מומחים חיפשו אחר חומרים מסוכנים בבית ברזובסקי

האוליגרך שנמצא מת היה ידיד קרוב של סוכן הק-ג-ב לשעבר אלכסנדר ליטוויננקו, שהורעל בנסיבות מסתוריות בשנת 2006; בכירים אומרים כי ביקש לחזור לרוסיה

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

מומחים של המשטרה הבריטית לחומרים כימיים, ביולוגיים ורדיואקטיביים, עורכים היום (ראשון) חיפוש בביתו של האוליגרך הרוסי, בוריס ברזובסקי, שנמצא אתמול מת בחדר האמבטיה. לפי המשטרה, "צוותים מיוחדים בודקים את הזירה כדי לאפשר את חקירת מותו, ולא נשקפת סכנה לבני האדם המתגוררים בסביבה". כעבור כמה שעות של חיפוש דיווחה המשטרה כי לא נמצאו סימנים רדיואקטיביים או חריגים בבית האוליגרך.

נסיבות מותו של האוליגרך טרם ברורות, אף על פי שהיו כמה טענות לא מאומתות שברזובסקי, שהסתכסך עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, שם קץ לחייו. היום דווח כי בחודשים שלפני מותו, נעשו נסיונות להשיב את ברזובסקי לרוסיה. דמיטרי פסקוב, דוברו של הנשיא ולדימיר פוטין, אמר לטלוויזיה הרוסית שאיש העסקים הגולה כתב לנשיא, ביקש את סליחתו ושיותר לו לשוב למדינה.

ולדימיר ז'רינובסקי, מנהיג המפלגה הליברל דמוקרטית שנהנה מיחסים קרובים עם הקרמלין, אמר שהציע לסייע לברנובסקי לחזור לרוסיה כשהשניים נפגשו במקרה בבית מלון בינואר. "הוא שמח מאוד... הוא היה מוכן לחזור לרוסיה בכל תנאי", אמר זירינובסקי בראיון רדיו.

ברזובסקיצילום: רויטרס

איליה ז'גוליוב, עיתונאי רוסי שעובד עבור פורבס, אומר שמצבו הנפשי של ברזובסקי נראה עדין, ושהוא הביע געגועים למולדתו בראיון עמו יממה לפני מותו. לדבריו, ברזובסקי אמר ש"אין דבר שהוא רוצה יותר מלחזור לרוסיה".

ברזובסקי היה ידיד קרוב של סוכן הק-ג-ב לשעבר, אלכסנדר ליטוויננקו, שמת ב-2006 לאחר שהורעל בחומר רדיואקטיבי מסוג פולוניום-210 שהוחדר לתה ששתה בפגישה בלונדון.

ליטוויננקו מצא מקלט מדיני בבריטניה, לאחר שישב בכלא הרוסי משום שהאשים את ארגונו לשעבר, שירות הביטחון הפדרלי (FSB) באחריות למעשים בלתי חוקיים, בהם ביצוע מעשי פרובוקציה ופיגועים בלב מוסקווה כדי להאשים את המורדים הצ'צ'נים. בלונדון חבר ליטוויננקו לאויביו הפוליטיים של הנשיא ולדימיר פוטין, ובהם ברזובסקי.

בנובמבר 2006 מת ליטוויננקו לאחר שנפגש עם אנשי עסקים רוסים בלונדון. משטרת בריטניה פתחה בחקירה והגיעה למסקנה כי האחראי להרעלתו בחומר רדיואקטיווי, החיוני לייצור נשק גרעיני בשם פולוניום 210, הוא איש ה-FSB לשעבר, אנדרי לוגובוי. במאי 2007 דרשה בריטניה את הסגרתו של לוגובוי, אך רוסיה דחתה את הבקשה ביולי 2007. באותו חודש, בתגובה, גירשה בריטניה ארבעה דיפלומטים רוסים. כתגובת נגד הורתה רוסיה בדצמבר 2007 לסגור את משרדי המועצה הבריטית, ארגון האמון על הפצת התרבות הבריטית ברחבי העולם.

ליטוויננקו לאחר שהורעלצילום: רויטרס

הקרמלין האשים יריבים של הנשיא באחריות להתנקשות בליטוויננקו. ברזובסקי הכחיש את ההאשמות וטען כי פוטין עומד מאחורי הרצח.

ברזובסקי נולד ב-1946 במוסקבה לאב יהודי ואם ממוצא יהודי. הוא עשה את הונו בתקופת ההפרטה לקראת נפילת רוסיה הקומוניסטית, כשרכש חברות מקומיות, בהן עסקי נפט וחברות טלוויזיה. לשיאו הגיע תחת שלטון בוריס ילצין. הונו, שהוערך לאחרונה ב-900 מיליון דולר, היה שווה פי שלושה בשנות ה-90. לפני שהפך לאיש עסקים הוא היה מתמטיקאי, חבר האקדמיה הרוסית למדעים וחבר הדומא.

מעמדו התערער עם עלייתו לשלטון של פוטין, ב-2000. ברזובסקי הסתכסך עם נשיא רוסיה, ונאלץ לגלות לבריטניה לפני עשור, לאחר שהואשם בארצו בשחיתות. רוסיה נכשלה בניסיונותיה להביא להסגרתו. לצד זאת, הוא גם הסתכסך עם שותפו העסקי, המיליארדר רומן אברמוביץ', בעלי מועדון הכדורגל צ'לסי. ברזובסקי האשים אותו כי אילץ אותו למכור את מניותיו בחברת הנפט סיבנפט - הרביעית בגודלה ברוסיה - תוך הפחדה. לטענתו, אברמוביץ' איים עליו שממשלת רוסיה תיקח את הנתח שלו בחברה אם לא יסכים למכור אותו - והוא הפסיד בשל כך 5 מיליארד דולר.

בשנה שעברה בית המשפט בלונדון דחה את התביעה, וברזובסקי חויב לכסות את הוצאות המשפט של אברמוביץ' בסכום של 56 מיליון דולרים. לצד המשפט שניהל נגד אברמוביץ', ברזובסקי היה מעורב לאחרונה בהליך משפטי נוסף שניהלה נגדו המאהבת שלו, ילנה גורבונובה. ב-2011 הוא התגרש מאשתו לינה בשארובה והפסיד כ-300 מיליון דולר. ב"דיילי טלגרף" דווח כי מדובר בהסכם הגירושין הגדול ביותר שנחתם בבריטניה. בעקבות הליך הגירושין חלק מנכסים הוקפאו. בנוסף, בינואר האחרון דווח, כי גם המאהבת שלו תבעה ממנו פיצויים - בסכום של 8 מיליון דולר - בעקבות מכירת אחד מנכסיהם.

בתקופה האחרונה דווח בתקשורת כי ברזובסקי, שהיה בעבר האדם העשיר ביותר ברוסיה, סבל מהפסדים כלכליים. בשבוע הוא העמיד למכירה פומבית את הציור "לנין האדום" של אנדי וורהול. הציור נמכר תמורת 200 אלף דולר. לצד זאת, הוא נאלץ גם להיפרד מכמה מכוניות יוקרתיות שהיו ברשותו, כולל רולס-רויס מודל 1927.‬

בראיון שפורסם ב"הארץ" לפני שנה אמר ברזובסקי: "אני חושש, כי שלוש פעמים ניסו להתנקש בחיי בלונדון". בהתייחסו לפוטין, אמר: "זה לא המשטר האוטוריטרי היחיד בתולדות האנושות, והסוף של דיקטטורים תמיד זהה: או שהם גומרים כמו פינושה, או שתולים אותם. אין לי ספק שזה מה שיקרה עם המשטר של פוטין, כי כבר ברור שהוא בחר במסלול הכוחני של שמירה על השלטון. הוא כבר אנס את העם כשהתעלם מהחוקה, ולכן לעם יש הזכות לתגובה כוחנית".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ