החגיגה בפרלמנט האירופי על ניצחון מקרון מוקדמת מדי

הוא אמנם ניצח את לה פן, אך מקרון שינהיג את אחד העוגנים של האיחוד חסר ניסיון בהתמודדות עם סוגיות אירופיות. נראה שביבשת שכחו את שיחות הברקזיט מול בריטניה והמשבר הכלכלי ביוון

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מקרון ורעייתו בחגיגות הניצחון, אתמול
מקרון ורעייתו בחגיגות הניצחון, אתמולצילום: Philippe Wojazer/רויטרס

מחר (שלישי) תחגוג אירופה את יום חגה, אך השנה מנהיגי האיחוד האירופי קיבלו את מתנתם מעט מוקדם יותר. המצביעים הצרפתים בחרו לנשיא את עמנואל מקרון, שהמצע שלו קורא לאיחוד אירופי חזק יותר ולקו קשוח במשא ומתן ליציאת בריטניה מהגוש. ואולי חשוב לא פחות, הצרפתים דחו את מועמדת הימין הקיצוני, מארין לה פן, שהתקפותיה על האיחוד האירופי עברו כמעט כל גבול. 

אבל אם הפרלמנט האירופי מיהר לפתוח את בקבוקי השמפניה, מוטב שייזהר מההנגאובר. שיחות הברקזיט עלולות להיכשל בגדול, בבחירות באיטליה עלולה תנועה המתנגדת לאיחוד האירופי להפוך למפלגה הגדולה במדינה והכלכלה היוונית עלולה להביא לצניחה בערך האירו.

למרות התמיכה המסיבית במקרון ביבשת, המנהיג הצרפתי החדש נותר חסר ניסיון וטירון פוליטי, שטרם עמד למבחן בסוגיות אירופיות. ולמרות דברי התמיכה הנלהבים שלו באיחוד, אפילו הוא טען שגוש האירו זקוק לעדכון יסודי. "קשה לחזות איך מקרון יפעל, בצרפת ובאיחוד", אמר הנדריק פוס, חוקר של המדיניות האירופית באוניברסיטת גנט בבלגיה.

ב–12 השנים האחרונות עבר האיחוד האירופי ממשבר למשבר, מההפסד במשאל העם עד תוכניות חירום לחילוץ כלכלות קורסות. המצב היה רע כל כך עד שהמושג "לצאת מזה איכשהו" נשמע כהצלחה ולא כמפלה. השנה שעברה היתה גרועה במיוחד עם הכרעת בריטניה לצאת מהאיחוד ב–23 ביוני, שנחשב ליום הקשה ביותר ב–60 שנות האיחוד. עד אותו רגע האיחוד רק גדל, ולאחריו התחיל להתכווץ. הבחירה בנשיא דונלד טראמפ בארה"ב עוררה פחד גדול עוד יותר, במיוחד לאחר שהביע שמחה מהברקזיט וחיוביות לגבי פרישות אפשרויות נוספות בעתיד. לא בכדי איים האיחוד האירופי שהוא "יעודד את עצמאות אוהיו וטקסס" אם טראמפ לא יפסיק.

חגיגות על ניצחון מקרון מול הלובר, אתמולצילום: ERIC FEFERBERG/אי־אף־פי

היה נראה שמצבו של האיחוד ב–2017 יהיה אף גרוע יותר, כשחירט וילדרס המסית הוביל בסקרים לקראת הבחירות בהולנד שנערכו במארס, ולה פן עלתה לסיבוב השני בצרפת. השיח של שניהם נסמך על שנאתם לכל דבר שקשור ולו קשר רחוק לאיחוד האירופי. לאחר בחירתו של טראמפ, הבלתי צפוי נהפך לנורמה, וכל דבר עשוי היה לקרות.

אולם וילדרס אכזב בקלפי, ולה פן נכשלה בבחירות שנערכו אתמול. הבחירות בגרמניה, שיתקיימו בספטמבר, הן הבאות בתור. הן קאנצלרית אנגלה מרקל והן יריבה הסוציאליסטי מרטין שולץ תומכים קנאיים באיחוד האירופי. על כן, לא פלא שמתחילים לבצבץ כמה ניצנים של אופטיומיות באביב הנוכחי.

מקרון קרא לתמיכה באירופה במסע הבחירות שלו, בתקופה שהיה אופנתי יותר והשתלם יותר מבחינה פוליטית דווקא לרדת על האיחוד. כעת עליו להוכיח שהוא עומד מאחורי דבריו. יחסיו עם המנהיגות הגרמנית יהיו עניין מכריע. גרמניה וצרפת היו המנוע הכפול שהוביל את האיחוד האירופי. שתי המדינות, שנלחמו זו בזו מלחמות העולם, התעקשו על שיתוף פעולה ביניהן, גם כשבחלק גדול מהיבשת הצטנן הרצון לאיחוד. לה פן עם זאת, רואה בגרמניה יריבה שמתערבת בעניניים פנים־צרפתיים, עוד סיבה מדוע נשיאותה היתה מביאה לקצו של האיחוד.

הקשרים בין שתי המדינות נפרמו בתקופת הנשיא פרנסואה הולנד, ולאו דווקא מפני שהוא סוציאליסט ומרקל נוצרית דמוקרטית. פרנסואה מיטראן והלמוט קוהל היו קרובים ומיודדים מאוד זה עם זה תקופה ארוכה. הסיבה היא חולשתו של הולנד על הבמה האירופית בדומה לחולשתו מבית. מקרון מבין שיהיה עליו לתפקד טוב יותר וקבע שברלין תהיה יעד ביקורו הראשון. אלא שבדומה להולנד, עליו לייצב את מעמדו בצרפת לפני שיוכל לעמוד כמגן יעיל של אירופה מגובשת. "כדי שקולך יתקבל כבעל סמכות באירופה, חשוב להיות אמין ולנהל היטב את המדינה שלך", אמר פוס. "ולמקרון בהחלט צפויה מלאכה קשה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ