המלכה תשתתף בהלוויית "אשת הברזל" |

מותה של מרגרט תאצ'ר חושף את פערי המעמדות בבריטניה

בפרברי לונדון, גלזגו ובלפסט נפתחו בקבוקי שמפניה עם פרסום הידיעה על מותה של רה"מ לשעבר. באיי פוקלנד אבלים על לכתה של גיבורת המלחמה

גרדיאן
עודד אורון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן
עודד אורון

הלווייתה של ראש ממשלת בריטניה לשעבר, מרגרט תאצ'ר, שמתה אתמול (שני) בגיל 87, תתקיים ביום רביעי הבא בלונדון. באופן יוצא דופן הודיע ארמון בקינגהאם כי המלכה אליזבת השנייה ובעלה פיליפ ישתתפו באירועים לראשונה מאז מותו של וינסטון צ'רצ'יל. תאצ'ר, שביקשה שגופתה תישרף, תובא לקבורה בטקס רשמי אך לא ממלכתי. מאפייני הטקס ומסלול ההלוויה יהיו דומים לאלה של הלוויות הנסיכה דיאנה והמלכה האם.

עוד לפני מותה של תאצ'ר היו מי שחזו שההודעה על לכתה תלווה בגילויי שמחה ובחגיגות ברחובות. אמש (שני) הסתברו תחזיות אלה כנכונות. בכמה ערים בבריטניה נאספו מאות בני אדם כדי לציין את מותה של תאצ'ר עם חביות בירה, כוסות חלב ומוסיקה רועשת. בבריקסטון, הפרבר הלונדוני שידע שני גלי מהומות גדולים בימי תאצ'ר, ביטאו רבים שמחה על לכתה של המנהיגה שאהבו לשנוא. אחרים דיברו בתסכול על כך שמורשתה הניאו-שמרנית של "אשת הברזל" ממשיכה להתקיים עד היום. בבריסטול נפצעו שבעה שוטרים בעת שניסו לפזר חגיגה שבמהלכה הוצתו פחי אשפה.

קלייב ברגר, מורה בן 62, סיפר כי בא לחגיגה כדי לציין את הליכתה של "אחת התועבות המרושעות בהיסטוריה החברתית והכלכלית". "תאצ'ר גילמה את כל מה שהיה אליטיסטי במובן של דיכוי אנשים שלא היה להם כלום. היא הובילה את מלחמת המעמדות בבריטניה", אמר. המובטלת קיקי מדן שרבטה על גדר סמוכה את הכתובת "לקחת את החלב שלי ואת התקווה שלנו", ואמרה שהיא מרגישה מעט אשמה מהשמחה שהיא חשה לנוכח מותה של תאצ'ר. "למרות זאת, בסופו של דבר, אני לא יכולה להכחיש את העובדה שהיא עשתה אותי כל כך לא שמחה בתור ילדה. גדלתי בליברפול, וכל האבות של חברי איבדו את עבודתם במזח בתקופתה. אלה היו זמנים נוראים".

לא כל המשתתפים ב"חגיגות" היו מבוגרים מספיק כדי לזכור את שנותיה של תאצ'ר. ג'ד מילר, בן 21, החזיק בקבוק סיידר ואמר: "תאצ'ר כיהנה מעט לפני זמני, אבל למשפחתי מעולם לא היה דבר טוב לומר עליה". הסטודנט ריי תורנטון סיפר שהגיע כדי לזכור את "קורבנות" התאצ'ריזם ולהזכיר שמשנתה הכלכלית טרם נזנחה לחלוטין. "זה יום חשוב. צריך לזכור שהתאצ'ריזם לא מת ולכן חשוב שאנשים יצאו לרחובות ולא יתירו לממשלה להלבין את מעשיה".

מנהיג הלייבור, אד מיליבנד, גינה את גילויי השמחה ואמר כי תאצ'ר היתה "דמות ענקית הן בבריטניה והן בזירה העולמית. על אף שהלייבור חולקת על מרבית מעשיה של תאצ'ר, אנו מעריכים את הישגיה האישיים". ראש ממשלת בריטניה לשעבר, טוני בלייר, גינה אף הוא את החגיגות ואמר כי הן "מבטאות טעם רע".

מי שבחר דווקא לא הגיב למותה של תאצ'ר הוא ארתור סקרגיל, שעמד בראש איגוד הכורים הלאומי והוביל את השביתה הגדולה במכרות בשנים 1984-85. גרושתו של סקרגיל, אן סקרגיל, התראיינה הבוקר לכלי תקשורת בבריטניה וכינתה את תאצ'ר "מרושעת". "אני יודעת שזה נשמע לא טוב אבל אני באמת שמחה, משום שהאשה הזו גרמה לנו למצוקה ולצער. נלחמנו על הישרדותנו, להעלאת המשכורות והיא פשוט ריסקה את הקהילות שלנו. מצער אותי לשמוע את כל הפוליטיקאים שמשבחים אותה. האשה הזו הורידה את המדינה על ברכיה", אמרה.

בסקוטלנד, שגם בה לא נהנתה תאצ'ר מפופולריות, התקיימו התכנסויות מאולתרות לציון מותה של ראש הממשלה לשעבר. רבים נזכרו ב"מס הגולגולת" שהנהיגה תאצ'ר בבריטניה, ואותו יישמה לראשונה בסקוטלנד. יותר מ-300 בני אדם נאספו במרכז גלזגו למסיבה שאורגנה בטוויטר בין השאר על ידי המפלגה הקומוניסטית, המפלגה הסוציאליסטית והפדרציה המתנגדת ל"מס חדר השינה".

בצפון אירלנד קיימו פעילי מפלגת שין פיין, המזוהה עם המחתרת האירית (IRA), אירועים לציון מותה של תאצ'ר. בבלפסט פתחו רבים מהחוגגים בקבוקי שמפניה וצפרו במכוניותיהם. החגיגות זכו לגינוי מצד היוניוניסטים, התומכים בהמשך הריבונות הבריטית באירלנד. "התגובה של שין פיין, ארגון אשר ביקש לרצוח את תאצ'ר בשנות השמונים, מאכזבת ומעוררת שאט נפש", אמר אחד הפוליטיקאים היוניוניסטים הבכירים בצפון אירלנד. באיי פוקלנד, שעל שליטתה בהם נלחמה בריטניה עם ארגנטינה בתקופת כהונתה של תאצ'ר, התקבלה הידיעה בצער רב. בדרום אפריקה התקבל הדיווח על מותה של תאצ'ר באמביוולנטיות. זאת לנוכח המחלוקת הציבורית על יחסה למשטר האפרטהייד.

10 מתוך 10 |
1 מתוך 10 |
2 מתוך 10 |

תגובות נוספות למותה של תאצ'ר:

ראש ממשלת בריטניה ומנהיג המפלגה השמרנית, דיוויד קמרון: "תאצ'ר הצליחה כנגד כל הסיכויים. היא לא רק הנהיגה את ארצנו, היא גם הצילה את ארצנו, ואני משוכנע שהיא תיזכר כראש הממשלה הגדול ביותר של בריטניה בימי שלום".

נשיא ארה"ב ברק אובמה הדגיש את הסמל שהפכה תאצ'ר בזכות היותה פוליטיקאית פורצת דרך. "העולם איבד את אחד מגדולי שוחרי החירות והשלום, ואמריקה איבדה ידידה אמיתית. כבתו של בעל מכולת שהעפילה עד לראשות הממשלה והיתה לאשה הראשונה בתפקיד, היא מציבה לבנותינו מופת המלמד שאין תקרת זכוכית שאותה אי אפשר לנפץ. כראש ממשלה, היא סייעה לשקם את האמון והגאווה שהיו תמיד סממניה".

מנהיג בריה"מ לשעבר מיכאיל גורבצ'וב: "מרגרט תאצ'ר היתה פוליטיקאית גדולה. היא תיחקק בזיכרוננו ובהיסטוריה". נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון: "כמו רבים אחרים, כיבדתי את האמונה והנחישות שהפגינה תאצ'ר. היא הבקיעה מחסומים, קראה תיגר על הציפיות והובילה את ארצה".

ראש ממשלת בריטניה לשעבר טוני בלייר: "תאצ'ר היתה דמות משכמה ומעלה. מנהיגים מעטים מצליחים לשנות לא רק את הנוף הפוליטי של ארצם, אלא גם של העולם. מרגרט היתה אחת מהם. השפעתה שלה על העולם היתה נרחבת. גם אם חלקתי עליה, אי אפשר היה שלא לרחוש כבוד לאופייה או לתרומתה לחיים הלאומיים של בריטניה".

ננסי רייגן, הגברת הראשונה של ארה"ב לשעבר ואלמנתו הנשיא לשעבר רונלד רייגן": "כראש ממשלה היתה למרגרט ראיה בהירה ונחישות עזה להילחם למען הדברים שהאמינה בהם, גם בעת שרבים פחדו 'לטלטל את הספינה'. כתוצאה מכך היא סייעה לקריסת בריה"מ ולשחרור מיליוני בני אדם". רונלד ואני הכרנו אותה כידידה יקרה ואמינה. ארה"ב הכירה אותה כבעלת ברית אמיצה, ולעולם חייבת להיות לה אסירת תודה".

הנרי קיסינג'ר, שר חוץ בממשל ניקסון ופורד: "תאצ'ר היא אשה שידעה שעל מנהיג להיות בעל אמונה איתנה בצדקת דרכו, משום שלציבור אין דרך לנווט את עצמו אלא אם כן מנהיגיו נותנים לו דחיפה של ממש. היא לא חשבה שמתפקידה למצוא את שביל הזהב".

השחקנית מריל סטריפ, שגילמה את תאצ'ר בסרט על חייה: "תאצ'ר היתה, ביודעין או לא ביודעין, חלוצה שפילסה את דרכן של נשים בפוליטיקה". לעומת זאת, סולן להקת ה"סמיתס" מוריסי, שהיה ממבקריה החריפים של תאצ'ר עוד בחייה, לא שקל מילים גם לאחר מותה: "רק אנשים סנטימנטליים שלא סבלו בתקופת כהונתה, יזכרו את תאצ'ר באהדה, אבל מרבית שכבות העובדים של בריטניה כבר שכחו אותה. לאמיתו של דבר, תאצ'ר היתה טרור, בלי אטום אחד של אנושיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ