בקהילות הכפריות והעניות של צרפת פונים בייאוש אל החזית הלאומית

מארין לה פן ממקדת את מאמציה באזורים הנידחים, שם גדל ציבור בוחריה בקצב המהיר ביותר. חקלאים שחווים משבר כלכלי משתכנעים: "נשקפת סכנה לאורח החיים הצרפתי"

אנז'ליק כריספיס, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תעמולת בחירות בצפון צרפת, השבוע
אנז'ליק כריספיס, גרדיאן

ז'אן מארק, מגדל בקר בן 50, ישב בחוותו הנידחת בגבעות מורוואן שבבורגונדי ולפניו מחשבון וערימת חשבונות. בסוף השבוע הזה החליט להעניק את קולו, זו הפעם הראשונה, למנהיגת מפלגת הימין הקיצוני החזית הלאומית, מארין לה פן. "נשקפת סכנה לאורח החיים הצרפתי", אמר, והביט בתצלום שבו נראה אביו מעבד את האדמה במחרשה רתומה לסוס, "אני עובד 70 שעות בשבוע, ולא מצליח להרוויח כלום. אני במצוקה. אהיה שקוע בחובות עד סוף חיי. ואם נחליף את הצרפתים במהגרים, זהותה של המדינה הזו תשתנה. אנחנו מוכרחים להגן על הצרפתים".

בחוץ, עדר הבקר בן 160 הראשים שבבעלותו מוכן לצאת למרעה. הישרדותו של החקלאי, שנהג להצביע לאיש הימין ניקולא סרקוזי, תלויה בסובסידיות של האיחוד האירופי. "בלי הסובסידיות לא הייתי שורד, הייתי גמור", אמר. למרות זאת הוא גאה להעניק את קולו ללה פן, שמבקשת להוציא את צרפת מהאיחוד. "הסובסידיות יורדות ואני חושש שממילא יפסיקו לתמוך בנו", אמר. הוא מעיד ש"יותר ויותר אנשים שוקלים להצביע למען לה פן" בקרב החקלאים, אבל למרות זאת, הוא מבקש ששמו האמיתי לא יתפרסם. באזורים הכפריים, שבהם כולם מכירים את כולם, "מוטב להיות דיסקרטי".

לקראת הסיבוב הראשון של הבחירות הקשיחה לה פן את עמדותיה בנוגע לביטחון והגירה. אחת הסיבות לכך היא פנייה לקהילות הכפריות, שם גדל ציבור בוחריה בקצב המהיר ביותר. המסר המרכזי של מפלגתה, "צרפת לצרפתים" — לפיו יש להעניק עדיפות לבעלי אזרחות צרפתית במקומות עבודה, בדיור וברווחה, וגם לאסור לבוש של סממנים דתיים במרחב הציבורי — זוכה להד חיובי גם באזורים הכפריים, שבהם מספר המהגרים קטן.

לה פן מרכזת מאמצים באזורים אלה ואף נוחלת הצלחה. נייבר, המחוז העני ביותר בבורגונדי, הוא מעוז המצביעים המסורתי של השמאל הצרפתי. במשך 40 שנה הוא היה מרכז הכוח של הנשיא הסוציאליסט פרנסואה מיטראן. למרות זאת, בבחירות האזוריות האחרונות היה מספר הקולות לה זכתה כאן החזית הלאומית כפול ואף יותר מבעבר. כאן בבורגונדי מקווה לה פן להגיע לתוצאות גבוהות ביותר.

לה פן לא פונה רק לחקלאים, שמספרם בצרפת הולך ומידלדל, והם מהווים רק 1% מכלל המצביעים. בסיס המצביעים שלה מורכב מתושבי העיירות והכפרים המרוחקים מהערים הגדולות, אלה שחוו על בשרם את האבטלה ההמונית השוררת זה שנים בצרפת. אלה המקומות שבהם האוכלוסייה מזדקנת, הצעירים עוזבים ושבהם מי שנשאר נאלץ לעתים לנסוע מרחקים ארוכים כדי להגיע לרופא ואפילו כדי לשלוח מכתב. היא מקווה להתחזק משמעותית מהקרע בין מה שנחשב לצרפת הזנוחה בפריפריה, לבין ה"בועה" הרחוקה של הערים הגדולות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ