סקר: מיי עשויה לאבד את הרוב בפרלמנט הבריטי

אחרי הירידה המתמשכת בסקרים, סקר עומק של כל מחוזות הבחירה צופה לראשונה שראשת הממשלה לא תצליח להשיג את 326 המושבים שיאפשרו לה להקים ממשלה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תרזה מיי בביקור במפעל בעיר באת', היום
תרזה מיי בביקור במפעל בעיר באת', היוםצילום: POOL/רויטרס

ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי עלולה לאבד את הרוב של מפלגתה בפרלמנט הבריטי בבחירות שייערכו ב-8 ביוני, כך לפי סקר של חברת YouGov שפורסם היום (רביעי). לפי ממצאיו, הפער בין המפלגה השמרנית של מיי ליריבתה מפלגת הלייבור הצטמצם לשלושה אחוזים בלבד - 41% מול 38%, הקטן ביותר עד כה. אם התחזית של הסקר תתממש, המפלגה השמרנית בראשות מיי לא תצליח לזכות ב–326 המושבים הדרושים כדי להקים ממשלה ביוני, כאשר המשא ומתן הרשמי על הברקזיט צפוי להתחיל.

לפי המודל הסטטיסטי של YouGov, שמתבסס על 50 אלף ראיונות שנערכו במשך שבוע, מיי צפויה לקבל 310 מושבים — ירידה מ–331 בהם זכה קודמה בתפקיד דיוויד קמרון בבחירות ב–2015. מפלגת הלייבור עשויה לזכות ב–257 מושבים — עלייה של 25 מושבים מהבחירות הקודמות. מפלגות קטנות יותר, כולל המפלגה הלאומית הסקוטית ומפלגות מצפון אירלנד, צפויות לקבל 83 מושבים.

מיי הכריזה בחודש אפריל על בחירות בזק בבריטניה במטרה לחזק את כוחה לקראת המשא ומתן על הברקזיט, לזכות בזמן נוסף כדי להתמודד עם השלכות היציאה מהאיחוד האירופי וכדי להדק את שליטתה במפלגה השמרנית. אבל אם היא לא תגדיל באופן מובהק את כוחה בשבוע הבא, ההימור שלה ייכשל ומעמדה ייפגע בדיוק ברגע בו היא תנסה להשיג את מה שהבטיחה לבוחרים — ברקזיט מוצלח עבור בריטניה.

אם מיי לא תצליח להשיג רוב בפרלמנט בבחירות, בריטניה תיכנס לסחרור פוליטי חדש. ראשת הממשלה תיאלץ להיכנס לשותפות עם מפלגה נוספת כדי להמשיך לשלוט — אם במסגרת קואליציה או כממשלת מיעוט. תרחיש כזה יטיל צל על עתיד תהליך הברקזיט והכיוון אליו תלך, בין היתר, הכלכלה הבריטית.

כאשר הכריזה על הבחירות באמצע אפריל, סקרים ניבאו למיי יתרון ענק על פני מנהיג מפלגת הלייבור ג'רמי קורבין, אך בחודש החולף היא מתדרדרת בסקרים. הירידה הגדולה ביותר חלה אחרי שהכריזה ב–18 במאי כי בכוונתה לאלץ חלק מהקשישים בממלכה לשאת בחלק גדול יותר מעלויות הטיפול בהם, במה שזכה לכינוי הגנאי "מס הדמנציה". שבעה סקרים שפורסמו מאז מתקפת הטרור במנצ'סטר בשבוע שעבר הראו כי יתרונה על פני הלייבור מצטמצם.

כאשר נשאלה היום לגבי הסקרים שחוזים את אובדן יתרונה, אמרה מיי: "הסקר היחיד שקובע הוא זה יתקיים ב–8 ביוני".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ