שר החוץ של איטליה התפטר בשל הסגרת שני חיילים להודו

ג'וליו טרצי הודיע במפתיע שיתפטר משום שהממשלה לא הקשיבה לעמדותיו. ביום שישי הוחזרו להודו שני חיילים איטלקים הנאשמים שם בהרג דייגים

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

שר החוץ של איטליה, ג'וליו טרצי, התפטר אתמול (שלישי) במפתיע במחאה על החלטת הממשלה להסגיר להודו שני חיילים, הנאשמים שם ברצח שני דייגים. טרצי הכריז על התפטרותו בפרלמנט האיטלקי, לפני שאמור היה למסור דיווח לחברי הקונגרס על התיק שגרם למשבר דיפלומטי בין איטליה להודו.

טרצי אמר שהוא פורש כסולידריות עם שני החיילים ומשום שלא הקשיבו לעמדותיו. "איני יכול להיות עוד חלק מהממשלה הזאת", אמר. טרצי, שמשמש שר החוץ של איטליה מאז 2011, היה שגריר איטליה בישראל ב-2004-2002.

המקרה שהוביל לקרע בין המדינות אירע בפברואר בשנה שעברה. שני חיילי המארינס מסימיליאנו לה-טורה וסלווטורה ג'ירונה היו חלק מצוות הביטחון של מכלית נפט איטלקית. הם ירו על סירה וגרמו למותם של שני דייגים הודים. החיילים טענו מאוחר יותר שטעו וחשבו שמדובר בספינת פיראטים.

השניים שבו לאיטליה בחג המולד, ולאחר מכן חזרו להודו. כמחווה של רצון טוב, הודו התירה להם לחזור לאיטליה בחודש שעבר כדי להצביע בבחירות הכלליות. הם היו אמורים לחזור להודו ב-22 במארס ולעמוד שם לדין. אולם, ב-11 במארס הודיע טרצי שהשניים לא יוחזרו להודו והביע חשש שזכויותיהם לא יכובדו שם. איטליה טענה שהירי התרחש במים בינלאומיים ולכן יש לה סמכות שיפוטית במקרה.

כשלא חזרו השניים, הודיע בית המשפט העליון בניו דלהי ששגריר איטליה בהודו לא יורשה לעזוב את המדינה עד שהחיילים יוסגרו. ביום חמישי הודיעה ממשלת איטליה שהחיילים הסכימו לחזור להודו בתמורה להתחייבות שלא יוטל עליהם עונש מוות אם יורשעו. הם שבו להודו ביום שישי.

"אני מתפטר משום שב-40 השנה האחרונות עמדתי על כך שיש להגן על כבוד המדינה, כוחותיה המזוינים והדיפלומטיה שלה. אני מתפטר משום שאני תומך בשני החיילים ובמשפחותיהם", אמר טרצי. ראש הממשלה מריו מונטי אמר שהיה מופתע מהחלטתו של שר החוץ וכי לא עודכן בה מראש. מונטי צפוי להתייחס לפרשה היום בפני שני הבתים של הפרלמנט.

מסימיליאנו לה-טורה וסלווטורה ג'ירונה מגיעים לשדה התעופה ברומא לפני חג המולד, בדצמברצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ