פרשנות |

לקראת סיבוב ההצבעה השני: צרפת תבחר בין כולירה למועמד האינסטגרם

מארין לה פן הוכיחה בבחירות אמש שאין דמוקרטיה בעולם שחסינה בפני פופוליזם. על המפתח לאליזה יתמודד נגדה עמנואל מקרון - מועמד הטפלון שלא מביא עמו ערכים של ממש אבל ייצא יופי בתמונות

רוני בר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לה פן מצביעה, אתמול. הקמפיין שלה זכה להצלחה בקרב צעירים
רוני בר

יש פתגם עממי צרפתי המיטיב לתאר את מערכת הבחירות ברפובליקה, שמגיעה בימים אלה אל קצה: "בחירה בין חרא חם לחרא קר" (בגרסתו הוולגרית פחות מדובר על "בחירה בין דבר לכולירה").

עוד בטרם התגלתה זהותם של שני המועמדים שהצליחו להעפיל לסיבוב השני — עמנואל מקרון ומארין לה פן לפי התוצאות הראשוניות — ניתן היה לסכם ולומר שהמרוץ לנשיאות צרפת 2017 היה כושל. 11 מועמדים אמנם עברו את כל המשוכות הרשמיות והוצגו לציבור הצרפתי כמנהיגים בפוטנציה, אך המערכת הפוליטית הצרפתית אכזבה את 66 מיליון אזרחי הרפובליקה. ולא רק אותם — גם שוחרי זכויות אדם בעולם, שרואים בצרפת את נושאת הדגל של הערכים ההומניסטיים, יכלו רק לצפות מהצד במחזה ולקוות שהצרפתים ישכילו לבחור במועמד הגרוע פחות. הקולות שעלו אתמול מהקלפיות העידו בעיקר על הססנות ותחושת ברירת מחדל בקרב ציבור המצביעים. רבים מהמרואיינים סיפרו לכלי התקשורת כי ההתלבטות למי לתת את קולם נמשכה עד בוקר הבחירות.

יותר מכל, מערכת הבחירות הצרפתית האחרונה הוכיחה כי אין בעולם דמוקרטיה שחסינה בפני שתי הרעות החולות של השלטון בזמננו: הפופוליזם והבריחה מדוגמה אישית. שניים משלושת המועמדים שהובילו בסקרים האחרונים מגלמים אותן בצורה מזהירה.

מארין לה פן, העומדת בראש מפלגה עם עבר מפואר של שנאת זרים, רוצה לסגור את הגבולות, להשית קנס על מי שבוחר להעסיק לא־צרפתים, להגביל את האפשרות להחזיק באזרחות כפולה, למחוק את ההגירה החוקית והלא חוקית כאחד ולצאת מהאיחוד האירופי. אף על פי כן, הקמפיין שהיא מנהלת, תחת הסלוגן המפחיד מעט "בשם העם", זוכה לאהדה מרשימה בקרב צעירים. נוכחותה המשכנעת מול המצלמות בשילוב עם האבטלה הגבוהה, איום הטרור וגלי ההגירה עשו את העבודה והביאו אותה, לפי המדגמים, לסיבוב השני. ייתכן שזה באמת הזמן שמרפא כל מכאוב — 72 שנה אחרי שהלאומנות כתשה את אירופה, נעימותיה הקליטות קוסמות שוב לילדי הרפובליקה.

בשלישייה הפותחת בסקרים היה עד אמש גם ראש הממשלה לשעבר פרנסואה פיון, שמתחילת המרוץ צצו סביבו פרשיות וחשדות לשחיתות, אפילו חקירה תלויה ועומדת מעל ראשו. למי אכפת? פיון המשיך לרוץ וזיהם בכך את הזירה הפוליטית שלא היתה נקיה מלכתחילה. הזגזוגים חסרי הכבוד שלו התבררו כנכונים לטווח הרחוק: תומכיו בלעו את כל הצפרדעים, ושכנעו רבים אחרים לפתוח פה גדול כמוהם ולסתום את האף. אלה לא הספיקו למפלגתו שרגילה להחזיק במושכות השלטון לעלות לסיבוב הבא.

שגריר ישראל בצרפת לשעבר, דני שק, כתב כאן אתמול כי לו היתה לו זכות הצבעה, היה בוחר במועמד העצמאי ושר האוצר לשעבר עמנואל מקרון. שק מנה שלוש סיבות שקולות והגיונות לכך: סיכוי סביר לחסימת לה פן, חדשנות ללא מהפכנות, ומניעת זליגת הקולות לשוליים הקיצוניים. ההיגיון הפשוט הזה הוביל רבים מהמצביעים לשים מקרון בקלפי ולשלוח אותו לסיבוב השני כמועמד מוביל.

אך בפועל, זהו ניצחונו של הטפלון. הבנקאי לשעבר לא הבטיח לצרפתים כל שינוי מהותי אבל הוא נראה טוב ונשמע טוב. בהתאמה מושלמת לעידן האינסטגרם, מקרון לא מביא עמו ערכים של ממש, אבל בחמש השנים הבאות הוא ייצא יופי בתמונות.

ובכל זאת, מגיעה לדמוקרטיה הצרפתית מילה חיובית הבוקר — בניגוד לשיטת האלקטורים הבוגדנית של ארה"ב, והבחירות המפלגתיות המתעתעות שלנו, היא מאפשרת לאזרחי צרפת לתקן את עיוותי הסיבוב הראשון בסיבוב השני. הסיכויים לכך קלושים, אבל אם בסופו של דבר תיבחר מארין לה פן, ניתן יהיה להתנחם בעובדה שהיא הגיעה לאליזה עם רוב אמיתי ומוחלט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ