האוויר הסוער הביא גם לגשמים הבוקר, טרם טקס ההכתרה.  

מצעד חגיגי בהשתתפות הציבור היה אמור להתקיים היום, אך הוא נדחה לחודש הבא כדי לאפשר לממשלה להתמקד בשיקום נזקי הסערה. מזג האוויר הסגרירי הבוקר אילץ את הארמון בטוקיו לצמצם את מספרם של אנשי החצר בגלימות עתיקות שלקחו חלק בטקס - אף שעם תחילת ההכתרה הספיקו השמיים להתבהר.    

מנהיגת הונג קונג, קארי לאם, מגיעה ליפן כדי להשתתף בטקס ההכתרה של נרוהיטו, בטוקיו, היום
מנהיגת הונג קונג, קארי לאם, מגיעה ליפן כדי להשתתף בטקס ההכתרה של נרוהיטו, בטוקיו, היוםצילום: Carl Court/אי־פי
אנשים צופים בשידור טקס ההכתרה של הקיסר נרוהיטו, בטוקיו שביפן, היום
אנשים צופים בשידור טקס ההכתרה של הקיסר נרוהיטו, בטוקיו שביפן, היום צילום: Aaron Favila/אי־פי

קריאת "בנזאי" והצדעה של 21 רובים

לצלילי גונג בהיכל האורן (מאטסו-נו-מא) – החדר היוקרתי ביותר בארמון – שני אנשי חצר קדו קידה והסיטו את הוילונות הסגולים של ה"טאקמיקורה" – מבנה בגובה 6.5 מטרים שמשקלו כשמונה טונות. נרוהיטו נחשף מבעד לווילונות כשהוא עומד מול כיסא, לבוש בגלימה כתומה וכיסוי ראש שחור. לצדו הונחו חרב קדומה וקופסת תכשיטים – שניים משלושת האוצרות הקדושים.    

הקיסרית מסאקו, בת ה-56, לבשה גלימה כבדה המונה 12 שכבות ועמדה מול כיסא קטן יותר. גלימות מסורתיות שכאלה עשויות להגיע למשקל של כ-15 ק"ג.

יורש העצר אקישינו, אחיו הצעיר של הקיסר החדש, לבוש בגלימה כתומה, היום
יורש העצר אקישינו, אחיו הצעיר של הקיסר החדש, לבוש בגלימה כתומה, היוםצילום: POOL/רויטרס
אנשים ממתינים מחוץ לארמון לקבל את פניו את הקיסר החדש, היום
אנשים ממתינים מחוץ לארמון לקבל את פניו את הקיסר החדש, היוםצילום: Eugene Hoshiko/אי־פי

ראש הממשלה שינזו אבה בירך את הקיסר לפני שהזמין את האורחים, ובהם יורש העצר אקישינו, אחיו הצעיר של הקיסר, ומשפחתו – כולם מעוטרים בגלימות. בין האורחים ניתן היה להבחין בשרת התחבורה האמריקאית, איליין צ'או ומנהיגת מיאנמר, אונג סן סו צ'י. אבה פתח בשלוש קריאות – "בנזאי" - שמשמען חיים ארוכים – לכבוד הקיסר שהתקבל בהצדעה של 21 רובים.

חנינה לכחצי מיליון בני אדם

מוקדם יותר, נכנס נרוהיטו לארמון לקול תשואות תומכיו שהמתינו לו. "מכיוון שהוא צעיר ונמרץ עם יכולת מנהיגותית יוצאת דופן, אני מקווה שהוא יתמוך בתושבי יפן שסבלו לאחרונה מאסונות טבע", אמר טומוקו שיראקווה בן ה-51, שהיה אחד מהמוני האזרחים שהצטיידו במטריות מחוץ למתחם הארמון.

הקיסר החדש עוזב את הארמון בתום הטקס, היום
הקיסר החדש עוזב את הארמון בתום הטקס, היוםצילום: Eugene Hoshiko/אי־פי

היום בערב צפויה להתקיים סעודה בחצר הארמון ומחר אחר הצהריים יארחו הקיסר והקיסרית החדשים את ראשי המדינות השונות למסיבת תה. לכבוד האירוע ההיסטורי, העניקה הממשלה חנינה לכחצי מיליון בני אדם שהורשעו בעבירות קטנות, כמו עבירות תנועה. חרף דחיית המצעד החגיגי ל-10 בנובמבר, ערוצי הטלווזיה ביפן מסרו כי 26 אלף שוטרים אבטחו את הנוכחים ברחובות.   

עתידה של הקיסרות היפנית

נרוהיטו שונה בנוף הקיסרים היפנים האחרונים כיוון שצאצאו היחיד – אייקו בת ה-17 – הוא למעשה נקבה וככזו היא אינה יכולה לרשת את כס הקיסרות לפי החוק הנוכחי. במידה שהחוק לא ישונה, עתידה של המשפחה הקיסרית לדורות הבאים מונח על כתפי אחיינו של הקיסר החדש – היסהיטו בן ה-13, שממוקם שני בתור לכס הקיסרות אחרי אביו – יורש העצר אקישינו.

נשיא גרמניה פרנק וולטר שטיינמאייר ורעייתו אלקה בודנבנדר בדרכם לטקס ההכתרה, בטוקיו שביפן, היום
נשיא גרמניה פרנק וולטר שטיינמאייר ורעייתו אלקה בודנבנדר בדרכם לטקס ההכתרה, בטוקיו שביפן, היוםצילום: POOL/רויטרס

סבו של נרוהיטו, הירוהיטו, ששלח חיילים יפנים להילחם במלחמת העולם השנייה, ויתר על מעמדו לאחר תבוסתה של יפן בשנת 1945. לקיסרות היפנית אין כיום סמכות פוליטית.

על אף שיפנים רבים בירכו על טקס ההכתרה, היו שראו בו כמטרד. כ-20 בני אדם השתתפו במחאה נגד החגיגה היפנית. "אין צורך בטקס כזה מורכב. התנועה נחסמה דבר שהוביל לאי-נוחות אצל האזרחים הפשוטים", אמר יושיקאזו אראי, בן 74. לדבריו, "הקיסר משמש כעת כסמל עבור העם, אך בשלב כלשהו הקיסר כבר לא יהיה נחוץ – הדברים יהיו בסדר גמור גם בלי קיסר".   

הנסיך הבריטי צ'רלס ומארי, נסיכת דנמרק, בטקס ההכתרה, היום
הנסיך הבריטי צ'רלס ומארי, נסיכת דנמרק, בטקס ההכתרה, היוםצילום: KYODO/רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ