מנהיגי סין והודו בקרב הורדת ידיים בגבול. אחד מהם יודע שאין לו סיכוי

העימות הקטלני בגבול בשבוע שעבר הוביל את בייג'ין וניו דלהי לצאת בהצהרות לוחמניות. אף ששתי המעצמות הגרעיניות לא מעוניינות במשבר צבאי בעודן מנסות למזער את נזקי הקורונה, שי ג'ינפינג ונרנדרה מודי הלאומנים גם לא מעוניינים בפשרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שי ומודי בהודו, באוקטובר
שי ומודי בהודו, באוקטוברצילום: HANDOUT / PIB / AFP
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

שניהם לאומניים ושאפתנים, ושניהם להוטים להשאיר חותם כמנהיגים משמעותיים עבור המדינה שלהם. אף אחד מהם לא רוצה להיראות חלש בפני האזרחים, גם לא בכל הנוגע לעימות מוזר ומתמשך על אזור הררי נידח ושומם. נשיא סין שי ג'ינפינג וראש ממשלת הודו נרנדרה מודי לא התכוונו ללבות את הלהבות באופן שהוביל לעימות האלים בגבול בהימלאיה ביום שני שעבר. ובכל זאת, מנהיגי שתי המדינות הגרעיניות מצאו עצמם במשבר צבאי שאיש לא רוצה בו, ואשר עלול לצאת משליטה.

הרשויות בהודו דיווחו על 20 חיילים הרוגים בתקרית, והיום (ראשון) פרסמו הודעה לפיה גם 40 חיילים סינים נהרגו במהלכה, אולם סין לא אישרה זאת. מדובר בתקרית החמורה ביותר שאירעה בגבול בין שתי המדינות ב-45 השנים האחרונות.

שריפת בובה עם דמותו של שי ג'ינפינג בהפגנה נגד סין בעיר ההודית אחמדאבאד, בשבוע שעבר צילום: Ajit Solanki/אי־פי
תומכי מפלגת השלטון הלאומנית בהודו בהפגנה נגד סין בקולקטה, אתמולצילום: RUPAK DE CHOWDHURI/רויטר

"ריבונותה ושלמותה של הודו הן בעלות חשיבות עליונה. אף אחד לא יכול למנוע מאיתנו להגן עליהן", הכריז בשבוע שעבר מודי בנאום קצר ששודר בערוצי הטלוויזיה, בו התייחס לראשונה לעימות, שהיה הראשון מבין עימותים רבים המתמשכים בגבול בין שתי המדינות כבר שבועות ארוכים בו נהרגו חיילים. הוא נדר ש"מותם של חיילינו לא יהיה לשווא" והוסיף "הודו רוצה שלום, אבל אם מתגרים בה, הודו יודעת לתת תשובה נאותה".

בשבוע שעבר הבהיר יואה גאנג, קולונל בדימוס בצבא סין, ש"התגרות מהסוג הזה היא תוקפנית, ואין לנו ברירה אלא לרסן אותה". הוא ייחס את המתיחות המתמשכת בגבול מאז חודש מאי לבחירות שנערכו בהודו ולשאיפות הפוליטיות של ראש משלתה מודי. "סין מוכנה ללכת ראש בראש עם זה, והיא לא פוחדת ממוות או מפתיחה באש", הוסיף.

בסין התחייבו כבר בשבוע שעבר להימנע מלהסלים את המצב, אבל בשיחת טלפון משותפת גער שר החוץ הסיני ואנג יי בעמיתו ההודי. בהודעה שפרסם הממשל בבייג'ין לאחר השיחה צוין שוואנג הטיח במקבילו ההודי, סוברהמניאם ג'יישנקר, ש"הודו לא צריכה לשגות בהבנת המצב הנוכחי ולהמעיט בנחישותה של סין כדי לשמור על ריבונותה הטריטוריאלית". הוא הטיל על הודו את האחריות על התקרית האלימה, חרף הסכמתה הקודמת להסיג כוחות מעמק גלוואן.

כמה שעות מאוחר יותר פרסמה הודו את גרסתה שלה לשיחת הטלפון בין שני השרים. ג'יישנקר האשים בשיחה את סין "בפעולה מתוכננת מראש שגרמה ישירות לאלימות ולנפגעים", מסרו השלטונות בניו דלהי.

חשש מביקורת מבית

לא מדובר בימים רגועים עבור אף אחד משני המנהיגים. מודי ושי מתמודדים עם השלכות מגפת הקורונה, שממשיכה להתפשט בהודו בעוד שבסין מנסים לרסן התפרצות חדשה בבירה בייג'ין. עבור שתי המדינות, הנגיף גרם לפגיעה כלכלית משמעותית. התקרית האלימה בעמק גלוואן שבהימלאיה רק מגבירה את מפלס החרדה בשני הצדדים, ומקשה על הסיכוי למצוא להתפרצות האלימה האחרונה פתרון דיפלומטי.

צילום לוויין של עמק גלוואן, שבו אירע העימות בין צבאות הודו וסין, בשבוע שעברצילום: /אי־פי

מודי מקפיד להפגין קשיחות ביחסו לסין, אבל במקביל מנסה גם למנוע הידרדרות נוספת. בצילומים שפורסמו בכלי תקשורת מקומיים נראו שיירות צבאיות הודיות הנוסעות לכיוון אזור הסכסוך, ותושבים מקומיים סיפרו על תנועה ערה מהרגיל של כוחות צבא. ובכל זאת, פרשנים צבאיים אומרים שבצבא לא הוכרזה כוננות מלאה.

מודי כבר סופג בארצו ביקורת מצד מנהיגי האופוזיציה המאשימים אותו ברפיון. "למה הוא מסתתר?", צייץ בשבוע שעבר אחד מראשי האופוזיציה, רהול גנדי. "מספיק ודי. אנחנו צריכים לדעת מה קרה. איך סין העזה להרוג חיילים שלנו? איך הם מעזים לקחת אדמה שלנו?".

ב-40 השנים האחרונות איבד הצבא הסיני באופן רשמי רק שלושה חיילים מחוץ לגבולות המדינה - במשימות שלום של האו"ם במאלי ובדרום סודאן ב-2016. בבייג'ין לא אישרו או הכחישו דיווחים הודיים על הרוגים בתקרית בגבול בין שתי המדינות. ובעוד שבסין שומרים על שתיקה, בהודו החלו להתפרסם פרטים נוספים על התקרית. בריאיון עם שני קציני צבא הודים שביקשו לשמור על עילום שם, פורסם שקבוצת חיילים הודים נשבתה. גורלם של החיילים עדיין לא ידוע, והם כנראה עומדים במרכזן של שיחות מאחורי הקלעים בין הצדדים.

משאיות של צבא הודו בלדאקצילום: Mukhtar Khan/אי־פי
הלוויית קצין צבא הודי שנהרג בהתנגשות האלימה בגבול ליד היידראבד, בשבוע שעברצילום: Mahesh Kumar A/אי־פי

העימות פרץ ביום שני, כשכוח סיור הודי נתקל בכוחות סיניים על רכס צר. החיילים בשני הצדדים לא רשאים לשאת נשק באזור המחלוקת - כדי למנוע מראש מצב של חילופי אש - ולכן בעת האירוע הם השתמשו בכל הבא ליד. במהלך העימות, מפקד הודי נדחף ונפל לתוך ערוץ עמוק, כך סיפרו מקורות לעיתון "גרדיאן" הבריטי. מאות חיילים משני הצדדים נקראו למקום ונלחמו זה בזה באלות ובסלעים. כמה מהם נפלו אל מותם מגובה רב. בצבא הודו אמרו ששלושה חיילים נהרגו בעימותים ו-17 נוספים מתו מפצעיהם לאחר מכן.

הו שיג'ין, עורך ה"גלובל טיימס", יומון סיני בחסות המפלגה הקומוניסטית, כתב בטוויטר כי 17 הפצועים מתו בהמשך משום שצבא הודו לא הצליח לפנותם במהירות מספקת לקבלת טיפול רפואי. "זה לא צבא שיש לו יכולות לחימה חדשניות", כתב.

פרשנים אחרים טענו שלמרות דבריו התוקפניים של מודי, התקרית הבהירה עד כמה הודו נחותה משכנתה בהיבטים צבאיים וכלכליים. "להודו אין אפשרויות, ואם יש לה, הן מעטות מאוד", אמר ראהול בדי, פרשן צבאי הודי. לדבריו, "הפיוס מהווה סיכון" עבור מודי, אך עשוי "להתקבל טוב יותר כעת".

גורמים אחרים בהודו אומרים כי הסכנה שבאי־פעולה חמורה יותר. סין השתלטה בחודשיים האחרונים על שטח של כ־59 קמ"ר באזור שנוי במחלוקת בסמוך לגבול. תבני מאדן, חוקרת במכון מחקר בוושינגטון, אמרה כי הודים רבים רואים את המצב כ"שיטת הסלמי", בדומה להקמת בסיסים צבאיים סיניים בים סין הדרומי, באיים שהריבונות עליהם שנויה במחלוקת. פעולות אלו תסכלו רבות מהמדינות השכנות לאיים ואת ארה"ב. "כולם יודעים שזו תקרית הגבול החמורה הרביעית מאז 2012", אמרה מאדן, בהתייחסות לשנת עלייתו לשלטון של שי. "נראה שהם מנסים ליישם שם גרסה טריטוריאלית דומה לזו שיישמו בים סין הדרומי".

סמיר סראן, נשיא "קרן המחקר אובזרוור", מכון חשיבה בניו דלהי, נחשב למקורב לראש ממשלת הודו מודי. לדבריו, אם הודו לא תתייצב נגד סין, בייג'ין עשויה לחזור על כך שוב ולטעון לבעלות על שטחים נוספים שבמחלוקת. "אתה לא נכנע לאויב רב עוצמה", הוא אמר.

"חייב להיות מחיר על ההתנהגות הסינית", אמר סראן. "הודו צריכה להתכונן לשורה של התכתשויות מוגבלות ועד לעימותים באופן תדיר. אולי זו השגרה החדשה באזור שלנו".

לכתבה של סטיבן לי מאיירס, מריה אבי חביב וג'פרי ג'טלמן בניו יורק טיימס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ