תוצאות סופיות: מועמד המרכז מקרון ומועמדת הימין הקיצוני לה פן עלו לסיבוב השני

לאחר ספירת כל הקולות, עמנואל מקרון ניצב במקום הראשון בפער של כשני אחוזים מעל מארין לה פן. למקום השלישי הגיע פרנסואה פיון מהימין ולרביעי ז'אן-לוק מלאנשון מהשמאל

דב אלפון ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מצביעי מקרון חוגגים את עלייתו לסיבוב השני, הערב
דב אלפון ורויטרס

מועמד המרכז עמנואל מקרון ומועמדת הימין הקיצוני מארין לה פן עלו לסיבוב השני בבחירות לנשיאות צרפת שייערך ב-7 במאי. מספירת 100% מהקולות עולה כי מקרון קיבל 23.75%. למקום השני הגיעה לה פן עם 21.51%. למקום השלישי הגיע פרנסואה פיון עם 19.91% וז'אן לוק מלאנשון לרביעי עם 19.64%. 

בהודעה קצרה שמסר מקרון הערב לסוכנות הידיעות הצרפתית הוא אמר: "היום אנחנו הופכים דף בהיסטוריה הפוליטית של צרפת". לאחר מכן בנאום במטה שלו אמר מקרון כי הקמפיין שלו שינה תוך שנה אחת את פני הפוליטיקה בצרפת. "אני רוצה להיות הנשיא של הפטריוטים נגד איום הלאומנים", אמר.

* לאחר ספירת % מהקולות

במקביל, לה פן אמרה כי היא היחידה המציעה חלופה לממשל. לדבריה, שינוי לא יגיע מ"היורש של הנשיא הולנד", כפי שכינתה את מקרון. "הישרדות צרפת בסכנה", הוסיפה לה פן שקראה לכל הפטריוטים לשוב לשורותיה. עם היוודע התוצאות הראשוניות החלו סטודנטים שזעמו על עלייתה של לה פן לסיבוב השני להתעמת עם שוטרים בפריז. "זו תוצאה היסטורית. היא מטילה עלי אחריות גדולה להגן על האומה בצרפתית. על אחדותה, על ביטחונה, על תרבותה ועל עצמאותה", אמרה לה פן לתומכיה, והבטיחה להגן על המדינה מהגלובליזציה. ‎

זמן קצר אחרי פרסום תוצאות המדגמים הודה פיון בהפסדו וקרא לבוחרים לתמוך במקרון כדי להתאחד נגד לה פן. הוא הבהיר כי הוא האחראי להפסדו והתריע כי לה פן תוביל את המדינה לכישלון: "ניסיתי לשכנע אתכם, וכשלתי. עכשיו צריך לבחור מה טוב לצרפת. לא אברח מאחריות זו: בכוונתי להצביע בסיבוב השני בעד עמנואל מקרון".

מקרון אחרי שהצביע בקלפי, היוםצילום: Christophe Ena/אי־פי
מפגינים מתעמתים עם שוטרים בפריז לאחר היוודע התוצאות, היוםצילום: THOMAS SAMSON/אי־אף־פי
תומכי לה פן חוגגים, הערבצילום: PASCAL ROSSIGNOL/רויטרס

* לאחר ספירת % מהקולות

מחכים לקולות המתלבטים: נפתח הסיבוב הראשון בבחירות בצרפת / דב אלפון | הסערה המושלמת של לה פן בדרך לאליזה / אסף רונאל | לה פן, מקרון, פיון או מלנשון: כל התרחישים במרוץ לנשיאות צרפת / דב אלפון | שברירי אחוזים בצרפת יכריעו את עתידה של אירופה כולה / אנשיל פפר | עם הגב לאירופה והפנים לאליזה: 11 המועמדים בבחירות בצרפת / מעיין גרינשפן

מארמון האליזה נמסר כי נשיא צרפת פרנסואה הולנד התקשר למקרון לברך אותו על עלייתו לסיבוב השני. גם מועמד המפלגה הסוציאליסטית בנואה אמון הכיר בהפסדו וקרא לאזרחי צרפת להצביע למקרון בסיבוב השני כדי להביס את לה פן. "נכשלתי בניסיוני למנוע את המפלה שחיכתה לתנועה שלנו. אני מבין זאת", אמר מיד לאחר פרסום התוצאות בתקשורת הצרפתית, שלפיהן קיבל כ-6% מהקולות. "השמאל לא מת. מחר ניוולד מחדש", הוסיף.‎ גם ראש הממשלה ברנאר קזנב ושר החוץ ז'אן מארק אירו קראו לבוחרים להצביע למקרון בסיבוב השני.

לה פן מצביעה בקלפי, היוםצילום: Frank Augstein/אי־פי
מלנשון מצביע, היוםצילום: Francois Mori/אי־פי

לפי משרד הפנים הצרפתי, שיעור ההצבעה בבחירות עמד נכון לשעה 15:00 על 69.42%, נמוך בפער קטן לעומת שיעור הבחירות המקביל עד לשעה זו ב-2012 -  70.59%. עד לשעה 12:00 שיעור ההצבעה בבחירות היה גבוה מעט מזה בבחירות ב-2012 ועמד על 28.54% מבעלי זכות הבחירה במדינה.

לפי שני מכוני סקרים בצרפת, אחוז ההימנעות הסופי מהצבעה בבחירות צפוי להיות סביב 20%, בדומה לבחירות ב-2012. לפי מכון הסקרים האריס אינטראקטיב אחוז ההימנעות עומד על 21.5% ואילו לפי Ifop על 19%. ב-2012 אחוז ההימנעות הסופי מהצבעה עמד על 20.52%.

ברחבי צרפת נפרסו 67 אלף קלפיות בהן צפויים 47 מיליון צרפתים להצביע. בישראל נרשמו תורים ארוכים להצבעה בבחירות בקונסוליה הצרפתית בתל אביב וב-13 קלפיות נוספות שנפתחו באילת, אשדוד, באר שבע, חיפה ונתניה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ