רויטרס

סקר בספרד מצביע על ירידה משמעותית בתמיכה במלך חואן קרלוס, לעומת עלייה באהדה ליורש העצר, בנו פליפה. הסקר שפורסם היום (ראשון) בעיתון אל-פאיס, מראה שהמלך בן ה-75 משלם מחיר תדמיתי כבד בשל פליטות הפה שלו, יחסיו עם נשים צעירות ופרשיות השחיתות במשפחת המלוכה.

על פי המחקר, 53% מהציבור אינם חושבים שהמלך מבצע היטב את תפקידו, לעומת 42% שמרוצים ממנו. כך על פי הדירוג, מספר המביעים דעה שלילית על המלך גדול ב-11 נקודות מהמביעים דעה חיובית. לעומת זאת, בסקר שנערך בדצמבר עמד הפער על 21 נקודות -  לטובת התומכים במלך. הדירוג של הנסיך פליפה נפל גם הוא, אולם התמיכה בו נותרה גבוהה והיא עומדת על 61%, לעומת 33% שאינם מרוצים מהתנהלותו.  

אורח חייו של המלך וקשריו עם נשים צעירות, לצד חקירות שחיתות סביב עסקיו של חתנו איניאקי אורדנגארין, מגבירים את חוסר שביעות הרצון ממשפחת המלוכה. הסקר נערך עוד לפני שנודע בשבוע שעבר שהנסיכה כריסטינה, בתו של חואן קרלוס ורעייתו של אורדנגארין, חשודה בסיוע לבעלה בהעלמות מס ומעילות בכספי ציבור.

מימין: הנסיך פיליפה ורעייתו לטיסיה, המלכה סופיה והמלך חואן קרלוס, בארמון במדריד בינוארצילום: אי-פי

לעומת זאת, שמו של פיליפה בן ה-45 לא הוכתם מהסקנדלים בבית המלוכה, והוא אף נחשב למי שמקדם ומשפר את מעמד המדינה בעולם. סקר בינואר העלה ש-45% מתושבי מהמדינה היו רוצים שהמלוכה תימסר לידיו.

חואן קרלוס הוביל את המעבר של ספרד לדמוקרטיה בשנות ה-70 לאחר שלטון פרנקו, והתמיכה בו גברה לאחר שמנע ניסיון הפיכה ב-1981. אולם עם השנים, הוא נראה מנותק יותר ויותר מהחיים במדינה בה 26% מהתושבים מובטלים. באפריל שעבר הופנתה כלפיו ביקורת קשה, לאחר שהתברר שטס לחופשה יקרה ולציד פילים בבוצואנה, בעת בה ספרד היתה על סף בקשת סיוע כספי בילאומי. מהסקר עולה שהתמיכה במלך צנחה בעיקר בקרב מצביעי המפלגה הסוציאליסטית ואנשים צעירים.

בסקר, שנערך בחודש שעבר על ידי חברת מטרוסקופיה, התבקשו 2,400 אנשים לדרג שורת מוסדות המדינה. בין המוסדות שקיבלו דירוג גבוה יותר מהמלך נמצאים בין השאר פקחי מס ההכנסה. הסקר הצביע גם על חוסר שביעות רצון כללי מהמוסדות הפוליטיים, כשרק 19% מהנשאלים אמרו שהם מרוצים מהממשלה, ו-93% הביעו חוסר שביעות רצון כללי מהפוליטיקאים במדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ