האפיפיור שאיננו רוצה להיות אפיפיור

הוא מסתפק בשם משפחתו, גר בדירה ולא בארמון והשבוע ירחץ את רגליהם של נערים אסירים. פרנסיסקוס רוצה לשנות את הוותיקאן במעשים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הוא עדיין קורא לעצמו בשם משפחתו ברגוליו כשהוא משוחח עם חבריו, אך נראה שהוא מסתייג מהכינוי "אפיפיור" גם כשהוא בא במגע עם הקהל הרחב. הוא מעדיף לחיות במלון בוותיקאן מאשר להיכנס לדירתו היוקרתית בארמון האפיפיור. לעתים נראה כאילו חורחה מריו ברגוליו, הוא האפיפיור פרנסיסקוס, שרוי בהכחשה ביחס לתפקידו החדש כמנהיג העולם הנוצרי הקתולי. ואולי הוא פשוט החליט ליצוק תוכן חדש למהות תפקיד האפיפיור, שבבסיסו - שמירת דרכיו הצנועות עוד מהימים שבהם כיהן כארכיבישוף של בואנוס איירס.

מאז נבחר בקונקלבה שהתקיימה בקפלה הסיסטינית, מביט העולם הנוצרי בהשתאות כיצד מוותר פרנסיסקוס בזה אחר זה על סימני ההיכר הראוותניים של מוסד האפיפיורות. הוא מסרב לעטות את גלימת הקטיפה האדומה שקודמו, בנדיקטוס ה-16, נהג ללבוש למפגשים רשמיים, ומקפיד לשמור על לבוש צנוע שאינו מאפיל על שרשרת הצלב שעל חזהו. על מסמכים רשמיים הוא מעדיף לתום "פרנסיסקוס" ולא "האפיפיור פרנסיסקוס".

צניעותו של פרנסיסקוס תבוא לידי ביטוי בטקס מסורתי שבו ירחץ את כפות רגליהם של עשרה בני נוער המרצים עונשי מאסר בבית סוהר ברומא. בכך הוא יסטה מהמסורת שגיבשו קודמיו, אשר העדיפו לרחוץ את רגליהם של כמרים ואנשי דת בכירים. זאת ועוד, השבוע שידר הרדיו האיטלקי הודעה מוקלטת שהשאיר פרנסיסקוס במשיבון של אחד מחבריו ובה הוא מברך אותו ליום הולדתו. "זה ברגוליו", אמר בלקוניות.

"אני לא חושב שנעשה פה ניסיון לצמצם את תהילתו או מלכותו של מוסד האפיפיורות. זה פשוט האופי שלו. הוא באמת נרתע מפאר, הוד והדר ", אומר ג'ון אלן, עיתונאי המסקר את הנעשה בוותיקאן. ואכן, אופיו הצנוע, הסגפני כמעט, של ברגוליו הולך עמו שנים ארוכות. כך לדוגמה, כשנהג להגיע לביקורים ברומא מתוקף תפקידו כארכיבישוף הבכיר ביותר בארגנטינה, נהג להשתכן בדירות קטנות בעיר. הוא בישל לעצמו ולפגישותיו נהג להגיע באוטובוס.

האפיפיור פרנסיסקוס. מזמין את משרתי הוותיקאן, מנקי רחובות ועובדי מלונות לתפילותצילום: רויטרס

גם סדר יומו וטקסי התפילה שקיים פרנסיסקוס מאז כניסתו לוותיקאן, שונים לגמרי מאלה של קודמיו. בשבועיים הראשונים לכהונתו החל חורחה מריו ברגוליו את ימיו בארוחת בוקר פשוט בחדר האוכל ולאחר מכן הזמין את עובדי הוותיקאן, מנקי רחובות, עובדי מלונות ואת עובדי עיתון הוותיקאן להתפלל עמו. בהמשך פנה למשרדו בארמון האפיפיור לפגישות שונות.

פרשנים שונים סבורים כי התבדלותו של פרנסיסקוס מממסד הכס הקדוש קשור במידה רבה לרצונו להתרחק מהתדמית הרהבתנית והמושחתת שדבקה בוותיקאן. לדבריהם, אחת ממשימותיו הגדולות של האפיפיור החדש, בהקשר זה, היא לרענן את הבירוקרטיה של הכנסיה הקתולית והכניס אליה פרוצדורות ניהוליות חדשות, יעילות יותר, וכפועל יוצא מכך גם צנועות יותר.

משימתו העיקרית של פרנסיסקוס: ניעור מנהלתי ותדמיתי לכנסייה הקתוליתצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ