פרשנות |

בנחישות, התנשאות והרבה מזל: כך כבש מקרון את האליזה

כשהוא נטול מפלגה וללא בעלי ברית, הצליח מקרון להתגבר על המכשולים ועל יריבים מיומנים בעזרת עבודת שטח מהדור הישן, וגם באמצעות כמה כללים חדשים שפוליטיקאים בעולם יכולים ללמוד מהם

דב אלפון
פריז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דב אלפון
פריז

נשיא צרפת הנבחר, עמנואל מקרון, כבש אתמול את ארמון האליזה משום מקום, כשהוא נטול מפלגה, ללא בעלי ברית, חשוף ליריבים מיומנים שהלמו בו ללא הרף. ניצחונו הושג בעבודת שטח מאומצת מהדור הישן, אבל גם בעזרת מספר כללים חדשים אשר פוליטיקאים בעולם כולו יכולים ללמוד מהם.

בראש ובראשונה, מקרון לא פחד להתנשא על הבוחרים. במשך כל הקמפיין שלו, בנאומים ובראיונות, בעימותים ובמודעות, הוא שטח טיעונים כלכליים מורכבים, מגובים במספרים, במונחים סתומים ובנוסחאות, למרות שרוב הבוחרים וחלק ניכר מהמראיינים לא תמיד הבינו את מה שהוא טוען. מארין לה פן הקפידה לדבר בשפה עממית ושטחה טיעונים פשטניים שלבוחר היה קל להבין, ולא אחת התגאתה על כך בפניהם: "אני מדברת בלשונכם״, ״אותי אתם מבינים״, ״אני לא מנסה לסבך אתכם במשפטים שלא נגמרים". בוחרים רבים אהבו אותה בשל כך, אבל ביום הדין הם העדיפו בכל זאת להפקיד את עתידם בידיו של הבנקאי המתנשא ולא בידיה של הגיבורה העממית. הבוחרים, מסתבר, לא הרגישו שהם חייבים להבין את מה שמקרון הסביר; הם חייבים שהוא יבין את מה שהוא הסביר, זה הכל. ״מארין לה פן מאוד מזכירה לי את הדודה שלי״, אמר בוחר צעיר מנורמנדי לחדשות ״פראנס-3״. ״הדודה שלי נהדרת ומצחיקה ואני אוהב אותה, אבל לא הייתי נותן לה לנהל את החוב החיצוני של הרפובליקה״.

תגובות