בין מזרח למערב: המצביעים בצרפת חצו את המדינה לשניים

שיעורי האבטלה ומספר המהגרים הגבוה הותירו את מזרח המדינה בידיה של מנהיגת הימין הקיצוני לה פן. בערים הגדולות בהן אחוז אקדמאים גדול, ובמערב המדינה שהיתה שייכת לסוציאליסטים, תמכו במקרון

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

פחות מיממה אחרי פרסום תוצאות הסיבוב הראשון בבחירות לנשיאות אתמול (ראשון), צרפת נחצית בין שני המועמדים שעלו לסיבוב השני - עמנואל מקרון ומארין לה פן. הגבולות ברורים - המזרח היה ונותר עם לה פן והמערב, שהיה במשך שנים רבות נאמן למפלגה הסוציאליסטית ממנה הגיע מקרון, נותר נאמן למועמד המרכז שהגיע למקום הראשון. הסקרים שקדמו להצבעה חזו ששני הגורמים המרכזיים שיפלגו בין תומכי מקרון לתומכי לה פן יהיו תעסוקה וחינוך. וגם כאן הסקרים צדקו.

בין מזרח למערב: המצביעים בצרפת חצו את המדינה לשניים

כלכלה ואבטלה

בצפון מזרח צרפת נסגרו בשנים האחרונות מפעלים רבים שהביאו לעלייה חדה בשיעורי האבטלה ובעקבות זאת לצמיחה באחוזי התמיכה בלה פן. באזור זה עיקר המניעים שעומדים מאחורי המצביעים בדרכם לקלפי הם כלכליים. בנוסף, רבים באזור זה חשים שהיה להם כוח קנייה גדול יותר כשהמטבע בצרפת היה הפרנק ולא האירו. בדיוק מסיבה זאת, מחויבותה של לה פן ליציאה מהאיחוד האירופי ומגוש האירו אם תיבחר לנשיאות, מעודדת את המצביעים לבחור בה.

חינוך

אזורים בהם ישנם אחוזי השכלה נמוכים, נטו באופן מובהק לטובתה של לה פן. מקרון רשם אחוזי הצבעה גבוהים בעיקר בערים הגדולות כמו פריז, בורדו וליון, בהן ישנו אחוז גבוה של אקדמאים ובעלי השכלה.

הגירה וטרור

דרום צרפת נחשב זה שנים רבות למעוז התמיכה של הימין הקיצוני, ובעיקר בערים כמו ניס שבקיץ האחרון אירע בה פיגוע דריסה קשה ביום הבסטיליה ונהרגו 84 בני אדם.

גם במארסיי נרשמו אחוזי תמיכה גבוהים בלה פן, שם ישנו אחוז גבוה של מהגרים מוסלמים, בעיקר מאלג'יריה. באפריל 2016 פרסם מכון INSEE מחקר לפיו שיעור המהגרים הגבוה ביותר בצרפת נמצא סמוך לגבול המזרחי-צפון מזרחי (הגבול עם שאר מדינות אירופה דרכן עברו רבים מהמהגרים לצרפת בשנים האחרונות) ובדרום מזרח המדינה. באזורים אלה הרוב הצביעו למועמדת החזית הלאומית הימנית-קיצונית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ