מחכים לקולות המתלבטים: נפתח הסיבוב הראשון בבחירות בצרפת

נוכח הקרב הצמוד בין ארבעת המועמדים המובילים, בצרפת ממתינים לדרמה אפשרית הערב. שיעורם העצום של הצרפתים שעדיין לא החליטו אם להצביע, ואם כן – למי, עשוי לחזק את מארין לה פן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הכנות אחרונות לפתיחת הקלפיות בליון, אתמול

47 מיליון צרפתים יכולים היום (ראשון) לבחור מי מבין 11 מועמדים לנשיאות הרפובליקה הצרפתית יעלה לסיבוב השני ב-7 במאי. הבחירות הגיעו בתום דינמיקה פוליטית אשר יצרה תסריטים מלאי הפתעות, שחלקם עלולים - עם היוודע התוצאות הערב - לעורר זעזועים בשוקי המטבע, במוסדות האיחוד האירופי ובאירופה בכלל.

כל 67 אלף הקלפיות ברחבי צרפת מאובטחים במערך ביטחון מיוחד שכולל מאות אלפי שוטרים, חיילים, פקחים עירוניים ומאבטחים של חברות שמירה פרטיות, ולמעלה מ-50 אלף ז׳נדרמים יתפרסו באתרים רגישים בפריז, בראשם ארמון האליזה, מרחק מאה מטרים ממקום הפיגוע שבו נהרג ביום חמישי שוטר מירי קלצ׳ניקוב.

ארבעת המועמדים המובילים בסקרים הם מנהיגת החזית הלאומית מארין לה פן, אשר הודיעה על כוונתה לצאת מהאיחוד האירופי ולסגור את גבולות צרפת בניגוד להסכמי שנגן; מועמד הימין הרפובליקאי פרנסואה פיון, אשר מתכוון לפטר מאות אלפי פקידים ומורים, לבטל את החרם על איראן, לקצץ בביטוח הבריאות הציבורי ולסגת מהחזית האירופית נגד בשאר בשאר אל־אסד בסוריה; מועמד השמאל הרדיקלי ז׳אן-לוק מלנשון, אשר התחייב לסגת מכל האמנות האירופיות שצרפת חתומה עליהן, להלאים חברות ציבוריות ולהעלות את מס החברות הפרטיות עד כדי 80% מהרווח; ומועמד המרכז העצמאי עמנואל מקרון, אשר לדעת כלכלנים רבים הציג לאורך כל מסע הבחירות מצע כלכלי אוטופי שצרפת אינה יכולה לממן, אולם היה ונותר המועמד היחיד אשר בחירתו תמנע כאוס ברחבי אירופה.

מנהלי מכוני הסקרים הודו אתמול שאינם מסוגלים לומר מי השניים שיזכו לשיעור הגבוה ביותר של הקולות בפועל, כיוון ששיעורי ההצבעה לארבעת המועמדים הללו שווים בתחום הטעות הסטטיסטית. ערוצי הטלוויזיה במדינה מתכוננים למצב שבו אי אפשר יהיה להודיע בשידור המיוחד של השעה שמונה בערב על התוצאות. הקלפיות ייסגרו בשבע בערב במחוזות רבים בצרפת, ושעה אחר כך בפריז עצמה.

מספרם העצום של המצביעים – 29% מהקבוצות המדגם השונות – שמתכוונים רק היום להחליט בעד מי להצביע, או אם להצביע בכלל, משאיר פתח לאפשרות של שיעור השתתפות נמוך מאוד בבחירות. לדעת הפרשנים, תרחיש כזה יחזק את מארין לה פן, ואחריה את המועמדים עם שיעור תמיכה גבוה בקרב הגימלאים, אשר נוטים לגלות משמעת אזרחית גבוהה יותר ממצביעים צעירים. מועמדים אלה הם עמנואל מקרון ופרנסואה פיון.

דובר משרד הפנים הצרפתי הדגיש את העלייה במספר הנרשמים בפנקס הבוחרים ואת העניין העצום שיצר המרוץ הצמוד בתקשורת, אולם פרשנים סבורים שמיליוני צרפתים יעדיפו להישאר בבית, בין השאר בגלל התחושה שאף מועמד אינו מייצג אותם. מחצית מאלה שהצהירו במדגמים ש״טרם החליטו״ בעד מי להצביע אמרו שייתכן שהם יחליטו להצביע רק בסיבוב השני, בעוד שבועיים.

שיעור ההשתתפות הנמוך ביותר בבחירות לנשיאות נרשם ב-2002, כאשר ז׳אן-מארי לה פן, אביה של מארין, הצליח לעלות לסיבוב השני על חשבון הסוציאליסט ליונל ז׳וספן בהפרש של 0.5% מהקולות. באותו יום נמנעו או בחרו בפתק לבן 28.4% מהבוחרים. היום יכול השיעור הזה להיות אף גבוה יותר, מכיוון ששקלול המצביעים המתלבטים במדגמים נע בין 20% ל-32%. במדגם הרחב ביותר, שכלל 11,600 בעלי זכות הצבעה, שיעורי ההצבעה הגיעו ל-72%, זהה לשפל של 2002.

אנשי החזית הלאומית ביססו את האסטרטגיה שלהם כבר בנובמבר שעבר על שיעור הצבעה נמוך ופעלו להרדים את הקמפיין ככל יכולתם, בניסיון להביא לבחירתה של לה פן ברוב מוחלט כבר בסיבוב הראשון, כמו הגנרל דה-גול ב-1958. אולם הנחישות של פרנסואה פיון מימין, והתנופה האנטי-ממסדית של ז׳אן-לוק מאנשון משמאל, אילצו אותה להגיב כדי לא למצוא את עצמה מחוץ לסיבוב השני.

מקרון (מימין) מצטלם עם תומך, אתמולצילום: BENOIT TESSIER/רויטרס

נתון שנמסר אתמול בתדרוך מיוחד לכתבים בעיריית פריז מעלה את האפשרות שרוב המתלבטים אכן יימנעו בהצבעה: מספר התושבים אשר הגישו ייפוי כוח של הצבעה, הדרך היחידה שבה בחירתם תובטח אם הם מתכוונים לנסוע הרחק ממקום הקלפי שלהם, הוא נמוך ב-20% ממספרם בבחירות 2012, סך של 47 אלף. דובר העירייה הדגיש שהסיבה יכולה להיות כוונות השתתפות נמוכות יותר, אך באותה המידה היא יכולה להצביע על שיעור גבוה יותר של פריזאים שמתכוונים להישאר בעיר למרות חופשת סוף השבוע.

למעלה מ-1,200 כתבים זרים נרשמו בימים האחרונים לקבלת עדכונים מהמטות השונים של המועמדים. רובם התבקשו להתרכז באפשרות שלה פן תיבחר, אולם בליל הבחירות הם יהיו דווקא במטה של מקרון, אשר נאלץ להעביר את פעילותו ממלון פריזאי למרכז הכנסים בוורסאי כדי לקבל את כולם.

הבדל בולט נוסף לעין הוא מספרם העצום של המאבטחים סביב מקרון, המועמד היחיד מארבעת המובילים המתנגד לכל התקרבות למשטרו של ולדימיר פוטין. אתמול הופצה ברשת הצרפתית השערה קונספירטיבית לפיה הפיגוע בשאנז אליזה אורגן על ידי פוטין כדי לסייע לבחירתה של לה פן.

אי הוודאות בשיעורי ההצבעה רק עולה כאשר מנסים הסוקרים לעקוף את שאלת ההצבעה עצמה. לשאלה ״מי מבין המועמדים מתאים לדימוי שאתם מעניקים לתפקיד נשיא הרפובליקה?״, ענו למעלה מ-70% בפרנסואה פיון. לשאלה ״מי מבין המועמדים עורר בך אהדה אישית?״, בחרו הרוב את ז׳אן-לוק מלנשון. לשאלה ״מי מבין המועמדים דיבר במסע הבחירות על הבעיות שבאמת מטרידות אתכם?״, בחרו רוב הנסקרים את מארין לה פן. ולשאלה ״מי מבין המועמדים מעורר בך אופטימיות לגבי עתידה של צרפת ועתידך שלך?״, השיבו הרוב שעמנואל מקרון. נראה שאי הוודאות תימשך עד לרגע פרסום התוצאות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ