מפלה לממשלת בריטניה: האימאם הקיצוני אבו-קטאדה לא יוסגר לירדן

ביהמ"ש לא קיבל את ערעור הממשלה על ההחלטה שלא להסגיר את איש אל-קאעדה לירדן; הממשלה הודיעה כי תמשיך לנסות לגרשו

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

ממשלת בריטניה הפסידה בפרק נוסף בניסיונות המתמשכים להסגיר את האימאם הקיצוני אבו-קטאדה, אחד מראשי אל-קאעדה באירופה, שהורשע בירדן במעורבות בפעולות טרור ב-1999. בריטניה מנסה מזה שנים להסגיר את אבו-קטאדה, שיוצא ונכנס מבתי הכלא במדינה מאז נעצר לראשונה ב-2001. עורכי דינו של אבו קטאדה טענו כי לא יזכה למשפט הוגן בירדן, משום שנגבו ממנו ראיות בעינויים.

בנובמבר אשתקד ניצל אבו קטאדה מהסגרה ברגע האחרון, כשהוועדה המיוחדת לענייני הגירה בבריטניה קבעה שהוא לא יוסגר לירדן. הוא נעצר מוקדם יותר החודש ונכלא בעקבות הפרת תנאי השחרור בערבות שלו, שכוללים בין השאר איסור על שימוש בטלפון סלולרי ואמצעי תקשורת נוספים בביתו.

שרת הפנים תרזה מיי וצוותה טענו בבית המשפט שאבו קטאדה הוא "אינדווידואל מסוכן", שנמלט מגירוש רק בשל שגיאות משפטיות. אולם שלושה שופטי בית המשפט לערעורים דחו פה אחד את עתירת הממשלה נגד ההחלטה הקודמת. בית המשפט הכיר בכך שאבו קטאדה הוא אדם מסוכן, אולם הדגיש שהשיקול לא רלוונטי להחלטה. הממשלה הודיע כי תמשיך בניסיונותיה להביא להסגרתו.

אבו קטאדה, פלסטיני יליד ירדן שקיים קשרים הדוקים עם אוסמה בן-לאדן, נעצר בבריטניה ב-2002 ונאבק מאז נגד הסגרתו. הוא הורשע בירדן, שלא בנוכחותו, בתכנון פעולות טרור ב-1998 ו-1999, ואם יוסגר יועמד שם למשפט חוזר. בעבר נודע כי קיים קשרים עם זכריה מוסאווי, האיש היחיד שהועמד למשפט בארה"ב בשל מעורבות בפיגועי הטרור של 11 בספטמבר.

הקלטות של אחדות מדרשותיו של אבו קטאדה נמצאו בדירה בהמבורג, ששימשה אחדים מחוטפי המטוסים של 11 בספטמבר. אבו קטאדה עתר בעבר לבתי משפט בריטיים ואירופיים שתמכו בהתנגדותו להסגרה, וראשי אל-קאעדה אף איימו כי יגיבו אם יוסגר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ