עוד מכה לחואן קרלוס

בתו של מלך ספרד חשודה בשחיתות

הנסיכה כריסטינה הוזמנה לתשאול בחשד שידעה על מעשיו הלא חוקיים של בעלה, הנחשד בהעברת 6 מיליון אירו מכספי ציבור לחברות שבשליטתו

אי-פי, רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
אי-פי, רויטרס

הנסיכה כריסטינה, בתו של חואן קרלוס מלך ספרד, חשודה במעורבות בפרשת שחיתות כלכלית לה אחראי בן זוגה. בית המשפט בפלמה דה מיורקה מסר היום (רביעי) שהנסיכה תזומן לתשאול ב-27 באפריל.

על פי החשד, הדוכס אינאקי אורדנגארין, בן זוגה ואבי ארבעת ילדיה של כריסטינה, העביר כ-6 מיליון אירו ביחד עם שותפו העסקי לשעבר מקרנות ציבוריות לחברות שהיו בשליטתם, בפרשה שנחשפה בסוף 2011. בצו שפרסם כתב השופט חוזה קסטרו כי מתכתובות אימייל בין הנסיכה לבעלה עולה כעת כי היא ידעה על עסקיו הלא חוקיים.

הנסיכה בת ה-46, ששמה המלא הוא כריסטינה פדריקה ויקטוריה אנטוניה דה לה סנטיסימה טרינידד דה בורבון אי דה גרסיה, היא בתו האמצעית של המלך. היא נישאה לאורדנגארין, שחקן כדוריד מקצוען בעבר, בשנת 1997. הדוכס יפה התואר נחשב לחתן המושלם, עד שהפך לבן משפחת המלוכה הראשון שנחשד בפלילים.

כריסטינה ובעלה אורדנגארין- חשודים בשחיתותצילום: רויטרס

הדוכס ושותפו לעסקים לשעבר, דיאגו טורס, נחשדים שפעלו באופן בלתי חוקי במסגרת מכון נוס (NOOS), מוסד ללא כוונת רווח שהדוכס עמד בראשו בין השנים 2004 ל-2006. לטענת החוקרים, השניים, שאירגנו באמצעות המכון אירועי ספורט ותיירות באיים הבלאריים ובמזרח ולנסיה, גבו סכומים מופקעים תמורת שירותים שסיפקו חברות בבעלותם, ואף גבו תשלום בעבור שירותים שכלל לא ניתנו.

כמו כן, נחשדים השניים בזיוף חשבונות ובהפקדת כספים במקלטי מס. מכון נוס קיבל כ-10 מיליון אירו מקרנות ציבוריות ופרטיות בתוך חמש שנים. ידיעות על אי-הסדרים במוסד הופיעו בתקשורת הספרדית במשך חודשים. ואולם, הדוכס הכחיש בבית המשפט את ההאשמות נגדו מכל וכל, וטען כי הוא כיהן במכון בתפקיד ייצוגי בלבד ואילו טורס היה זה שמשך בחוטים.

המלך חואן קרלוס, הורה לחתנו לעזוב את המכון עוד ב-2004, ואולם אורדנגרין לא הפסיק את פעילותו העסקית, כך הודה בפני השופט חוסה קסטרו. בשנת 2009, אורדנגרין וכריסטינה עקרו לארה"ב עם ארבעת ילדיהם. הסברה היא, שארמון המלוכה הוא זה שייעץ לזוג להעתיק את מקום מגוריו, הרחק מההמולה התקשורתית סביבם. ב-2011 הושעה אורדנגארין מאירועים רשמיים של בית המלוכה בשל חלקו בפרשת השחיתות. הדוכס מכחיש את האשמות נגדו. מהארמון המלכותי בספרד סירבו להגיב על מעורבותה של הנסיכה.

המונרכיה הספרדית לא יכולה להרשות לעצמה להסתבך בשערוריות, במדינה שבה יש משקל כה גדול למסורת הרפובליקאית, ושבה "על המלך להצדיק מחדש את כתרו מדי יום ביומו", כפי שאמר חואן קרלוס עצמו. המלך בן ה-75 זכה בהערכת אזרחי ארצו לאחר שסיכל ניסיון הפיכה נגד הדמוקרטיה הצעירה ב-1981. אולם הוא נאלץ בשנים האחרונות להתמודד עם הדעות האנטי-מלוכניות הגוברות בספרד על רקע אי שביעות רצון  ממשפחת המלוכה, בשל אורח חיים ראוותני, שמועות על בגידות וטענות לשחיתות - בעוד אזרחי המדינה מתמודדים עם המשבר הכלכלי הקשה.

תגיות:

תגובות