גרמניה פתחה בחקירה נגד 50 שומרים מאושוויץ

בעקבות תקדים שהושג במשפט דמיאניוק, ניתן להרשיע את השומרים שגילם הממוצע הוא 90 בסיוע לרצח גם ללא עדויות ישירות למעשיהם

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עופר אדרת
עופר אדרת

גרמניה פתחה בחקירה נגד 50 שומרים במחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו בחשד לסיוע לרצח. בסוף השבוע דווח באתר האינטרנט הגרמני "derwesten", כי ה"משרד המרכזי לחקירות פשעי הנאצים" בגרמניה, שמקום מושבו בלודוויגסבורג, יקדם את החקירה בתיקים אלה בשבועות הקרובים. קורט שרים, ראש המשרד לחקירות פשעי הנאצים, אמר לאתר כי בידי החוקרים יש כבר שמות וכתובות של החשודים. חשודים אלה מתגוררים ברחבי גרמניה וגילם הממוצע הוא 90.

החקירה מתאפשרת בעקבות התקדים המשפטי שנוצר בעקבות משפטו של ג'ון דמיאניוק, שהורשע ב-2011 בגרמניה בסיוע לרצח של 28 אלף יהודים במחנה ההשמדה סוביבור. דמיאניוק הורשע באופן חסר תקדים, שכן לא היו עדים למעשיו. ההרשעה התאפשרה על סמך הימצאותו בתפקיד של שומר במקום בו בוצע רצח המוני - וההנחה כי היה שותף לסיוע לרצח שבוצע שם. לפני שנה דמיאניוק מת בגרמניה בעודו ממתין לדיון בערעור שהגיש.

ד"ר אפרים זורוף, מנהל מכון ויזנטל בירושלים המכונה "צייד הנאצים האחרון", בירך על הדיווח מגרמניה. "חדשות טובות מגרמניה! חקירות חדשות נגד 50 שומרים מאושוויץ, כתוצאה מההרשעה של דמיאניוק. עדיף מאוחר מאשר לעולם לא. כל אחד מהם צריך להתחיל להזיע עכשיו - אבל נקווה שיותר מכך", כתב בעמוד הפייסבוק שלו.

מבקרים במחנה אושוויץ-בירקנאוצילום: רויטרס

איש לא יודע בוודאות כמה שומרים ממחנות ההשמדה, אשר לא באו על עונשם, עדיין חיים בגרמניה ובמדינות אחרות באירופה. זורוף העריך בעבר כי מספר השומרים האלה עמד על 4,000 איש. "גם אם רק 2% מאותם אנשים נמצאים בחיים, ובהנחה שלפחות מחציתם לא כשירים בריאותית לעמוד לדין, עדיין ניתן להעמיד לדין כ-40 בני אדם, כך שמדובר בפוטנציאל אדיר", אמר ל"הארץ". ההערכה של זורוף התגלתה כנכונה בעקבות הדיווח הנוכחי מגרמניה על חקירה נגד 50 שומרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ