יממה להצבעה בצרפת: הפיגוע לא סייע ללה פן לזנק קדימה - והכל פתוח

עם הסיום הרשמי של מערכת הבחירות ארבעת המועמדים המובילים נמצאים בשוויון. אך מצביעי לה פן בולטים בנחישותם לעומת האחרים, והסטטיסטיקאים כבר משרטטים את דרכה לאליזה

דב אלפון
פריז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לה פן בעימות הטלוויזיוני, שלשום
לה פן בעימות הטלוויזיוני, שלשוםצילום: Martin Bureau/אי־פי

אתמול (שישי) בחצות הסתיימה רשמית מערכת הבחירות בצרפת. מרגע זה חל איסור להפיץ תעמולת בחירות, וחל איסור חמור לפרסם סקרים. אבל לא חל איסור לערוך סקרים, וארבעת המועמדים המובילים צפויים ללוות את הדינמיקה היחידה שקובעת, זו שמתפתחת בישורת האחרונה של המרוץ.

הסקרים האחרונים שהתפרסמו אמש אינם אחידים. שניים מהם אמנם מעניקים למועמד המרכז העצמאי עמנואל מקרון יתרון של 2% על פני מנהיגת החזית הלאומית (FN) מארין לה פן, אבל בשורה התחתונה כולם מצביעים על שוויון. בטווח הטעות הסטטיסטית (3%), ארבעת המועמדים נעים סביב שיעור דומה של כוונות הצבעה, עם 21.5% לכל אחד מהם.

לה פן לא פרצה אם כן קדימה, למרות הפיגוע בשאנז אליזה שמחזק לכאורה את המסר העיקרי שלה, ולמעשה המחיש את אזהרותיה בעימות הטלוויזיוני שנערך בין המועמדים באותם רגעים. ייתכן שייקח עוד זמן לפיגוע להשפיע על כוונות ההצבעה, וייתכן גם שמועמד הימין המסורתי, פרנסואה פיון, הצליח למשוך אליו את הבוחרים שהושפעו מהאירוע.

פיון הגביר אתמול את הטון הקונספירטיבי שלו, ולא אחת נשמע יותר כמו לה פן האב מאשר כמו מועמד המפלגה הרפובליקאית (UMP). דוגמה לכך היא טענתו, שעליה חזר כמה פעמים, שלאחר הירי בשאנז אליזה התרחשו בפריז עוד התקפות טרור שהושתקו כדי לא להגביר את סיכויי הימין בבחירות ביום ראשון. פיון זנח כמעט לחלוטין את ההתקפות נגד מקרון והתרכז בלה פן: הוא קרא שוב ושוב למצביעי הימין ״לשוב הביתה״, כלומר אליו, בטענה שהצבעה ללה פן בסיבוב הראשון תוביל בהכרח, לדבריו, לבחירתו של מקרון בסיבוב השני.

פיון עם תומכיו ליד מונפלייה, בשבוע שעבר בדרום צרפתצילום: PASCAL GUYOT/אי־אף־פי

הנתון המשמעותי השני שעלה מהסקרים אתמול, מלבד השוויון הכמעט מוחלט בין ארבעת המועמדים המובילים, הוא הנחישות המוחלטת של מצביעי לה פן לעומת אלו של יתר המתמודדים. למעשה, לו היו נלקחות בחשבון רק כוונות ההצבעה של נסקרים ״בטוחים עד בטוחים מאוד״ שלא ישנו את בחירתם, התוצאה היתה נראית כך - לה-פן: 19%, מקרון: 17%, פיון: 15.5%, ז׳אן-לוק מלנשון: 13.5%, בנואה אמון: 4.5% וטרם החליטו: 29%.

אבל על אף שמלנשון ממוקם לכאורה אחרון גם בכוונות ההצבעה וגם בביטחון תומכיו, יש לקחת בחשבון שיש לו רזרבה אדירה של קולות, הלוא היא מצבור הקולות המידלדל של מועמד המפלגה הסוציאליסטית (PS) אמון. ההידרדרות של אמון בסקרים כה ברורה - בכל הסקרים הוא הרבה מתחת ל-10% - עד שבוחריו יכולים להחליט ברגע האחרון שאין שום טעם להצביע לו ולהעדיף את מלנשון.

גם לפיון וללה פן יש רזרבה קטנה של קולות פוטנציאליים, תומכיו של איש הימין ניקולא דופון-אניאן, השווים ל-4% מהבוחרים. דופון-אניאן עומד עד כה בלחצים לפרוש מהמרוץ, שכללו לדבריו איומים טלפוניים של התעשיין סרז' דאסו בן ה-92, הבעלים של תעשיית המטוסים הנקראת על שמו ושל עיתון הימין "לה פיגארו". בין היתר דרש דאסו מדופון-אניאן שיכריז היום על פרישה ותמיכה בפיון.

ולמרות כל אלה, הרזרבה הגדולה ביותר של הקולות היתה ונותרה הכמות האדירה של הצרפתים שטרם החליטו בעד מי להצביע. ייתכן שבסופו של דבר רובם לא יכריעו ויעדיפו להישאר בבית. לפי הסטטיסטיקאים, שיעור הימנעות של 25% ומעלה עשוי לסלול את דרכה של לה פן לארמון האליזה. 

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ