הבא

החלום הדמוקרטי בהונג קונג ושברו: כרוניקה של כישלון ידוע מראשהחלום הדמוקרטי בהונג קונג ושברו: כרוניקה של כישלון ידוע מראש

הארץ
שוטרים יורים גז מדמיע לעבר מפגינים בהונג קונג

ב-1 ביולי 1997 השיבה בריטניה את הונג קונג לידי סין, כשבייג'ין התחייבה לשמר את עיקרון "מדינה אחת, שתי שיטות שלטון". העיקרון הבטיח לאזור המינהלי המיוחד אוטונומיה, חירויות אזרחיות כמו חופש ביטוי וחופש להפגין ועצמאות משפטית שתושבי סין היבשתית לא נהנים מהן.

טקס בהונג קונג ב-2007 לציון עשור להעברת השליטה מידי בריטניה לסין
תומכי סין בהונג קונג, ב-2019

תוקפו של ההסכם אמור לפוג ב-2047, אך רבים לא האמינו להתחייבות של סין, ותהו עד מתי היא תאפשר להונג קונג לשמור על האוטונומיה שלה.

בשבוע שעבר הגיע סימן נוסף לכך שהונג קונג הולכת ומאבדת את האוטונומיה שלה. היה זה כשהפרלמנט הסיני אישר חוק שמאפשר לרשויות בהונג קונג לפסול מחוקקים שנאמנותם מוטלת בספק.

הונג קונג

זמן קצר לאחר אישור החוק בבייג'ין, הודיעה הממשלה בהונג קונג על פסילה של ארבעה חברי אופוזיציה באסיפה המחוקקת משום שהרשויות הגדירו אותם כלא-פטריוטים. בתגובה להדחתם של הארבעה, התפטרה סיעת הפרו-דמוקרטים כולה.

חברי הסיעה הפרו-דמוקרטית שהתפטרו ממועצת המחוקקים בהונג קונג, בשבוע שעבר
המחוקקים המתפטרים בהונג קונג, בשבוע שעבר

"זהו מותו של המאבק הדמוקרטי בהונג קונג", אמרה קלאודיה מו, אחת מהמחוקקים שהתפטרו מהמועצה המחוקקת. 

הסימנים לכרסום באוטונומיה ההונג קונגית הופיעו עוד קודם לכן. במאי 2019 הציגו הרשויות חוק חדש שנועד לאפשר הסגרת חשודים בפלילים מהונג קונג, מקאו וטייוואן אל סין היבשתית.

מפגינים נגד חוק ההסגרה בהונג קונג, ב-2019

בשל חשש כי חוק ההסגרה יאפשר לרשויות לפעול נגד פעילים פוליטיים ולהעבירם לידי השלטון בבייג'ין, גל הפגנות נרחב פרץ באזור המינהלי המיוחד, שבסופו של דבר הביא להקפאת החוק ובהמשך לביטולו.

הפגנות הענק הפיחו רוח חדשה בתנועה הפרו-דמוקרטית שחידשה את קריאותיה להרחבת זכות ההצבעה למועצה המחוקקת המקומית, לחקור את התקיפות של מפגינים בידי שוטרים בהפגנות נגד "חוק ההסגרה" וכן להרחיב את האוטונומיה של האזור.

הפגנה בהונג קונג נגד חוק ההסגרה, ב-2019
מפגין מתעמת עם שוטר בהונג קונג, השנה

חלק מהפגנות המחאה של האופוזיציה בשנה שעברה הידרדרו לפסים אלימים ובכמה אוניברסיטאות פרצו עימותים בין סטודנטים לשוטרים כשחלק מהסטודנטים התבצרו בקמפוסים.

מפגין בהונג קונג שרוסס בגז מדמיע על ידי שוטרים, בספטמבר

הרשויות בהונג קונג החלו בקמפיין חסר פשרות שכלל דיכוי מפגינים ומעצרים המוניים של פעילים מהמחנה הפרו-דמוקרטי. המסר העיקרי של הרשויות היה "אצלנו לא תהיה אלימות" - והמשטרה ההונג קונגית נקטה ביד קשה תוך שימוש בגז מדמיע, אלות, זרנוקי מים וכדורי גומי.

שוטרים יורים גז מדמיע לעבר מפגינים בהונג קונג

אנשי התנועה הפרו-דמוקרטית הצליחו לתרגם את מחאתם ברחובות גם להישגים פוליטיים כשבבחירות שנערכו בנובמבר 2019 זכו מועמדיהם ב-90% מהמושבים במועצות המקומיות. המושלת לאם אמרה שהיא מכבדת את התוצאות.

המועצה המחוקקת בהונג קונג, בשבוע שעבר

עם התפרצות הנגיף ברחבי העולם, הרשויות בהונג קונג הורו על ריחוק חברתי ועל הישארות התושבים בבתיהם. בכך הן הצליחו לעצור את המומנטום של התנועה הפרו-דמוקרטית, אבל לא הסתפקו בזאת.

מושלת הונג קונג קארי לאם

לאם הודיעה לפני ארבעה חודשים שהבחירות למועצה המחוקקת שתוכננו להתקיים בספטמבר 2020 יידחו בשנה בגלל העלייה בתחלואה ורצונה לשמור על בריאות הציבור.

צוות רפואי בהונג קונג, באוגוסט

האופוזיציה האשימה את הממשלה בשימוש פסול במגפה כתירוץ לדחיית בחירות, מחשש שיפסידו בהן. "דחיית הבחירות בשנה היא מהלך ציני שנועד לרסן גורמים פוליטיים, ואינו נובע מדאגה לבריאות הציבור אלא מונע ממנו לבחור את ממשלתו", אמרה סופי ריצ'רדסון מארגון Human Rights Watch.

ילדות עם מסכות בהונג קונג, בספטמבר

מהר מאוד גילו באופוזיציה בהונג קונג שדחיית הבחירות היא הרע במיעוטו. המכה הגדולה באמת הגיעה בסוף חודש יוני מכיוונה של הפטרונית הגדולה בסין.

מפגינים בהונג קונג נגד חוק הביטחון הלאומי, ביולי

סין אישרה בחודש יוני את "חוק הביטחון הלאומי" החדש בהונג קונג שנועד להרחיב את אפשרויותיה לפעול באזור המינהלי המיוחד נגד "פעולות חתרניות ומרידות". קריאות לעצמאות הונג קונג, למשל, היו מאותו רגע לא חוקיות.

מפגין מול כלא בהונג קונג, באוקטובר

תחת "חוק הביטחון הלאומי" פתחה סין לראשונה משרד של סוכנות ביטחון בשטחה של הונג קונג, שסוכניו פועלים ללא פיקוח של הממשל המקומי. בניגוד לעבר, החוק החדש אפשר לסוכנות לפעול בגלוי בהונג קונג ומאז כניסת החוק לתוקף נעצרו עשרות בני אדם.

מעצר תושבים בהונג קונג שהפגינו ללא אישור, באוקטובר

החדשות האחרונות בנוגע לחתירת סין תחת האוטונומיה הייחודית של הונג קונג הגיעו כאמור בשבוע שעבר, כשמחוקקים מהאופוזיציה הודחו מהמועצה המחוקקת משום שלא נתפסו כפטריוטים מדי והואשמו באי הפגנת נאמנות לסין.

שלושה מחוקקים פרו-דמוקרטים שעומדים למשפט בגין תקריות הפרת סדר במועצה המחוקקת, היום

עם התפטרות כל חברי הסיעה הפרו-דמוקרטית מהמועצה המחוקקת, לאופוזיציה בהונג קונג לא נותרה במה מרכזית להשמיע את קולה, ועם מגבלות הקורונה ו"חוק הביטחון הלאומי" היא מתקשה עוד יותר למחות באופן שבו נהגה לעשות עד כה.

נשיא סין שי ג'ינפינג בישיבת הקונגרס הלאומי בבייג'ין, במאי
לעמוד הבית

החלום הדמוקרטי בהונג קונג ושברו: כרוניקה של כישלון ידוע מראשהחלום הדמוקרטי בהונג קונג ושברו: כרוניקה של כישלון ידוע מראש

הארץ
שוטרים יורים גז מדמיע לעבר מפגינים בהונג קונג