לרוהינגיות שידוך הוא כרטיס יציאה ממחנה הפליטים, אבל הדרך אליו מסוכנת וקטלנית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מהגרים רוהינגים מגיעים למחוז אצ'ה בסומטרה, ביוני
מהגרים רוהינגים מגיעים למחוז אצ'ה בסומטרה, ביוניצילום: CHAIDEER MAHYUDDIN - AFP
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

הארסה ספרה את הימים על פי הירח שגדל והצטמצם מעל מפרץ בנגל וים אנדמן. הימים התארכו לשבועות, ואז לחודשים, במשך שהותה על ספינת הדיג העמוסה. המקום שהוקצה לה היה קטן כל כך שלא הצליחה למתוח את רגליה. "אנשים התפתלו כאילו היו דגים", סיפרה הארסה בת ה-18 על הפליטים האחרים שהיו על הספינה. "בסוף הם הפסיקו לזוז".

עשרות גופות הושלכו לים. השורדים סיפרו על נוסעים שהוכו ועל כמה שהורעבו. דודתה של הארסה מתה במהלך המסע, ובהמשך מת גם אחיה. שישה חודשים לאחר שעלתה על הספינה בבנגלדש, בתקווה שהמבריחים יסייעו לה להגיע לחתנה המיועד במלזיה, בספטמבר מצאו סוף סוף הארסה ועוד וכ-300 פליטים רוהינגים נוספים מקלט באינדונזיה. אחותה בת ה-21 מתה יומיים לאחר שספינת הדיג עגנה.

מהגרים רוהינגים מגיעים למחוז אצ'ה בסומטרה, ביוניצילום: CHAIDEER MAHYUDDIN - AFP

המסע הזה היה רק אחד מרבים עבור בני הרוהינגה שגורשו מבתיהם במיאנמר ונדחסו במחנות פליטים בבנגלדש הסמוכה. אלפים מהם יצאו לשיט המסוכן בדרך למלזיה, ומאות מהם מתו בדרך. כמו הארסה, חלק גדול מהפליטים שיוצאים למסע המסוכן הן נערות ונשים צעירות ממחנות הפליטים, שהוריהן ארגנו את נישואיהן לגברים רוהינגים החיים במלזיה. שני שליש מהפליטים שהגיעו לאינדונזיה בספטמבר היו נשים.

אמירה ביבי ובני משפחתה ברחו מביתם במדינת ראחין שבמערב מיאנמר לפני כשלוש שנים, לאחר שכוחות הצבא הציתו מאות כפרים רוהינגים. כרביעית בין תשעה צאצאים, היא יודעת היטב את מקומה. "הורי מזדקנים, ואחיי מטופלים במשפחות משלהם. עד מתי ימשיכו ההורים לתמוך בי?", שאלה. היא סיפרה שהוריה הצליחו לשדך לה גבר בעזרת קרוב משפחה שחי במלזיה. היא ביקשה לדעת עליו יותר, אולם כל מה שקיבלה היה שמו.

מהגרים רוהינגים מגיעים למחוז אצ'ה בסומטרה, ביוניצילום: CHAIDEER MAHYUDDIN - AFP

לאחר ששרדה יותר משישה חודשים בים בניסיון כושל להגיע אליו, שוחחה ביבי עם ארוסה המיועד בטלפון מאינדונזיה. השיחה נמשכה שתי דקות. "הוא נשמע צעיר", אמרה. זה כל מה שידעה עליו. לאנשי סוכנות הפליטים של האו"ם אמרה ביבי שהיא בת 15, אולם בהמשך שינתה את גילה ל-18. נישואי ילדים נפוצים בין הרוהינגים, בעיקר באזורים הכפריים.

בני הרוהינגה, מיעוט מוסלמי במיאנמר הבודהיסטית ברובה, חיו בתנאי אפרטהייד במדינה ללא זכויות. בשנים האחרונות גלים של מעשי טבח נגדם דחקו אותם אל מעבר לגבול, לבנגלדש, שם צדו מבריחים את הפליטים הצעירים והנואשים יחד עם בני משפחותיהם.

מהגרים רוהינגים מגיעים למחוז אצ'ה בסומטרה, ביוניצילום: CHAIDEER MAHYUDDIN - AFP

השיטפון האנושי גאה מאז 2017, כששני שליש ממיליון הרוהינגים נמלטו מאימת הטיהור האתני שנעשה במיאנמר. עקב סגירת הגבולות בגין מגפת הקורונה, המסע בים הפך לקשה יותר. במשך חודשים ארוכים השנה נסחפו בים ספינות עמוסות במאות פליטים רוהינגים, מבלי שימצאו נמל מבטחים. שלטונות תאילנד ומלזיה גירשו אותם פעם אחר פעם.

במחוז אצ'ה באי האינדונזי סומטרה, דייגים היו הראשונים שקיבלו בברכה את הרוהינגים. ספינת דייגים רעועה שעליה כמאה פליטים הגיעה למחוז ביוני. ספינה גדולה יותר עגנה במקום ב-7 בספטמבר. "השאלה היא כיצד דרום-מזרח אסיה מגיבה למשבר ההומניטרי", אמר אינדריקה ראטוואט, מנהל סוכנות הפליטים של האו"ם באסיה ובאוקיינוס השקט.

ממשלת בנגלדש, הנאבקת בבעיות משלה בתקופת המגיפה, איימה להעביר אלפי רוהינגים ממחנות הפליטים לאי מוכה סופות ציקלון במפרץ בנגל. האי הזעיר לא היה מיושב עד שחיל הים הבנגלדשי העביר אליו בכפייה כ-300 רוהינגים, בעיקר נשים וילדים, בקיץ האחרון, כשנסיונותיהם להפליג למלזיה הסתיימו לאחר חודשים בים.

מהגרים רוהינגים במחוז אצ'ה בסומטרה, ביוניצילום: CHAIDEER MAHYUDDIN - AFP

בתחילת החודש נהרגו מספר רוהינגים בקטטות בין כנופיות שהתרחשו במחנה הפליטים קוטופאלונג בבנגלדש, הנחשב למחנה הפליטים הגדול בעולם. נשים רבות מספרות שהן משתדלות לצאת מבתיהן מעט ככל האפשר כדי להגיע לשירותים הציבוריים, כיוון שהן חוששות מתקיפות ומאלימות.

שאמסון נאהר בת ה-17 אמרה שהיא נואשת ורוצה לעזוב את המחנה, למרות ששמעה עד כמה מסוכנת ההפלגה. אביה, איש דת, מצא לה שידוך, גבר בן אותו הכפר מראחין, שעובד כנגר במלזיה. "ניהלנו שיחת וידאו והוא מצא חן בעיניי", אמרה נאהר. "הוא לא שמן מדי או רזה מדי. הוא נראה טוב".

ארוסה שילם 4,500 דולר בתמורה לנסיעה, אמרה נאהר. מקומה בספינה במשך חודשי המסע היה ליד המנוע. הרעש היה חזק כל כך עד שלא שמעה את קולותיהם של האחרים. היא סיפרה שהמבריחים והמתווכים, רוהינגים מוסלמים או בודהיסטים ילידי ראחין, היכו אותם בצינורות פלסטיק. האוכל הוגש להם על משטח פלסטיק מוכתם בשאריות מזון מהשבועות הקודמים, שהפיצו ריחות ריקבון.

מחנה פליטים בבנגלדש, ב-2018צילום: Dar Yasin/אי־פי

"אני בסדר עכשיו, אבל מנותקת ממשפחתי ומארוסי", אמרה הצעירה לאחר שהגיעה לאינדונזיה בחודש שעבר. "מה יקרה עכשיו? איני יודעת". על אף שרוב הפליטים הרוהינגים שהגיעו לאינדונזיה בעבר מצאו את דרכם למלזיה, רק מעטים מאלה שהגיעו השנה הצליחו להתאחד עם משפחותיהם או ארוסיהן.

כשנאמות שאה נשא לאישה את נאג'ומה ביבי, הוא היה בן 14 והיא בת 12. בתיהם בראחין היו צמודים, אמר. "הכי קרוב שאפשר". ב-2014 שילם למבריחים כדי שיעבירו אותו מראחין למלזיה, מסע בן 28 יום שכמעט עלה לו בחייו, סיפר. בתו היתה בת שישה חודשים כשעזב. שלוש שנים לאחר מכן ברחה משפחתו לבנגלדש לאחר מעשי הטבח, האונס והגירוש שבוצעו בידי צבא מיאנמר נגד הרוהינגים.

מביתה בבנגלדש התחננה אשתו של שאה שיממן את העברתה עם בתם למלזיה. כיוון שידע עד כמה המסע מסוכן, הוא סירב. אולם האישה, אותה תיאר שאה כ"חכמה מאוד", חסכה חלק מהכסף שהעביר לה. בסוף מארס עלו היא והבת לספינת דיג שיעדה, כך קיוו, יהיה למקום שבו חי בעלה. "כעסתי מאוד על כך שהן הפליגו בלי לקבל את רשותי", אמר שאה.

כששמע שאה את החדשות על מקרי הטביעה, הוא העריך שאיבד את השתיים. אולם ביוני גילה הצעיר בן ה-24 שספינת פליטים הגיעה לאינדונזיה. כשבדק את סרטוני הווידאו שהגיעו אליו, מצא בקהל את אשתו ובתו. "זה היה היום המאושר בחיי", אמר.

לדבריו, בני רוהינגה אחרים שחיים במלזיה נישאו לעוד שתיים או שלוש נשים, אבל הוא לא עשה זאת. לעומת זאת, הוא נסע לאינדונזיה כדי לפגוש את אשתו ובתו. "אשאר עם אשתי. היא עשתה את כל הדרך וסבלה רבות, והכל רק למעני".

לכתבה של האנה ביץ' בניו יורק טיימס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ