רבים בארה"ב ראו בטראמפ אויב הדמוקרטיה. במזרח הרחוק דווקא חוששים מביידן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ בבית הלבן, ביום חמישי
טראמפ בבית הלבן, ביום חמישיצילום: Evan Vucci/אי־פי
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

בהונג קונג, פעילים למען הדמוקרטיה הביעו תמיכה בטענותיו של נשיא ארה"ב היוצא דונלד טראמפ על כך שניצח בבחירות. בווייטנאם ובמיאנמר, פעילי זכויות אדם ומנהיגי דת מפקפקים ביכולתו של הנשיא הנבחר ג'ו ביידן לבלום משטרים עריצים. בסין, מתנגד למשטר – שהוגדר בעבר כאויב מספר אחת של המפלגה הקומוניסטית – הפיץ טענות קונספירטיביות על זיופים בבחירות לנשיאות בארה"ב.

זה עשוי להיראות מפתיע שפעילים למען דמוקרטיה באסיה הם בין התומכים הנלהבים ביותר של טראמפ, שהצהיר בעבר על ידידות קרובה עם מנהיג סין שי ג'ינפינג ומנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און. אבל דווקא נכונותו של הנשיא האמריקאי להתעלם מכללי הדיפלומטיה, לפרוש מהסכמים בינלאומיים ולהותיר את יריביו מבולבלים ודרוכים — היא שזיכתה אותו בשבחים על היותו מנהיג המסוגל להתייצב מול דיקטטורים ולהגן על אידיאלים דמוקרטיים מעבר לים. זאת, במקביל לביקורת הקשה שהוא סופג בארה"ב על פגיעה באותם האידיאלים בדיוק.

מפגינים בהונג קונג, בשנה שעברהצילום: Edgar Su/רויטרס

בימים אלה, שבהם ביידן מגבש את צוות הממשל בתחום יחסי החוץ, פעילי זכויות אדם בולטים ברחבי אסיה חוששים מהאפשרות שהנשיא הנבחר מתכוון להנהיג את ארה"ב על פי הנורמות הבינלאומיות. הם סבורים כי ביידן, בדומה לנשיא לשעבר ברק אובמה, ישאף לתיאום מול סין במקום לעימות עמה לנוכח הצעדים התקיפים שהיא נוקטת. התמיכה שלהם בטראמפ קיבלה חיזוק במידע בלתי מבוסס שהופץ באינטרנט, לעתים במקורות מפוקפקים, שלפיו ביידן משתף פעולה עם קומוניסטים.

"אם ביידן יהיה הנשיא, זה כאילו ששי ג'ינפינג יישב בבית הלבן", אטמר אלמר יואן, יזם מהונג קונג שמעלה ליוטיוב סרטונים ביקורתיים על המפלגה הקומוניסטית הסינית. "הוא רוצה לבסס דו־קיום עם סין, וכל מי שעושה זאת מפסיד". לקראת סיום כהונתו של טראמפ, אותם הפעילים קוראים לממשל הנוכחי להביע בפעם האחרונה את עמדתו נגד שליטים אוטוקרטים, בדומה למאמץ האחרון שלו להרחיב את החומה בגבול מקסיקו.

ביידן וסגנית הנשיא הנבחרת קמלה האריס בדלוור, בחודש שעברצילום: JIM WATSON - AFP

באוקטובר ערך שר החוץ של ארה"ב מייק פומפאו ביקור בחמש מדינות באסיה, שבו חרג ממנהגי הנימוסין ותיאר את ממשלת סין כ"טורפת", מי ש"נוהגת בהפקר ומאיימת" ומי שהיא "האיום החמור ביותר על עתיד חופש הדת". בנובמבר, לובסנג סנגאי הפך למנהיג הראשון של הממשלה הטיבטית הגולה שביקר בבית הלבן; הצעד הפרובוקטיבי הזה עורר את זעמה של בבייג'ין, שרואה בסנגאי בדלן. ביוני, פומפאו השתתף בכינוס וירטואלי עם מנהיג הפעילים למען הדמוקרטיה בהונג קונג ג'ושוע וונג ועם נשיאת טייוואן צאי אינג־ון, שניהם מתנגדים בולטים למשטר הסיני.

טראמפ זוכה לפופולריות רבה במיוחד בקרב נוצרים, כגון חוקרי משפט ילידי סין המתנגדים לאתאיסטיות הקומוניסטית, ופעילים מקרב מיעוטים אתניים בדרום מזרח סין. הם סבורים כי פומפאו ובכירים אחרים בממשל טראמפ ממלאים באזור שליחות שמבוססת על אמונה.

בשנה שעברה טראמפ נפגש בבית הלבן עם קבוצת מנהיגי דת מרחבי העולם, בהם הקלם סמסון, נשיא הוועידה הבפטיסטית של קאצ'ין, שמייצגת את המיעוט הנוצרי של בני הקאצ'ין הנרדפים במיאנמר. "לחוויה שלי בבית הלבן היתה חשיבות רבה", אמר סמסון. "הביקור גם ביטא את העובדה שלטראמפ אכפת מאתנו. טראמפ טוב לקאצ'ינים יותר מביידן".

מפגינים בהונג קונג, בשנה שעברהצילום: Kin Cheung/אי־פי

גם פעילים הנאבקים למען זכויות פוליטיות חילוניות מתייחסים לביידן בספקנות. לדבריהם, בחירתו לאמץ את כללי הדיפלומטיה המקובלים לא תהיה אפקטיבית במציאות בה רק צד אחד נוהג בהגינות. "החלק במדיניות של ביידן שנועד לגרום לסין לשחק לפי הכללים הבינלאומיים חלול לגמרי בעיני", אמר וואנג דן, שהיה בין מובילי ההפגנות בכיכר טיינאנמן ב–1989 כשהיה סטודנט. "כידוע, המפלגה הקומוניסטית של סין לא ממש מצייתת לכללים".

"ארה"ב צריכה להבין שלא יהיה שום שיפור בתחום זכויות האדם בסין כל עוד לא יתחולל שינוי במשטר", הוסיף וואנג, שממשיך לפקפק בהפסד של טראמפ בבחירות, ומחזיק בטענות חסרות בסיס המשותפות לאחרים ממתנגדי המשטר הסיני.

מפגינים בבנגקוק, ביום רביעיצילום: Gemunu Amarasinghe/אי־פי

עם זאת, אחרים, בפרט בהונג קונג ובסין, אמרו שהתמיכה בטראמפ מבטאת צביעות במקרה הטוב, ומסוכנת במקרה הרע. "המעשים של טראמפ בתחום זכויות האדם — מה שהוא עשה לילדי מהגרים, האיסור על כניסת מוסלמים, העליונות הלבנה, הפצת אמת אלטרנטיבית — כל זה מונע ממני לתמוך בו, אבל זו לא הגישה הרווחת בקרב מתנגדי משטר רבים בסין, הונג קונג וטייוואן", אמר באדיוקאו, אמן פוליטי יליד סין שחי בגלות באוסטרליה.

באדיוקאו – שם בדוי, שנועד להגן על משפחתו שבסין – התקוטט ברשת עם וואנג ומתנגדי משטר אחרים והפך את הוויכוח לנושא של יצירתו. "החבר'ה האלה הם אוטוריטריים, והם חושבים שאם טראמפ נלחם נגד המפלגה הקומוניסטית של סין אז הוא טוב בשבילם", אמר באדיוקאו. "המנטליות הזאת תואמת את האידיאולוגיה של 'אמריקה תחילה', שלפיה זה בסדר שאנשים אחרים יסבלו כל עוד אתה תשיג את המטרה שלך, והמטרה שלהם היא להפיל את המפלגה הקומוניסטית בסין".

מפגינים בבנגקוק, ביום רביעיצילום: SOE ZEYA TUN/רויטרס

יועצים של ביידן בתחום מדיניות החוץ אומרים שאין זה הוגן להניח שהוא יאמץ את העמדה המתונה של ממשל אובמה, וטוענים כי מדובר בתקופה שונה. החקיקה שקידם לאחרונה ממשל טראמפ בתחום זכויות האדם זכתה לתמיכת שתי המפלגות בארה"ב.

כמו כן, כמה מתנגדי משטר באסיה מודים כי הסלידה מביידן נובעת בחלקה ממבול של דיסאינפורמציה, לפיו הנשיא הנבחר הוא סוציאליסט בארון, וכסף של גורמים קומוניסטים בחו"ל גרם להפסד של טראמפ בבחירות. טענות חסרות שחר כאלה מופצות שוב ושוב בפרסומים מקוונים בווייטנאמית, בסינית ובשפות אחרות.

"משבר הדמוקרטיה בעולם גורם לאנשים, במיוחד לפעילים, לבלבול, וחושף אותם להשפעה של תיאוריות קונספירציה ומניפולציות במידע", אמר נגויין קואנג, מתנגד משטר ווייטנאמי שנעצר כמה פעמים בגין הביקורת שמתח על השלטון הקומוניסטי בארצו. "בווייטנאם אין תקשורת עצמאית, ואנשים, במיוחד פעילים, כבר שונאים את תקשורת המיינסטרים".

לכתבה של האנה ביץ' בניו יורק טיימס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ