אסף רונאל-צרובה
אסף רונאל

מאז משאל העם על הברקזיט לפני 11 חודשים, הפוליטיקה במערב מזדעזעת לאורך קווי מתאר ברורים: מצד אחד מחנה המצביעים המבוגרים, תושבי הפריפריה ומעמד הפועלים שנותר מאחור במהפכות הטכנולוגיות של עידן האוטומיזציה, הגלובליזציה והאינטרנט. המחנה השני כולל את תושבי הערים הגדולות, הצעירים ומעמד הביניים שאימץ את הגלובליזציה והליברליות המתלווה לה. רק בצרפת הפנסיונרים שברו את הדפוס והצביעו נגד המועמדת הלאומנית לה פן.

גם בבחירות אתמול (חמישי) בבריטניה התמיכה בשתי המפלגות הגדולות התחלקה לאורך קווים אלה - המבוגרים תמכו בשמרנים שהציגו מצע לאומני ומסוגר, והצעירים בלייבור, שלמרות הסוציאליזם הקלאסי של קורבין יצגו את תפישת העולם הפתוחה, הבינלאומית והליברלית. לפי ניתוח המדגם של סקיי ניוז, שיעור התמיכה בלייבור בקרב בני 34-18 היה 63%, בהשוואה ל-27% לשמרנים. בקרב בני 54-35 התמיכה התחלקה שווה בשווה בין שתי המפלגות, ובקרב בני 55 והלאה, השמרנים קיבלו 59%, בהשוואה ל-23% ללייבור.

אולם הפעם נראה כי הצעירים הבריטים למדו את הלקח של ההצבעה הקודמת, וסירבו לאפשר לדורות המבוגרים יותר להכריע את גורלם. במשאל העם על הברקזיט, שיעור ההצבעה בקרב בני 65 ומעלה עמד על 90%, בהשוואה ל-64% בלבד בקרב המצביעים הצעירים, וכך ראו צעירי בריטניה איך עתידם כאזרחי אירופה נגדע. הפעם הם לא לקחו סיכון ונהרו לקלפיות. המחוזות בהם התחזקו הלייבור יותר מכל היו אלה בהם שיעור המצביעים בני ה-24-18 הוא הגבוה ביותר, ולפי ניתוחים ראשוניים שיעור ההצבעה בקרב בני 25-18 עומד על 66%-72% לפי הערכות שונות, בהשוואה ל-45% בלבד בבחירות 2015.

דפוס זה של שיעור הצבעה גבוה בקרב הדורות הצעירים והתגייסות מאחורי המועמדים המייצגים תפישת עולם פתוחה וליברלית ניכר היה גם בהצבעות קודמות באירופה בהן מועמדי הימין הקיצוני נידחו בידי המצביעים. הוא מעורר תקווה שההספדים לדמוקרטיה הליברלית והנבואות על גל חדש של לאומנות ושנאת זרים השוטף את המערב היו מעט מוקדמים. הצעירים הראו שלמרות ההאשמות שמדובר בדור אדיש ומנותק, הם מבינים שעתידם עדיין נקבע בקלפי ולא בפייסבוק.

ואולם, למרות האופטימיות שעולה מדפוסי ההצבעה החדשים של הדור הצעיר, אי אפשר להתעלם מהמסר השני שמהדהד מהקלפיות בבריטניה: פעם נוספת יצאו הבוחרים הבריטים כדי להעניש את מועמדי הממסד ולהצביע על מיאוסם מהמצב הקיים. אמנם הלייבור וקורבין מייצגים את ההפך מהלאומנות וההסתגרות שהשתקפו בהצבעה בעד הברקזיט אך הישגו של קורבין נובע מכך שהוא תמונת מראה של הפוליטיקאי הבריטי הממוצע. ולכן עד לא מזמן גם העריכו כל אותם פרשנים שעוד לא הפנימו את לקחי השנה האחרונה כי מדובר במועמד "בלתי-בחיר"

כמו כן, חשוב לציין שהלייבור עדיין רחוקים מאוד מהאפשרות להרכיב ממשלה. למעשה, השמרנים מסמנים שבכוונתם לנסות למשול בתמיכת חברי המפלגה היוניוניסטית הצפון אירית - שמתנגדים לזכויות ללהט"בים ולהפלות ומכחישים את התחממות כדור הארץ. וחשוב עוד יותר, בשורה התחתונה משמעות החלטת הבוחר הבריטי אתמול, בדיוק כמו הברקזיט, היא עוד חוסר יציבות וכאוס פוליטי בממלכה המאוחדת, וברגע חשוב במיוחד עבור בריטניה והיבשת - ימים ספורים לפני תחילת המשא ומתן על ההיפרדות מהאיחוד האירופי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ