בחירות לנשיאות צרפת: ניצחון סוחף למקרון על פני נציגת הימין הקיצוני לה פן

על פי ספירת כ-99% מהקולות קיבל נציג המרכז 66% מקולות ■ לה פן התקשרה לברך את מקרון ואמרה: המערכת הפוליטית מחולקת בין פטריוטים לתומכי גלובליזציה ■ נשיא צרפת הולנד: השבעתו של מקרון תתקיים ביום ראשון הקרוב

דב אלפון
רויטרס וד-פ-א
פריז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נשיא צרפת הנבחר עמנואל מקרון בפריז, היום
נשיא צרפת הנבחר עמנואל מקרון בפריז, היוםצילום: LIONEL BONAVENTURE/אי־אף־
דב אלפון
רויטרס וד-פ-א
פריז

צרפת בחרה אתמול (ראשון) לנשיאות הרפובליקה את עמנואל מקרון, כלכלן בן 39 וחסר ניסיון פוליטי משמעותי, אבל עתיר רצון טוב להוציא את ארצו מהמשבר הכלכלי והחברתי שבו היא נתונה מזה רבע מאה. על פי ספירת כ-99% מהקולות, תושבי צרפת העדיפו ברוב של 66% לעומת 34% את המסר האופטימי שלו על פני נבואות הזעם של יריבתו, מנהיגת החזית הלאומית (FN) מארין לה פן. לאחר פרסום התוצאות מסר מקרון לסוכנות הידיעות AFP כי "דף חדש נפתח בהיסטוריה הארוכה של צרפת", וכי הוא רוצה שמשמעותו תהיה תקווה וביטחון מחודש.

בהתייחסו למצבה הכלכלי של צרפת - מהנושאים המרכזיים בבחירות - מקרון אמר כי הוא אינו ממעיט בגודלן של הבעיות הכלכליות במדינתו וכי הוא מודע לכעס, הספקות והחרדה שתושבי צרפת הביעו בקלפיות. לדבריו, ההישג של הימין הקיצוני, הנשען בין היתר על מחאה נגד הממסד והמערכת הכלכלית, מחייב אותו לעבוד כדי לאחות את העם הצרפתי. עוד אמר מקרון כי צרפת תחת הנהגתו תהיה בחזית המאבק בטרור, זאת על רקע התקפות הטרור הקטלניות שידעה המדינה בשנתיים האחרונות.

בנוסף, לאחר פרסום המדגמים שחזו 65% מהקולות למקרון שוחחו שני המועמדים בטלפון, ולה פן בירכה את יריבה לרגל ניצחונו. מיד לאחר מכן נשאה דברים: "העם הצרפתי הצביע בעד המשכיות", קבעה. לדבריה, הימין הקיצוני בראשותה הגיע להישג היסטורי, והחזית הלאומית תשמש מעתה ככוח האופוזיציוני המרכזי למקרון. עוד אמרה לה פן כי המערכת הפוליטית בצרפת מחולקת בין פטריוטים לתומכי גלובליזציה. לה פן הוסיפה כי על מפלגת החזית הלאומית להשתנות כדי להתמודד עם האתגר הצפוי לה וקראה "לכל הפטריוטים להצטרף אליה".‎

ההצבעה אתמול הביאה לסיומה את אחת ממערכות הבחירות הדרמטיות שידעה צרפת. בנוסף לפרשיות שחיתות והאשמות בהתערבות זרה שליוו אותה לאורכה, זוהי הפעם הראשונה שנציגי מפלגות הממסד הגדולות - הסוציאליסטית (PS) והרפובליקאים (UMPׂ) - לא עלו לסיבוב ההצבעה הסופי.

אך בנוסף לקרב בין המרכז לימין הקיצוני בצרפת, בבחירות אלו נפגשו בקלפי נציגי שתי התנועות הנאבקות על לבם של בוחרים ברחבי אירופה – מרכז ליברלי מחד גיסא ופופליסטים מאידך גיסא. בהתאם לכך, ניצחונו של מקרון התקבל באנחות רווחה בברלין ובבריסל, ועם היוודע התוצאות מיהרו מנהיגים מרחבי היבשת לברכו. כך למשל, דוברה של קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל צייץ בטוויטר: "ניצחונך הוא ניצחון לאירופה חזקה ומאוחדת, ולידידות פרנקו־גרמנית". נשיא צרפת היוצא, פרנסואה הולנד, התקשר גם הוא למקרון לברך אותו על הצלחתו, ואמר כי תוצאות הבחירות מראות כי רוב תושבי צרפת רוצים להיות מאוחדים "סביב ערכי הרפובליקה". כמו כן, ניצחון זה הוא מכה לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ, שלא הביע תמיכה ישירה בלה פן אך רמז כי הוא מעדיף אותה על פני יתר המתמודדים במרוץ. עם זאת, לאחר ההכרזה על התוצאות מיהר טראמפ לצייץ כי הוא "מצפה מאוד לעבוד עם מקרון".

מקרון בן ה–39, בנקאי בעברו, הדגיש לאורך קמפיין הבחירות את תמיכתו באיחוד האירופי ובגוש האירו וביקש לקדם מדיניות כלכלית הכוללת את הגמשת חוקי העבודה והורדת מס החברות. לה פן בת ה-48, מנגד, קראה שוב שוב לפרישה מהאיחוד האירופי, סגירת גבולותיה של צרפת וגירוש מהגרים לא חוקיים. פרשנים חזו כי ניצחון ללה פן יהיה מכה קשה לאיחוד האירופי, המתמודד בימים אלו עם הליך פרישתה של בריטניה ממנו.

מועמדת הימין הקיצוני בבחירות לנשיאות צרפת, מארין לה פן, היום בפריזצילום: JOEL SAGET/אי־אף־פי

רבים ממצביעיו של מקרון אמרו כי הם בחרו בו לא בשל עמדותיו, אלא כדי לעצור את לה פן מלהפוך לנשיאת הכלכלה השנייה בגודלה בגוש האירו. תום, בן 22 מפריז, אמר כי הוא רוצה לראות את לה פן רחוק ככל האפשר מהאליזה. "אני לא חושב שמקרון יהיה חיובי בשום דרך חוץ מהימנעות מלה פן", הוסיף. דברים דומים אמרה קתרין, בת 56 שהצביעה בלונדון: "זה היה קשה מאוד להצביע למקרון", אמרה והוסיפה כי היא לא חושבת שהוא יכול לאחות את השסעים הגדולים בצרפת. "רציתי להצביע למועמד הסוציאליסטים בנואה אמון, אבל הייתי חייבת להצביע למקרון כדי לעצור את לה פן".

דניס דוליאן, פסיכותרפיסט שהצביע מוקדם יותר בעיר אנסי במזרח צרפת, אמר: "אני לא מסכים בהכרח עם אף אחד מהמתמודדים. אבל רציתי להביע את קולי ולהיות מסוגל לומר שבאתי. לומר שאני רוצה לראות פחות טיפשות ויותר אחווה". הציוצים של טראמפ, הולנד ודובר הקאנצלרית מרקל:

בניגוד למקרון, שקידם מסר של התעוררות כלכלית, לה פן התמקדה בקמפיין שלה בהתקפות על האליטות של צרפת ובשאלות של הגירה וטרור. מסריהם של שני המועמדים הדהדו בחלקים שונים של צרפת: ברחובות פריז היה קשה למצוא תומכים של לה פן – היא קיבלה בעיר רק 5% מהקולות בסיבוב ההצבעה הראשון, לפני שבועיים. אך בכפר אובורדן הסמוך לעיר ליל בצפון צרפת, דברים נראו אחרת. בני זוג בשנות ה–50 לחייהם, שהעדיפו לא למסור את שמותיהם, נמנו עם 33% מהמצביעים שתמכו בלה פן בסיבוב הראשון.

"עם מקרון יהיו לנו עוד חמש שנים של גיהנום", אמרה מוקדם יותר אתמול האשה, עובדת המגזר הציבורי. "לה פן מציעה שינוי", הוסיפה, "יש לנו שלושה ילדים ואנחנו צריכים לשלם עבור החינוך שלהם בעזרת משכורת אחת". בעלה הוסיף כי רבים אומרים לו כי הוא מבוגר מכדי למצוא עבודה. "מקרון רק ימשיך את המדיניות של הנשיא פרנסואה הולנד", פסק.

הבחירות לנשיאות אינן חותמות את המאבק הפוליטי בצרפת, שכן בחודש הבא ייערכו הבחירות לפרלמנט שלא נופלות בחשיבותן מהבחירות לנשיאות. אחת השאלות הגדולות היא אם הנשיא הנבחר יוכל להבטיח רוב בפרלמנט, באופן שיאפשר לו להוציא לפועל את מדיניותו. על פי הסקרים האחרונים, נראה כי מקרון עשוי לקבל רוב שיספיק לשליטה בפרלמנט - אך אין הדבר בטוח.

כך או כך, בעזרת פרלמנט זה ינסה מקרון להוביל את 67 מיליון בני אדם בחמש השנים הבאות. לצרפת חשיבות רבה בזירה העולמית, שכן היא חברה קבועה במועצת הביטחון של האו"ם ובעלת נשק גרעיני. כמו כן, צרפת היא אחת מבעלות הברית הוותיקות של ארה"ב ואחת החברות המייסדות של האיחוד האירופי.

תומכי מקרון חוגגים בפריז, היוםצילום: Francois Mori/אי־פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ