לה פן: אין מכחישי שואה במפלגתי

בעקבות סערת מינויו ליו"ר של חבר המפלגה שערער על קיומם של תאי הגזים, מועמדת הימין הקיצוני בצרפת אמרה כי היא מתעבת מכחישי שואה. מקורב למקרון: על האזרחים לראות את שורש מפלגתה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לה פן עם סגניה ז'אלק (מימין) ופיליפוט, ב-2014
לה פן עם סגניה ז'אלק (מימין) ופיליפוט, ב-2014צילום: Jacques Brinon/אי־פי

מועמדת הימין הקיצוני בבחירות לנשיאות צרפת מארין לה פן אמרה הערב (שישי) כי היא מתעבת התבטאויות המכחישות שואה. לה פן אמרה את הדברים בניסיון להשקיט את הסערה שפרצה לאחר שיושב הראש החדש של מפלגתה החזית הלאומית (FN) ויתר על תפקידו נוכח האשמות שהוא מכחיש שואה. ז'אן פרנסואה ז'אלק פרש עוד לפני שמונה רשמית, בעקבות ראיון שלו מלפני 17 שנה שבו ערער על קיומם של תאי הגזים כשאמר: "אני מאמין שאנו יכולים לדון בנושא הזה".

"אף אחד בחזית הלאומית לא עומד מאחורי אמירות כאלה", אמרה הערב לה פן בראיון לרשת BFM TV, ורמזה כי גם ז'אלק עצמו אינו מכחיש שואה. היא ציינה כי סילקה מהמפלגה את אביה, ז'אן-מארי לה פן, שהורשע בהסתה לגזענות בגלל אמירותיו על השואה. "אני מתעבת התבטאויות אלה, ולדעתי לא ניתן להגן עליהן – עמדתי ברורה", הוסיפה. ז'אלק עצמו דחה את הדיווחים הקושרים אותו להכחשת שואה. הוא שותף של לה פן זה זמן רב, היה ממקימי המפלגה, ומונה לתפקיד היו"ר לאחר שלה פן פרשה ממנו כדי להתמקד בקמפיין.

למרות הגינוי של לה פן, הסערה סביב המינוי עוררה מחדש את השלדים מעבר המפלגה ועשויה להקשות עליה במרוץ. "הגיע הזמן שנשים וגברים בצרפת יפתחו את עיניהם, ויראו את שורש החזית הלאומית", אמר מנהל הקמפיין של המועמד המוביל עמנואל מקרון, ריצ'ארד פרראד. עוד לפני הפרסומים על מינוי היו"ר, מקרון הוביל על לה פן בסקרים ב-20%, פער שנשאר קבוע מאז הסבב הראשון.

מוקדם יותר החודש לה פן עצמה אמרה כי  צרפת "אינה אחראית" למעצרם של יהודי פריז ולגירושם למחנות ההשמדה ב-1942. אז ספגה ביקורת רבה הן ממתחריה והן מארגונים יהודיים בצרפת וממשרד החוץ הישראלי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ