מקורות בגרמניה: הבולשת הפדרלית רכשה מ-NSO את תוכנת הריגול פגסוס

עומר בן יעקב
עומר בן יעקב
אנגלה מרקל בפרלמנט הגרמני, היום
עומר בן יעקב
עומר בן יעקב

העיתון הגרמני די צייט דיווח היום (שלישי) כי המשטרה הפדרלית במדינה (BKA) רכשה מחברת הסייבר הישראלית NSO את תוכנת הריגול "פגסוס". לפי הדיווח, המסתמך על מקורות ביטחוניים בגרמניה, החוזה בין הצדדים נחתם ב-2019.

מקורות גרמנים אמרו לעיתון כי ההחלטה לרכוש את התוכנה הישראלית התקבלה לאחר שה-BKA כשלה בפיתוח תוכנת ריגול משלה. המגעים עם NSO החלו ב-2017, אז, לפי הדיווח, ביקרו נציגים של החברה במטה הבולשת בעיר וייסבאדן, והציגו בפני אנשיה את היכולות של פגסוס.

לפי די צייט, העסקה לרכישת התוכנה עוררה מחלוקת במשרד הפנים הגרמני, שאליו כפופה ה-BKA. משפטנים סברו כי שימוש בתוכנה, המאפשרת להשתלט על טלפונים שעליהם הותקנה ולשאוב מהם מידע, לא יעמוד בדרישות החוק בגרמניה, שמאפשר מעקב רק במקרים חריגים וקיצוניים. גורמים רשמיים במדינה הבהירו כי כל שימוש בתוכנה ייעשה בהתאם לחוק.

המקורות ששוחחו עם די צייט אמרו כי באף אחת מהחקירות שניהלה ה-BKA מאז רכשה את התוכנה לא נעשה שימוש בראיות שמקורן בריגול באמצעות פגסוס. לא ברור באילו מקרים נעשה שימוש בתוכנה, וכיצד התנהל הפיקוח עליו.

לפי כחודשיים חשף תחקיר בינלאומי, שבו השתתפו די צייט ו"הארץ", רשימת יעדים פוטנציאליים למעקב שהגדירו לקוחות של NSO. ברשימה, שהחברה הכחישה כל קשר אליה, הופיעו עיתונאים, פעילי זכויות אדם ומנהיגי מדינות, בהם נשיא צרפת עמנואל מקרון. החברה הכחישה כל קשר לרשימה, אך כמה טלפונים שהופיעו בה התגלו כנגועים בתוכנה. בעקבות התחקיר, שהובילו הארגונים Forbidden Stories ואמנסטי אינטרנשיונל, החל משרד הביטחון לבחון את הטענות נגד NSO. בתוך כך, התעורר דיון בשימוש לרעה בתוכנות דוגמת פגסוס. קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל אמרה אז כי יש לוודא שתוכנות כאלו לא יגיעו לידיים הלא נכונות, וכי אין לאפשר שימוש בתוכנות למדינות שבהן הוא אינו נתון לביקורת שיפוטית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות