ואף מילה על שוק הדגים של ווהאן. הצנזורה הסינית לא עושה חיים קלים ללומדים דרך הרשת

כשהלימודים בבתי הספר בסין הושעו בגלל נגיף הקורונה, במשרד החינוך הבטיחו ש"הכיתות סגורות, אך הלימודים לא ייפסקו" והעבירו את הלימודים לרשת. על הרצון הטוב מעיבה הצנזורה הדרקונית שחוסמת שיעורים ללא התראה, באופן שהופך את שגרת התלמידים והמורים לכמעט בלתי אפשרית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שיעור מקוון בביתה של תלמידה בפויאנג, בשבוע שעבר
שיעור מקוון בביתה של תלמידה בפויאנג, בשבוע שעברצילום: CHINA DAILY/רויטרס
גרדיאן
אי-פי
גרדיאן
אי-פי

ההרצאה הראשונה בקורס שבו למד צ'ו שינג'יאן הופסקה בפתאומיות, רק חצי שעה לאחר שהתחילה. בכל רחבי סין נסגרו בתי הספר עד להודעה חדשה כדי להשתלט על הפצת נגיף הקורונה, וכיתת הביואינפורמטיקה שבה למד צ'ו היתה אחת מעשרות אלפי כיתות, מבתי הספר היסודיים ועד לאוניברסיטאות, שאולצו לעבור ללימודים בעזרת האינטרנט.

במשך שבועות המשיך המרצה של צ'ו לשלוח בשקדנות הקלטות לקבוצת הצ'אט של התלמידים, עד שפתאום, ללא אזהרה מוקדמת, המערכת פירקה את הקבוצה. לפי ההודעה שקיבלו החברים בה, הקבוצה הפרה את תקנות האינטרנט הסיניות, שהן חלק בלתי נפרד מהחיים היומיומיים תחת שלטון המפלגה הקומוניסטית.

הסטודנטים תמהו. האם זה נעשה בגלל נושא הקורס? "אני לא יודע איזה מלים או משפטים בהתכתבות גרמו לזה", אמר צ'ו כשסיפר על התקרית. "אני מניח שאיכשהו נגענו בחומר רגיש".

הרשתות החברתיות הגדולות כמו פייסבוק, יוטיוב וטוויטר חסומות בסין, ואילו רשתות מקומיות כמו וייבו ו–WeChat פועלות תחת פיקוח קפדני ש"מנקה" אותן מכל מה שעלול להיראות כתוכן פוגעני בעיני המשטרה ומינהל הסייבר הממלכתי. כעת, המעבר הפתאומי של חלק גדול ממערכת החינוך הממלכתי לפלטפורמות המוקדשות בדרך כלל לשידורים חיים של ידוענים מבליט בצורה בוטה את התופעה. כיתות הלימוד נאלצות להתמודד עם פיקוח תמידי ועם אופיה השרירותי של הצנזורה של המפלגה הקומוניסטית על האינטרנט.

כיתה נטושה בבית ספר בשאויאנג, בחודש שעברצילום: CHINA DAILY/רויטרס

קורסים בהיסטוריה ובמדעי המדינה הם בין הרגישים והפגיעים ביותר לצנזורה. נושאים כמו המהפכה התרבותית ו"הזינוק הגדול קדימה" מצונזרים באופן קבוע גם בשידורי החומר וגם בדיונים ברשת. אך הם לא הנפגעים הבלעדיים - קורסים בביולוגיה נחסמו גם הם בגלל "תוכן פורנוגרפי".

כל מלה מחייבת אישור

חיי היומיום בסין השתנו מקצה לקצה בשבעת השבועות האחרונים. הרחובות ריקים, המסעדות מציעות רק שירות משלוחים ופעילויות קבוצתיות הוחלפו בעבודה מרחוק, שיעורי כושר וירטואליים ולימודים דרך האינטרנט. "הכיתות סגורות, אך הלימודים לא ייפסקו", הודיע משרד החינוך הסיני בחודש שעבר. בהודעה נמסר על הפעלת 24 אלף קורסים אינטרנטיים בחינם ב–22 פלטפורמות רשת, ללימודי מקצוע ולתואר ראשון כאחד.

אלא שרבות מתוכניות הלימודים האלה הוכשלו על ידי הרגולציה הקפדנית של האינטרנט. לואיס וונג, מורה להיסטוריה בחטיבת הביניים בצפון-מזרח סין, אמר כי היקף העבודה שלו גדל בגלל התהליך המסובך והמחמיר לאישור הלימוד באמצעות האינטרנט.

בעוד שדיונים בכיתות מאפשרים מרחב פעולה גדול יותר, הדיונים הווירטואליים מוקלטים, ויש סיכוי רב יותר שדברים יוצאו מהקשרם. "כל מלה שנאמרת בהקלטת וידאו חייבת לקבל אישור לפני השידור", ציין וונג. לדבריו, זה אומר שהוא נאלץ לכתוב את ההרצאה שלו במלואה, מלה במלה — כ–5,000 סימנים ואותיות בסינית — ולמסור אותה לאישור הנהלת בית הספר.

הסטודנטית ז'אנג צ'ינג צ'ינג לומדת בביתה בצ'ונג צ'ינג שבדרום מערב סין, בחודש שעברצילום: /אי־פי

וונג סיפר שאחד מעמיתיו, מורה למדעי המדינה, ניסה להעלות לרשת מסמך שכותרתו היתה "סוציאליזם בעל מאפיינים סיניים". המשפט הזה היה חביב על השליט הקודם דנג שיאופינג וחברי הממשלה הנוכחיים עדיין משמיעים אותו לעתים תכופות. אך משום מה, פלטפורמת הענן חסמה את המסמך, ואפשר היה להעלות אותו לרשת רק אחרי שהמשפט "הבעייתי" הזה נמחק.

מורים בסין עושים מאמצים רבים כדי לעקוף מגוון מכשולים דיגיטליים. באפליקציית המסרים WeChat, למשל, מסמכים נמחקים ולא מועברים לקבוצת צ'אט אם הם לא עוברים את "בדיקת הבטיחות" - אך אותם מסמכים ניתנים לשיתוף במסרים ישירים. בהתאם, כמה מהמורים החלו לשלוח קבצים לתלמידים ולהורים באופן אישי.

"קורסים נחסמים, וזה מגוחך", כתב בווייבו וונג יואצ'י, קומיקאי סיני ידוע. "זה לא נורמלי. הסיבה לכך היא שאין חופש ביטוי, ואני בטוח שגם הפוסט הזה יימחק. היעדר חופש הביטוי ישפיע על החינוך שלנו, על חיינו. זה כבר קרה. ועכשיו זה ממש לא מצחיק, נכון?". כפי שחזה, הפוסט שלו נמחק.

בית דפוס לספרי לימוד, בשבוע שעברצילום: CHINA DAILY/רויטרס

אך הצנזורה היא לא האחראית היחידה על הלימודים ברשת. לפעמים יש גם תקלות טכניות. צ'נג יופאן, סטודנטית במחוז ג'יאנגסו שבדרום סין, הפכה שלא ברצונה למנחה בהרצאה ביום הלימודים הראשון ברשת בחודש שעבר. כשהשיעור אמור היה להתחיל, המרצה שלה הועבר לפלטפורמה אחרת - ואילו היא התמנתה למנהלת הקבוצה. בעיות תקשורת אינטרנטית גרמו לכך שהקשר בין צ'נג וחבריה לכיתה לבינו שוּתק למשך שעתיים. בתום "השיעור", המרצה שלא היה מודע למצב כתב בצ'אט של הקבוצה: "להתראות בפעם הבאה!".

הרשימה השחורה

הצנזורה חוסמת מידע הנוגע לקורונה, גם כזה המתייחס אליה בעקיפין. מאות מלים וצירופי מלים, כולל "שוק הדגים של ווהאן" ו"וריאציה של סארס" צונזרו בדצמבר, ולא התאפשר לרופאים להזהיר את הקוראים מפני הנגיף החדש.

במחקר שערכה המעבדה האזרחית של בית הספר לעניינים בינלאומיים באוניברסיטת מונק שבטורונטו התברר כי בינואר ובפברואר צונזרו תכנים נרחבים באתרי התקשורת החברתית של סין. נחסמו גם מידע ספקולטיבי ודיווחים ניטרליים על התמודדות הממשלה בבייג'ין עם הנגיף. אך מנהיגי המדינה לא הסתפקו בכך, ודרשו להטיל פיקוח מחמיר עוד יותר על התקשורת באינטרנט כדי לוודא שיש "יציבות חברתית".

בית ספר יסודי נטוש בהונג קונגרצילום: AFP

"הממצאים שלנו מראים כי המידע על Covid–19 נמצא תחת פיקוח קפדני בתקשורת החברתית הסינית", נכתב בדו"ח. "הצנזורה החלה בשלבי ההתפרצות הראשונים, והתרחבה עד לחסימת מגוון של אמירות, מביקורת על הממשלה ועד לפרסום עובדות ומידע שקיבלו אישור רשמי".

בדו"ח נאמר כי הצנזורה הסינית החלה לחסום מלים הקשורות לנגיף ב–31 בדצמבר, יום לאחר שד"ר לי וונליאנג ושבעה רופאים נוספים ניסו להזהיר קבוצות ב–WeChat מפני התפרצות הנגיף. כמו כן הודגש כי YY — פלטפורמת סטרימינג סינית — הוסיפה 45 מלים או צירופי מלים לרשימה השחורה שלה, כולל "דלקת ריאות לא מוכרת בווהאן", "התפרצות סארס בווהאן" ו"ועדת הבריאות של ווהאן".

הרשימה של WeChat הורחבה בצורה משמעותית במחצית הראשונה של פברואר, ונוספו אליה 516 צירופי מלים בנוסף ל–132 שנכללו בה בכל ינואר. 87% מהמלים האסורות התייחסו לנשיא שי ג'ינפינג והשאר לדמויות בכירות בממשלה המרכזית ובראשות המפלגה הקומוניסטית.

"בחלק מצירופי המלים האלה אמנם נמתחה ביקורת על ההנהגה המרכזית או היתה התייחסות לעובדה שלא עשתה דבר בתחילת ההתפרצות, אך רובם התייחסו להנהגה בצורה ניטרלית", נאמר בדו"ח, שבו צוין כי רק 138 מצירופי המלים שהתייחסו לממשלה היו ביקורתיים.

מות הרופא לי עורר כעס רב בקרב גולשים באינטרנט, והצנזורים הגיבו על כך בהחמרת הפיקוח. 19 מהמלים שצונזרו כללו התייחסות ללי. 99 שילובי מלים נוספים התייחסו לנגיף בהונג קונג, טייוואן ומקאו. "רוב צירופי המילים שהתייחסו להונג קונג מתחו ביקורת על המנהיגה קרי לאם ועל כישלונה בטיפול במשבר".

לכתבה באי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ