פרשנותפרשנות

הסערה המושלמת של לה פן בדרך לאליזה

התתפתחויות האחרונות בקמפיין מחזקות את האפשרות שלה פן תתייצב מול פיון בסיבוב השני. הממסדיות והסיאוב שלו עוד עשויים להפוך אותה לנשיאת צרפת

אסף רונאל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
לה פן בעצרת בחירות, השבוע
לה פן בעצרת בחירות, השבועצילום: Kamil Zihnioglu/אי־פי
אסף רונאל

התיקו המעשי בסקרים מבטל כל אפשרות להעריך כיצד תסתיים ההצבעה בסיבוב הראשון מחר (ראשון) בצרפת, ועוד אחרי אירועי השנה האחרונה, שמעוררים ספק לגבי היכולת להיעזר כלל בסקרים כדי להבין מה צפוי בקלפי. אולם ההתפתחויות האחרונות בקמפיין הבחירות מחזקות את האפשרות שהגיע זמן הסערה המושלמת של לה פן, ושהבלתי נתפס יקרה ומנהיגת הימין הקיצוני נמצאת במסלול הישיר לאליזה.

הגורם העיקרי בסערה המושלמת שאפשרה את כניסתו של טראמפ לבית הלבן היה שמולו ניצבה מועמדת שסימלה את כל מה שרקוב בממסד כיום. ההנחה לפני הבחירות בארה"ב היתה שגם דמוקרטים ועצמאים שסולדים מקלינטון יסתמו את האף ויצאו לקלפי כדי למנוע את אפשרות ניצחונו של כוכב הריאליטי הגזען בבחירות. אולם התגלה שלא פחות מצביעים רפובליקאים סתמו את האף ויצאו לקלפי כדי להצביע נגד מועמדת שסימלה בעיניהם את כל מה שגרוע בוושינגטון.

התפתחויות הימים האחרונים בצרפת מעלות חשש שהתוצאות בסיבוב הראשון של הבחירות מחר יציבו את לה פן בסיבוב השני בעוד שבועיים, מול מועמד שהממסדיות והסיאוב שלו גורמים לקלינטון להיראות רעננה וחדשנית כמו אובמה בימי הקמפיין של 2008.

פרנסואה פיון התחיל את הקמפיין כמועמד המוביל אבל הסתבך בפרשיות אי סדרים (בניסוח עדין) בטיפול בכספי ציבור וקבלת טובות הנאה שהפכה אותו לקריקטורה של הפוליטיקאי המסואב. אבל הוא שמר את הקמפיין שלו מקריסה במידה רבה בזכות התמיכה של הממסד ורבים מבעלי ההון במדינה. לדוגמה, אפשר לשער מה עבר בראשם של הבוחרים שמאסו בשחיתות הממסדית כשפיון צלח את העימות האחרון בקמפיין, שנערך ביום חמישי, בלי שיצטרך לענות לשאלות הקשות על החשדות הכבדים שנקשרו לשמו.

פיון ולה פן בעימות טלוויזיוני שני בצרפת, שלשום
פיון ולה פן בעימות טלוויזיוני שני בצרפת, שלשוםצילום: POOL/רויטרס

למרות כל הצרות, הקמפיין של פיון זכה למומנטום בימים האחרונים, והוא החל לטפס מעלה מהמקום הרביעי אליו שקע על רקע התחזקות מועמד השמאל הקיצוני ז'אן-לוק מלנשון. הפיגוע בשאנז אליזה ארבעה ימים לפני פתיחת הקלפיות עשוי להעניק לפיון את האחוזים הנדרשים כדי לעקוף את מקרון ולעלות לסיבוב השני עם לה פן, שגם עבורה הירי בשוטרים בלב פריז הוא ברכה אלקטורלית. אם זה אכן יקרה, תזכה לה פן ביריב שתגובת סתימת-האף שהוא מעורר לא נופלת מזו שלה, והיתרון שיש לו מולה בסקרים (כעשרה אחוזים - משמעותית פחות משני היריבים האפשריים האחרים) עשוי להתגלות כפאטה מורגנה סטטיסטית נוספת של העידן הנוכחי.

אמנם מדובר רק באפשרות אחת מבין השש שבהן יכולה להסתיים ההצבעה מחר, אבל אחרי ההפתעות שזעזעו את הפוליטיקה העולמית בשנה האחרונה, התרחיש בו בתו של מכחיש השואה נכנסת לארמון האליזה נראה סביר מאי פעם. נכון שגם קיימת האפשרות שכמו בבחירות האחרונות בהולנד, טלטלות הברקזיט והכאוטיות של טראמפ יחזירו את הבוחרים למרכז ולה פן תיבלם.

אולם אם היא אכן תעלה לסיבוב השני, כדאי לזכור שגם מול שני המועמדים האפשריים האחרים, שמובילים עליה בפער שמגיע ל-20% ויותר בהתמודדות אחד על אחת, פיגוע משמעותי בצרפת של אוהדיה משורות המדינה האיסלאמית - ותקוותיה לנצח גם את מקרון או מלנשון ירקיעו שחקים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ