שיטת הסלמי ההונגרית

בניסיון להילחם במשקל העודף יוזמות מדינות רבות באירופה הגדלת מסוי על מוצרים לא בריאים. למרות זאת, הצ'יפס והנקניק עדיין מפתים מהפירות

סוזן דיילי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוזן דיילי, ניו יורק טיימס

כאשר ראש העיר ניו יורק, מייקל בלומברג, העלה את המס על סיגריות והחל בהטלת איסור על מכירתם של בקבוקי משקאות ממותקים, חלקים נרחבים מהציבור האמריקאי לא ראו בכך כאמצעי לעידוד הרגלי חיים בריאים יותר. אירופה לעומת זאת, הפכה בשנים האחרונות למעין מעבדת ניסוי לאסטרטגיה של הטלת מס על מזון לצורך שיפור הרגלי התזונה של האזרחים. חלק מהמדינות כבר החלו להטיל מסים על מוצרים כסוכר, משקאות קלים, גבינות שמנות, צ’יפס ומלוחים, ומדינות אחרות שוקלות צעדים דומים. בין המדינות הללו ניתן למנות את צרפת, פינלנד, דנמרק, בריטניה, אירלנד ורומניה.

אולם, קרוב לוודאי שאף מדינה אירופאית איננה נחושה יותר בעניין הגזירות הבריאותיות מאשר הונגריה, שהטילה בשנה וחצי האחרונות מס על מלח, סוכר ומרכיבי משקאות אנרגיה. בבודפשט מקווים כי הצעד יוביל לעלייה בהכנסות המדינה מחד, ייאלץ את מי שאוכלים מזון לא בריא לשלם קצת יותר לטובת מערכת הבריאות דלת המימון, ובאותה נשימה גם יוביל לשינוי עמוק בהרגלי התזונה.

מי שמבקר בשוק המרכזי של בודפשט, לא מתקשה להבין מדוע נוקטות הרשויות צעד כזה. נכון, בשוק יש גם ירקות, אבל יש בו בעיקר אין-ספור מאפים מתוקים, נקניקיות שמנות ונתחי שומן חזיר, שאותם נוהגים לאכול עם בצל בארוחת הבוקר. קרוב לשני שלישים מתושבי הונגריה סובלים מהשמנת יתר, וצריכת המלח במדינה היא הגבוהה במדינות האיחוד האירופי. כתוצאה מכך, תוחלת החיים בהונגריה היא הנמוכה ביותר בקרב 27 מדינות האיחוד: מנתונים שנאספו ב-2009 עולה כי בהונגריה תוחלת החיים היא רק 71.2 לגברים ו-78.7 לנשים, לעומת הממוצע האירופי שהוא 76.6 לגברים ו-82.6 לנשים.

דוכן נקניקים בבודפשט, פברואר 2013 . תוחלת החיים בהונגריה היא הנמוכה באיחוד האירופיצילום: ניו יורק טיימס

“יש משבר בבריאות הציבור”, פוסק שר הבריאות ההונגרי, מיקלוש סוצ’קה, ומסביר את ההיגיון שמאחורי המסים החדשים. “אנחנו בראש הרשימה בכמה מחלות, ואלה המאמצים אורח חיים מסוים צריכים לשלם על כך משהו קטן”.

מומחי תזונה רבים טוענים שהמס הוא כלי רב עוצמה שכבר הוכיח את עצמו במערכות לצמצום העישון וצריכת אלכוהול. אבל שאלות רבות נותרות פתוחות בכל הנוגע ליכולת של המס להשפיע על הרגלי האכילה. האם יש לשלב את הטלת המס בסבסוד הפירות והירקות ובהוזלת הבשר הרזה? האם הדבר ישפר בכלל את הרגלי האכילה או רק ישנה אותם? ומי יושפעו מכך יותר, אלה הסובלים ממשקל עודף או העניים?

“מה שקורה הוא שמחפשים את הדרך המשולבת הטובה ביותר לשינוי ההתנהגות. היוזמה לכך באה מכל מיני ממשלות, ממשלות שמאל וימין”, אומר יאהו ברדה, מנהל התוכנית לתזונה, פעילות פיזית והשמנת היתר במשרד האירופי של ארגון הבריאות העולמי”. גיזלה ברש דבניי, זבנית במעדניה השוכנת בשכונת פועלים בבודפשט, אומרת שבכל הנוגע למלח - לא קשה לראות את השלכות המס החדש. “הילדים באים אחרי בית ספר, לוקחים שקית צ’יפס, וכשהם שומעים את המחיר, הם מחזירים אותה למקום”, היא אומרת. “המכירות של מצרכים מסוימים ירדו ב-10%”.

מבקרי היוזמה טוענים שהמס על המזון פשוט עונה על המצוקות הכלכליות באירופה. חלקם סבורים שמדובר בהגדלת הכנסות בשיטה שאמנם תהיה מקובלת על הזירה הפוליטית, אך לא תעודד הרגלי אכילה בריאים. בנוסף על כך, הם חוששים שהמסים יובילו לפגיעה קשה יותר מכל דווקא בעניים.

גזירות המזון באירופה אינן קוצרות רק הישגים ודוגמה לכך היא כישלון היוזמה להעלאת המסוי על שומן רווי. באוקטובר 2011 הפכה דנמרק למדינה הראשונה שמטילה מס כזה והעלתה אגב כך את מחירי הבשר, מוצרי החלב , שמן למאכל ומוצרים כמרגרינה. תומכי היוזמה טענו שמעמדה של דנמרק הופך אותה למקום אידיאלי להטלת קנסות כאלה, משום שיש לה כבר תקנות סימון מוצרים מחמירות, ממשל יעיל, וחברות הרגילות להתאים את עצמן לשינוים מסוג זה.

אולם, לאחר פחות משנה ביטלה דנמרק את המס. היוזמה קועקעה בגלל מאבקים פוליטיים, לחצים של תעשיית המזון ויוזמות של תושבים, שהשכילו לחצות את הגבול לגרמניה כדי לקנות בה את המצרכים שהם רוצים. עם זאת, עובדים במערכת הבריאות הדנית אומרים שעל אף שהניסיון נכשל, עדיין מדובר בבחינת צעד לעבר גיבוש מדיניות מסוי שתשפיע על שינוי הרגלי האכילה באירופה.

בשנים האחרונות חלה עלייה בשיעורי השמנת היתר באירופה, אף שהם עדיין נמוכים בהרבה מאלה שבארה”ב. בארה”ב, חלק ניכר מהמגמה לאימוץ הרגלי אכילה בריאים יותר נובע מקמפיינים להעמקת המודעות לבעיה. הגברת הראשונה, מישל אובמה, מיקדה את תשומת הלב הציבורית לעניין ובבתי ספר רבים החלו שבשנים האחרונות, בעידוד תמריצים פדרליים, לבחון מחדש את התפריט שהם מגישים לתלמידיהם בארוחות הצהריים.

אביר האכילה הבריאה השנוי ביותר במחלוקת הוא ללא ספק מייקל בלומברג, שיוזמותיו בניו יורק הפכו אותו לידוען באירופה. בלומברג אסר את השימוש בשומן טרנס, סילק את המשקאות הממותקים מהמכונות האוטומטיות בבתי הספר, דרש שרשתות של מסעדות יפרסמו את מספר הקלוריות על תפריטיהן, ובאחרונה גם ניסה להקטין את גודל המשקאות הממותקים הנמכרים במסעדות, בקיוסקים ובבתי הקולנוע. יוזמה זו נידונה עתה בבתי המשפט, בעקבות עתירה של תעשיית המשקאות.

בניגוד לארה”ב, אירופה נכונה הרבה יותר לקבל התערבות ממשלתית. לפני הטלת המס החדש בהונגריה, הצביעו סקרים אחדים על כך שההונגרים מצדדים בשימוש במס ככלי לאימוץ הרגלי אכילה בריאים יותר. אלא שמאז דומה שרבים מהם שינו את דעתם ורואים בו רק עוד נטל שהביאו עליהם הזמנים הקשים. היוזמה להטלת מס מזון בהונגריה החלה בהתלהבות גדולה. תחילה הוא כונה מס המבורגר והתמקד ברעיון מסוי מזון מהיר, אחר כך הוא נקרא מס צ’יפס ולא יוחס לכל סוגי השומן, כנראה בלחץ שדולת התאגידים הבינלאומיים. לבסוף, הוחל המס רק על מזון ארוז והפך לקל יותר לאכיפה.

הונגרים רבים סבורים עתה שהמס אינו משיג כלל את מטרתו ורואים בו בעיקר כלי להעלאת הכנסות המדינה. לדבריהם, המס אומץ רק אחרי שהממשלה השמרנית הטילה מס הכנסה אחיד, יוזמה שיצרה חור גדול בתקציב. בני הנוער במעדניה של דבניי ויתרו אמנם על הצ’יפס, אבל הם לא מבקשים במקומם תפוחי עץ. לרוב הם קונים במקומם חטיפים דומים, אבל זולים יותר משום שהם מכילים פחות מלח או שמרכיביהם זולים יותר. היקף מכירתם של מזונות מלוחים או מתוקים בהונגריה ירד בשנה האחרונה, טוענים מקורות רשמיים, אבל לא ברור אם למס החדש יש קשר ישיר לכך. ההונגרים, הנאלצים להתמודד עם מצוקות האבטלה והכלכלה המקרטעת, קנו בשנה שעברה הרבה פחות מוצרים מכל הסוגים.

כפועל יוצא מכך, הכניס המס החדש לקופת המדינה סכום המקביל ל-88 מיליון דולר, כ-13 מיליון דולר פחות מכפי שצפו בתחילה. אחת הסיבות לכך היא שיצרני משקאות האנרגיה שינו את הרכב מוצריהם כדי שהמס לא יחול עליהם. בעקבות זאת, במעין משחק של חתול ועכבר, הכניסה הממשלה תיקון לנוסח החוק כדי לסתום את הפרצה ומקווה שכך תגדיל בשנה הבאה את הכנסותיה. רשויות הבריאות בהונגריה סבורים שעצם הצורך לנסח מחדש של החוק הוא אחד היעדים של מס המזון. לדבריהם, אם יצרן מוריד את רמת המלח במוצר שלו כדי להתחמק מהמס, הרי שהחוק כבר השיג רבות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ