הרשויות ברוסיה פשטו על משרדים של ארגוני זכויות אדם

לאחר שפוטין אישר חוק שמגדיר ארגונים שמקבלים מימון מחו"ל כ"סוכנים זרים", ערכו פקחים חיפושים במשרדי אמנסטי וארגונים נוספים במוסקווה

מרים אלדר, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרים אלדר, גרדיאן

גרמניה וצרפת זימנו היום (רביעי) דיפלומטים רוסים בברלין ופאריס, לאחר שהרשויות ברוסיה ערכו השבוע סדרה של פשיטות וחיפושים במשרדיהם של ארגונים בינלאומיים במדינה המבקרים את הקרמלין.

בגל הפשיטות נערכו חיפושים בארגונים להגנת הסביבה, ארגונים למען נשים, כנסיות שאינן שייכות לכנסייה הרוסית הפרבוסלבית, ארגוני צדקה ובית ספר ללימודי צרפתית. בנוסף, נערכו חיפושים במשרדים במוסקווה של ארגוני זכויות אדם בולטים, בהם אמנסטי אינטרנשיונל Human Rights Watch.

"זהו הרס מתוכנן של המגזר האזרחי ברוסיה", אמר לב פונומרב, העומד בראש ארגון לזכויות אדם For Human Rights, שבמשרדיו נערכו הפקחים חיפושים. "זו מלחמה נגד הארגונים האזרחיים במדינה שהופכת למדינה משטרה", אמר.

נציג אמנסטי במוסקווהצילום: אי–פי

קתרין אשטון, שרת החוץ של האיחוד האירופי, אמרה שהיא מודאגת מהפשיטות, שהופכות לטענתה לתופעה ברוסיה. גם שגרירות ארה"ב גינתה את ההתנהלות של הקרמלין ופרסמה בחשבון הטוויטר שלה: "אנו עוקבים בדאגה רבה אחר הפשיטות חסרות התקדים הללו ברחבי רוסיה".

הפשיטות התרחשו שמונה חודשים לאחר שנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, חתם על חוק שנוי במחלוקת שדורש מארגונים שמקבלים מימון מחוץ למדינה לתייג את עצמם כ"סוכנים זרים". מבקרי החוק טוענים כי הוא דומה לחוקים מימי המשטר הקומוניסטי שנועדו לפגוע בזרים ובארגוני המשתפים עמם פעולה. "הארגונים האלה לא יכולים לדבר בשם רוסיה אם הם מקבלים מימון ממקורות זרים", אמר פוטין לאחר שאישר את החוק.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ