מועמד המרכז-שמאל ירכיב ממשלה באיטליה

פייר לואיג’י ברסאני שייאלץ להתמודד עם המיתון החריף במדינה יידרש לחבור לברלוסקוני או לגייס את תמיכתו של בפה גרילו, הידוע בהתנגדותו לגוש האירו

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

פייר לואיג’י ברסאני, ראש ממשלת איטליה ואיש המרכז-שמאל, קיבל שלשום את משימת הרכבת הממשלה החדשה מהנשיא ג’ורג’יו נאפוליטנו.

איטליה נמצאת במיתון קשה והמשימה הראשונה של ברסאני תהיה להחזיר את המובטלים הרבים למעגל העבודה. בבחירות הכלליות שהתקיימו בחודש שעבר לא זכתה אף מפלגה לרוב בולט, ואולם הנשיא נאפוליטנו סבור כי ברסאני בן ה-61 הוא בעל הסיכוי הטוב ביותר להרכיב ממשלה, על אף “הנסיבות הקשות מאוד”, כדבריו. הוא התייחס לכך שברסאני אמנם זכה לרוב בבית התחתון של הפרלמנט, אך הכוחות בסנאט שקולים.

תוצאות הבחירות מצביעות על כך שמצביעים רבים מאוכזבים מהמפלגות הגדולות, וחלוקים בדעותיהם בנוגע לכוחות שיוכלו להוביל את איטליה בתקופה זו של חוסר יציבות.
מפלגתו של ברסאני זכתה במרבית הקולות, אך הוא פסל קואליציה עם המועמד שהגיע למקום השני, ראש הממשלה לשעבר, איש המרכז־ימין סילביו ברלוסקוני, בידיעה שאיחוד כוחות שכזה עלול להרחיק מעליו את המצביעים למפלגה הדמוקרטית שבראשותו.

מנהיג מפלגת המרכז שמאל באיטליה, פיירלואיג'י ברסאניצילום: רויטרס

אם לא יחבור לברלוסקוני, יהיה עליו לגייס את תמיכתו של הגוש השלישי בגודלו בפרלמנט, התנועה הפופוליסטית החדשה של הקומיקאי לשעבר בפה גרילו, הידוע בהתנגדותו לגוש האירו.

גרילו סירב לחבור למפלגות הגדולות, ואולם כמה מחברי מפלגתו בפרלמנט החליטו בימים האחרונים, באופן עצמאי, לתמוך במועמד של ברסאני לתפקיד יו”ר הסנאט. הדבר מעיד על כך שחברי הסיעה אינם נתונים למרותו של מנהיגם באופן מוחלט. "למרות זאת, סיכוייו של ברסאני להרכיב ממשלה קטנים ביותר", אמר בראיון לאי־פי הפרופ' למדעי המדינה באוניברסיטת "לואיס גויידו קרלי" ברומא, רוברטו ד'אלימונטה.

אם ברסאני אכן ייכשל במשימה, עשוי נאפוליטנו להטיל את המשימה על דמות אחרת, פנים חדשות בזירה הפוליטית, נשיא הסנאט הטרי פיירו גראסו.

גראסו יוכל להקים ממשלה מקצועית שתוטל עליה משימה ספציפית, דוגמת ניסוח מחדש של חוק הבחירות. ברסאני הודיע שיקיים פגישות עם אישים שונים בימים הקרובים, וינסה להקים ממשלה שתצליח לפעול “תוך איזון בין השינוי שהעם האיטלקי מצפה לו, לבין הצורך להנהיג רפורמות”.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ