נשיא צרפת קורא לחיזוק האיחוד האירופי והקמת כוח צבאי משותף - שנת הכרעה באירופה - הארץ

נשיא צרפת קורא לחיזוק האיחוד האירופי והקמת כוח צבאי משותף

ימים לאחר התחזקות הימין הקיצוני בגרמניה, הציג נשיא צרפת את חזונו ל"המצאה מחדש של האיחוד" - ממאבק בטרור ועד התמודדות עם האתגרים הכלכליים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
נשיא צרפת מקרון, אתמול
נשיא צרפת מקרון, אתמולצילום: POOL/רויטרס
גרדיאן והארץ

נשיא צרפת עמנואל מקרון הציג אתמול (שלישי) את תוכניותיו ל"שינויים עמוקים" באיחוד האירופי באמצעות התערבות פוליטית, כמו גם להקמה של כוח צבאי אירופי משותף. ימים ספורים לאחר שמפלגת הימין הקיצוני נכנסה לפרלמנט הגרמני לראשונה מזה 60 שנה, אמר מקרון כי "בגלל עיוורון, בגלל ששכחנו להגן על אירופה, היא איטית מדי, חלשה מדי, ולא יעילה".

מקרון, שנבחר לנשיאות בחודש מאי האחרון כשגבר על מתמודדת החזית הלאומית מרין לה פן, קרא במצע הבחירות שלו לאיחוד האירופי לחזור לחזונו המקורי, שנולד בעקבות מלחמות העולם. אחת מהצעותיו היא לחזק את כלכלת מדינות האירו על ידי מינוי שר אוצר משותף, יצירת תקציב אחיד וכן פרלמנט כלכלי אחד עבור אותן 19 מדינות. אישור וקידום ההצעה תלויים רבות במתרחש בגרמניה, ובאופי הקואליציה שתרכיב הקנצלרית אנגלה מרקל.

נאום מקרון

נאומו ביום שלישי נרשם כאחד הנאומים הפרו-אירופיים המשמעותיים של מנהיג באיחוד בשנים האחרונות. מקרון דיבר על מדיניות משותפת של האיחוד האירופי בנושא הגנה, מקלט ומס, קרא להקמת אוניברסיטאות אירופיות, והבטיח לנגן את ההמנון של האיחוד האירופי באולימפיאדת פריז בשנת 2024. עוד הוסיף מקרון שהגיעה העת של האיחוד להמציא עצמו מחדש, לאור עליית קרנן של מפלגות הימין הקיצוני במדינות השונות. "יש להחזיר את אירופה לאזרחיה", אמר.

בענייני הביטחון, נשיא צרפת קרא להקמת "כוח תגובה מהירה" משותף למדינות האיחוד האירופי. כמו כן, מקרון דיבר על הצורך בעבודה עם צבאות המדינות השונות על "תרבות אסטרטגית משותפת" של מדיניות ותקציבי ביטחון. האיחוד האירופי כבר דן ברעיונות בכיוון זה, אבל ללא התקדמות רבה. מקרון קרא גם לייסוד של אקדמיה אירופית למודיעין לשיפור המלחמה בטרור, כמו גם להקמה של כוח הגנה אזרחית משותף להתמודדות עם אסונות. שיתוף הפעולה בין צבאות מדינות אירופה היום סובל מקשיים רבים. לדוגמה, נושאות המטוסים הצרפתיות אינן מתאימות לנחיתה של מטוסי חיל האוויר הגרמני.

בעוד יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי מתקרבת, הזהיר מקרון את שאר אירופה נגד הסכנות של הלאומיות והמדיניות נגד מהגרים. "חשבנו שהעבר לא יחזור על עצמו... חשבנו שלמדנו את השיעור הזה", אמר לקהל הסטודנטים האירופים באוניברסיטת סורבון שבפאריס.

מקרון אמר שהוא בכוונה אינו מרחיב בדיבור על הברקזיט, אבל ציין שהאיחוד האירופי, ברמות שונות של אינטגרציה ושיתוף פעולה, עשוי להיות מקום שבו בריטניה תוכל "יום אחד למצוא את מקומה שוב", אך לא פירט בדיוק למה הוא מתכוון.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ