מנהיגת השמרנים הבאה? סקוטית, לסבית ותומכת בקליטת מהגרים - שנת הכרעה באירופה - הארץ

מנהיגת השמרנים הבאה? סקוטית, לסבית ותומכת בקליטת מהגרים

רות' דייווידסון רק בת 39, אבל כבר הספיקה להכפיל את מספר חברי המפלגה השמרנית בסקוטלנד וסייעה למיי להגיע דווקא בצפון להישג. עתה יש כבר מי שמסמן אותה כמנהיגה פוטנציאלית

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
דיווידסון. "המחויבות שלי לזכויות להט"בים חשובה יותר מהמחויבות שלי למפלגה", הבהירה
אנשיל פפר
אנשיל פפר

בצד המכה שערערה מאוד בשבוע שעבר את מעמדה של ראשת הממשלה תרזה מיי, עלתה מאוד קרנה של פוליטיקאית שמרנית צעירה שעתה כבר מדברים עליה כמנהיגה פוטנציאלית. רות' דייווידסון, העומדת בראש המפלגה השמרנית בסקוטלנד רק בת 39, אבל כבר חתומה על שני הישגים פוליטיים מאוד משמעותיים. בשנה שעברה, בבחירות לפרלמנט הסקוטי באדינבורו, היא הכפילה את מספר החברים השמרנים (מ–15 ל–31), והפכה את המפלגה לשנייה בגודלה בסקוטלנד, אחרי המפלגה הלאומית הסקוטית (SNP).

ביום חמישי רשמה עוד הישג: בהנהגתה זכו השמרנים ב–13 מושבים בסקוטלנד (בבחירות 2015 המפלגה זכתה במושב בודד). העלייה המטאורית של השמרנים בסקוטלנד עמעמה במעט את הכישלון הצורב שלהם ביתר בריטניה, ושינתה שתי מגמות היסטוריות — צמצום מתמשך בכוחם של השמרנים הסקוטים מאז תחילת שנות ה–80 וגידול בכוחה של ה־SNP שחרטה על דגלה את עצמאות סקוטלנד מהממלכה המאוחדת. בעקבות התוצאה האחרונה, גם ב־SNP, שאיבדה מושבים לא רק לשמרנים אלא גם ללייבור וליברל־דמוקרטים, מודים שלא יוכלו לערוך בשנים הקרובות משאל עם נוסף על עצמאות סקוטלנד.

רבים תולים את המהפך הזה באישיותה הדינמית של דייווידסון שהיא הכל מלבד פוליטיקאית שמרנית קלאסית. היא התנדבה בעבר לצבא ועבדה כעיתונאית רדיו, היא נוצריה פרוטסטנטית וגם לסבית מוצהרת, שעומדת להינשא בקרוב לבת זוגה, קתולית מאירלנד. ואפילו במאה ה–21, זה לא דבר של מה בכך בסקוטלנד.

השמרנות הסקוטית של דייווידסון, שביקרה בישראל בשנה שעברה במסגרת משלחת של "ידידי ישראל במפלגה השמרנית", היא הרבה יותר ממורכזת מזאת שבאנגליה. היא היתה מראשי התומכים בהישארות באיחוד האירופי ומאמינה שעל בריטניה להישאר פתוחה למהגרים. לאחר הבחירות אמרה למיי כי תפקח מקרוב על ההסכם הקואליציוני המתרקם עם המפלגה הדמוקרטית־יוניוניסטית מצפון אירלנד, המתנגדת לזכויות להט"בים ולהפלות. "המחויבות שלי לזכויות להט"בים חשובה יותר מהמחויבות שלי למפלגה", אמרה לעיתונאים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ