המוח מאחורי תדמית הרודן. אחותו של קים ג'ונג און טיפסה לפסגת המשטר

קים יו-ג'ונג הפכה בצעדים מדודים לדמות השנייה בחשיבותה במדינה המבודדת בעולם. היא ואחיה רקמו חברות אמיצה, אך פרשנים מבהירים שלמרות כישוריה היא לעולם לא תחליף את קים, שהלילה דווח שמצבו הרפואי קשה

קים יו-ג'ונג צועדת לפני אחיה ונשיא דרום קוריאה מון במטה המפלגה בפיונגיאנג, ב-2018
קים יו-ג'ונג צועדת לפני אחיה ונשיא דרום קוריאה מון במטה המפלגה בפיונגיאנג, ב-2018צילום: /אי־פי
לוגו גרדיאן
גרדיאן
לוגו גרדיאן
גרדיאן

מאחורי הקלעים ובצעדים מדודים, קים יו-ג'ונג הפכה לדמות בולטת בצפון קוריאה ולשנייה בחשיבותה רק לאחיה קים ג'ונג און, שליט המדינה המבודדת ביותר בעולם. מי שנצפתה מחזיקה מאפרה עבור אחיה בהפסקת סיגריה בזמן הפסגה הגרעינית עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בשנה שעברה וייצגה את המשטר בפיונגיאנג במשחקי החורף האולימפיים בדרום קוריאה, לא רק התמנתה לתפקידים יוקרתיים במפלגה הקומוניסטית השלטת, אלא נחשבת גם למוח שמאחורי התדמית הציבורית המתוכננת לפרטים של אחיה בתוך המדינה ומחוצה לה.

פרשנים פוליטיים יודעים לספר שאחותו של קים זוכה לאמון ללא סייג מאחיה, מנהיג שמסוגל להורות להוציא להורג את דודו באמתלה של בגידה. מעמדה חשוב כעת במיוחד לאור דיווחים לא מאומתים על מצבו הרפואי הרעוע של קים. ברשת CNN דווח הלילה ששליט צפון קוריאה בן ה-36 עבר ניתוח לב ומצבו הרפואי קשה, וציטטו גורם רשמי לפיו בממשל בארה"ב עוקבים אחר דיווחים לפיהם הוא מצוי "בסכנה גדולה".

קים יו-ג'ונג בטקס רשמי בוייטנאם, בשנה שעברהצילום: Jorge Silva/אי־פי

בשעה שהעולם כולו נאבק בהתפשטות נגיף הקורונה, ובעוד שהמשטר בפיונגיאנג ממשיך להתעקש על כך שעדיין לא התגלה במדינה אף לא מקרה אחד של הידבקות בנגיף, מעמדה של קים יו-ג'ונג רק ממשיך להתחזק.

בחודש שעברה פרסמה בראשונה הודעה לציבור, שבה גינתה את דרום קוריאה וכינתה אותה "כלב מפוחד שנובח". היא עשתה זאת בתגובה למחאה שהביעה סיאול על תרגיל צבאי באש חיה שביצעה צפון קוריאה. במארס שיבחה בפומבי את טראמפ על כך שכתב לקים שהוא מקווה להמשיך ביחסים הטובים שנרקמו ביניהם, והציע לו סיוע בהתמודדות עם נגיף הקורונה.

בחודש שעברה פרסמה קים יו-ג'ונג לראשונה הודעה לציבור, שבה גינתה את דרום קוריאה וכינתה אותה "כלב מפוחד שנובח"

פרסום הודעות פוליטיות מפיה של קים יו-ג'ונג מעיד על מעמדה המרכזי בשלטון, אומר יונגשיק בונג, עמית מחקר במכון לחקר צפון קוריאה באוניברסיטת יונסיי בסיאול. "העובדה שקים ג'ונג און מתיר לה לכתוב ולפרסם דברים כה תוקפניים בנימה כה אישית על דרום קוריאה מעידה על כך", אמר בונג, "ברור לעין שבדעתו לאפשר לאחותו להפוך לאלטר אגו שלו".

קים יו-ג'ונג בטקס פתיחת משחקי החורף בסיאול, ב-2018צילום: Patrick Semansky/אי־פי

ואולם נראה שקים יו־ג'ונג, שהתלוותה לאחיה בשני מפגשי פסגה שקיים עם טראמפ, שילמה על כך מחיר כששיחות הגרעין עלו על שרטון. בסוף השבוע שעבר הוחזרה לתפקידה במפלגה, דווח בסוכנות הידיעות הממלכתית, מעט יותר משנה אחרי שסולקה ממנו וצוותה לשמור על פרופיל נמוך בעקבות כשלון פסגת האנוי ב–2019.

תחושה עזה של שותפות גורל

בממשל האמריקאי מכירים אותה היטב. ב-2017 היא נכללה ברשימה השחורה של בכירים צפון קוריאניים שהואשמו ב"הפרות חמורות של זכויות אדם". נוכחותה בלטה בכל שלבי התהליך הדיפלומטי שניהל השלטון עם וושינגטון ועם סיאול. במקביל, כאחראית על התעמולה, ביססה את תדמיתו של קים כראש השושלת השולטת בצפון קוריאה זה שלושה דורות.

"יש לה גישה ישירה והשפעה רבה על קים ג'ונג און", אומר לאוניד פטרוב, מומחה לענייני צפון קוריאה ומרצה בכיר בקולג' הבינלאומי לניהול בסידני. "היא לא מעורבת בטיהורים שביצע או להתגרותו במעצמות, אבל היא יודעת עליהם הכל. היא דמות פוליטית ואשת אמון שמסייעת לקים לשמור על תדמית ציבורית חיובית בשעה שהוא נושא ונותן עם זרים או עם דרום קוריאנים".

קים וטראמפ בצפון קוריאה, ביוניצילום: Susan Walsh/אי־פי

קים יו-ג'ונג, הצעירה על פי הערכות בארבע שנים מאחיה, לא נראתה כמעט בפומבי עד 2010, כשצולמה בכינוס של המפלגה. כעבור שנה כבר היתה חלק בלתי נפרד מפמליית אביה קים ג'ונג-איל, ונראתה מתאבלת עליו אחרי מותו ב-2011. אבל המסע שלה ללבו של המשטר הצפון קוריאני החל ככל הנראה עוד בשלהי שנות התשעים, כשלמדה בבית ספר פרטי בברן שבשווייץ יחד עם אחיה, שעמו גרה בבית פרטי בלוויית צוות עובדים ומאבטחים, על פי North Korea Leadership Watch. "הם היו למעשה בגלות יחד וידעו מה העתיד צופן להם", אומר בונג. "הם פיתחו כנראה תחושה עזה של שותפות גורל. כתוצאה מכך, היא זכתה באמונו הבלתי מוגבל של אחיה".

לא ידוע הרבה על חייה של יו—ג'ונג בין תקופת לימודיה לתואר במדעי המחשב באוניברסיטת קים איל-סונג בפיונגיאנג, עד 2007, אז החלה למלא תפקיד זוטר במפלגת השלטון. ככל הנראה היא היתה מעורבת בהליכי הסדרת עלייתו לשלטון של אחיה כשליט העליון, אחרי שקים ג'ונג-איל לקה פעמיים באירוע מוחי ב-2008. שמה לא הוזכר בכלי התקשורת של המדינה עד מארס 2014, כשהתלוותה לאחיה במערכת הבחירות לאספת העם העליונה.

קים נוכח בתרגיל צבאי, בתמונה שפרסמה סוכנות הידיעות הממשלתית לפני כשבועצילום: KCNA/רויטרס

"המשטר הצפון קוריאני הוא עסק משפחתי, ונראה שקים ג'ונג-און שם את כל אמונו באחותו", אומר לייפ-אריק איזלי, מרצה ליחסים בינלאומיים באוניברסיטת אוואה שבסיאול. "היא הפגינה יכולת לשוות פן מודרני למשטר, ויש לה השפעה מסוימת על תעמולת המדינה. התפקיד החשוב ביותר שלה הוא ככל הנראה היותה אשת סודו של אחיה. אבל יש לה גם תפקיד משמעותי נוסף. למסרים שלה יש משקל רב יותר מאלה של גורמי שלטון שאותם אפשר להחליף בכל עת".

נתיבה של קים יו-ג'ונג לצמרת צפוי להמשיך לאחר שצפון קוריאה תחדש את מדיניות הגרעין שלה בעולם ביום שלאחר חלוף הקורונה. "יש לה תפקיד מרכזי במדיניות הפנים והחוץ של המדינה, משום שהיא אחת מבעלי האינטרס העיקריים בהישרדות המשטר", אומר פטרוב. עם זאת, לדבריו, היא לעולם לא תעטה את גלימת המנהיג אם יקרה משהו לאחיה. "קים יו-ג'ונג יודעת איך לרכך את יוזמות אחיה, אבל היא לא תחליף את מקבל ההחלטות הראשון במעלה", הסביר. "צפון קוריאה היא מדינה קונפוציאנית שבה רוחשים כבוד לבכירות וזכריות. היא בעלת הברית הנאמנה ביותר של קים, אבל לא יותר מכך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ