המשבר הפוליטי נמשך |

נשיא איטליה מקים שתי קבוצות מומחים בניסיון להביא להקמת ממשלה

אחרי כשלון מאמציו של גוש המרכז-שמאל להקים ממשלה, נפוצו דיווחים לפיהם הנשיא נפוליטאנו מתכוון להתפטר. נפוליטאנו: אמשיך בתפקידי

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

נשיא איטליה, ג'אורג'יו נפוליטאנו, הזים אחר הצהריים (שבת) את הספקולציות לפיהן בכוונתו להתפטר באופן מיידי על מנת לאפשר את הקדמת הבחירות. זאת, בעקבות כישלון המגעים להרכבת ממשלה במדינה. גורם המעורה במגעים באיטליה אמר אתמול כי "האפשרות להתפטרות הנשיא מונחת על השולחן יחד עם אפשרויות רבות אחרות". אלא שנפוליטאנו עצמו אמר כי בכוונתו להמשיך בתפקידו לפי שעה, וכי הורה להקים שתי קבוצות מומחים מצומצמות בבקשה שיציעו דרכים להביא לסיום המשבר.

אתמול דיווחו מרבית העיתונים באיטליה כי נפוליטאנו, שכהונתו מסתיימת ממילא ב-15 במאי, שוקל לפרוש באופן מידי כדי לעקוף בעיה חוקתית המונעת מהנשיא לפזר את הפרלמנט בחודשים האחרונים לכהונתו. נפוליטאנו, בן 87, נועד עם ראשי המפלגות הגדולות בסוף השבוע בניסיון למצוא פיתרון למבוי הפוליטי הסתום שנוצר באיטליה אחרי הבחירות לפרלמנט בחודש פברואר. אלא שהצדדים המעורבים במשבר ממשיכים להתבצר בעמדותיהם, דבר המונע הקמת קואליציה יציבה.

ביום שישי הודיע מנהיג גוש המרכז-שמאל, פייר לואיג'י ברסאני, כי נכשל במאמציו לגבש רוב שיאפשר לו לשלוט הן בבית התחתון והן בסנאט או להקים ממשלת מיעוט. הוא דחה את דרישותיו של מנהיג המרכז-ימין, סילוויו ברלוסקוני, להקמת ממשלת אחדות שבמסגרתה יחלקו השניים בסמכויות השלטון ותעניק לאחרון את הזכות לקבוע מי יחליף את נפוליטאנו בכס הנשיאות. בנוסף, ברסאני ומנהיג תנועת "חמשת הכוכבים" האנטי ממסדית, בפה גרילו, שללו את האפשרות להקמת ממשלת טכנוקרטים חדשה.

אם נפוליטאנו אכן יתפטר בסופו של דבר, תוטל על הפרלמנט הנוכחי המשימה לבחור נשיא חדש. לנשיא החדש תינתן הסמכות לפזר את הפרלמנט ולהכריז על בחירות חדשות בתוך 45-70 יום, דבר שיותיר את גוש האירו בחוסר ודאות כלכלי לכמה חודשים נוספים. איטליה, הכלכלה השלישית בגודלה באיחוד האירופי, שרויה במיתון עמוק במשך יותר משנה. היא סובלת משיעורי אבטלה כמוהן לא ידעה, בעיקר בקרב צעירים, ומחוב לאומי הנאמד בכשני טריליון אירו.

סקרים שפורסמו בימים האחרונים באיטליה מצביעים על התחזקות נוספת בכוחו של ברלוסקוני, אם יתקיימו במדינה בחירות חדשות. מסקר שערך מכון SWG עולה כי גוש המרכז-ימין זוכה כעת ל-32.5 אחוז, בעוד גוש המרכז-שמאל זוכה ל-29.6 אחוז ותנועת חמשת הכוכבים ל-24.8 אחוז. בהיעדר פיתרון, ממשיכה ממשלת הטכנוקרטים בראשותו של מריו מונטי להנהיג את איטליה, אף שמונטי הכריז בסוף השבוע כי ברצונו לפרוש מתפקידו בהקדם האפשרי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ