רוב מוחלט למפלגתו של מקרון בבחירות לפרלמנט בצרפת

לאחר ספירת 92% מהקולות, מפלגת "אן מארש" תשלוט באסיפה הלאומית לאחר שזכתה ביותר מ-50% מהמושבים. הרוב המוחלט יקל על הנשיא להוציא לפועל את ההבטחות שנתן במסע הבחירות שלו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פעילים במפלגת "אן מראש" של הנשיא מקרון חוגגים לאחר פרסום הסקרים, הערב

מפלגתו של נשיא צרפת עמנואל מקרון ובעלות בריתה הבטיחו לעצמן רוב מוחלט בפרלמנט, לאחר שזכו אמש (ראשון) ב-327 מושבים לפחות בסיבוב השני והמכריע של הבחירות - כך על פי נתונים של משרד הפנים הצרפתי, המבוססים על ספירת 92% מהקולות. לפי ההערכות, מפלגת "אן מארש" צפויה לזכות ביותר מ-350 מושבים (מתוך 577) בבית התחתון, כשההכרעה ב-33 מושבים עדיין לא נמסרה הבוקר (שני).

מפלגת "אן מארש" שייסד מקרון בשנה שעברה, אשר תשלוט ביותר מ-50% מהאסיפה הלאומית, גברה באופן מוחץ על המפלגות הוותיקות ברפובליקה, וניצחונה מבטיח שהנשיא יוכל לקדם את המדיניות עליה הכריז במסע הבחירות שלו. התוצאות משרטטות מחדש את הנוף הפוליטי בצרפת: המפלגה הסוציאליסטיות (PS) והמפלגה הרפובליקאית (UMP) השמרנית, שהחליפו אחת את השנייה בשלטון בעשורים האחרונים, איבדו חלק גדול מכוחן.   

בין מכוני הסקרים התגלעו תחילה פערים גדולים אמש בתחזיות לגבי תוצאות הבחירות, שלאחר מכן הצטמצמו. מכון "אלבה" חזה ל"אן מארש" ובעלת בריתה, מפלגת המרכז של פרנסואה ביירו, בין 373 ל-403 מושבים, בעוד שני מדגמים אחרים העניקו לה בין 355 ל-360 מושבים. מפלגת הימין הקיצוני החזית הלאומית (FN) צפויה לקבל בין שישה לשמונה מושבים - תוצאה מאכזבת למנהיגת המפלגה מארין לה פן, שזכתה בשליש מהקולות בסיבוב השני בבחירות לנשיאות מול מקרון בחודש שעבר. כיוון שלא הגיעה ל-15 מושבים, החזית הלאומית לא תיחשב סיעה בפרלמנט ולא תוכל להגיש הצעות חוק, שאילתות לממשלה והצעות אי אמון.

המפלגה הסוציאליסטית, שהפסידה את השלטון בבחירות אלו לאחר הכהונה של פרנסואה הולנד הבלתי פופולרי, התרסקה וצפויה לקבל יחד עם בעלות בריתה פחות מ-50 מושבים. מפלגת הרפובליקאים צפויה להיות השנייה בגודלה באסיפה הלאומית עם 131 מושבים, בעוד המדגמים חוזים למפלגת השמאל הקיצוני של ז'אן-לוק מלנשון 18 או 19 מושבים.

מקרון ורעייתו בריג'יט רוכבים על אופניים ליד ביתם בצפון צרפתצילום: PHILIPPE WOJAZER/רויטרס

במפלגת "אן מארש" מסרו לאחר פרסום התוצאות כי הרוב שהשיגו בפרלמנט "הוא סיכוי בשביל צרפת" וכי מספר היסטורי של נשים נבחרו לאסיפה המחוקקת. ראשת מפלגת החזית הלאומית לה פן אמרה בתגובה לתוצאות כי מפלגתו של מקרון "תגן על האינטרסים של האוליגרכיה". מנהיג השמאל הקיצוני מלנשון אמר לאחר מכן ששיעור ההצבעה הנמוך כמוהו כ"שביתה כללית מאסיבית של החובה האזרחית".

ארבע שעות לפני סיום ההצבעה בסיבוב השני הודיע משרד הפנים הצרפתי כי שיעור המצביעים נמוך בהשוואה לבחירות ב-2012. לפי הנתונים, רק 35.3% מבעלי זכות הבחירה הגיעו לקלפיות עד השעה חמש (שעון ישראל), לעומת 46.42% ב-2012. בסיבוב הראשון שנערך לפני שבוע עמד השיעור באותה שעה על 40.8%. מכון הסקרים "אלבה" העריך כי רק 42% יצביעו עד סגירת הקלפיות בשעה שמונה בערב, אז פורסמו המדגמים הראשונים.

הקלפיות נפתחו אתמול בבוקר שבוע לאחר הסיבוב הראשון, בו נחלה תנועת "אן מראש" של הנשיא הטרי עמנואל מקרון הצלחה גדולה, וסקרי הדעת קהל חזו לתנועתו של מקרון רוב גדול גם בסיבוב השני. לפני תחילת ההצבעה העריכו פרשנים כי שיעור ההצבעה יירד לשיעורו הנמוך זה שנים, סימן לעייפות המצביעים אחרי שבעה חודשים של קמפיינים פוליטיים ושלושה סבבי הצבעה שהתחילו עוד בבחירות לנשיאות בחודש שעבר. תרחיש כזה עשוי לא להיטיב עם מקרון וחברי תנועתו ולהקשות עליו לבצע רפורמות במדינה.

המפלגות היריבות של מקרון, שלא ציפו לגבור עליו, קראו למצביעים להקטין ככל הניתן את היתרון שלו  - אחרת, לטענתן, יירמס הדיון הדמוקרטי במדינה. הסקרים הצביעו על כך שאף שרוב הציבור תומך בנשיא ובתנועתו ומוכן לתת לו רוב באסיפה הלאומית, הוא גם מקווה שתישאר אופוזיציה חזקה.

קלפי במערב צרפת, היוםצילום: LOIC VENANCE/אי־אף־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ