פלגיאט בצרפת |

רב הקהילה היהודית העתיק בספרו, שיקר ולבסוף הודה

הפרשה חשפה גם חשד לפיו הרב, ז'יל ברנהיים, מעולם לא קיבל את התואר בפילוסופיה שבו הוא מתהדר. ברנהיים: לא אפרוש. התפטרות היא מעשה עריקה

סטיבן ארלנגר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סטיבן ארלנגר, ניו יורק טיימס

רבה הראשי של צרפת, הנתון ללחצים להתפטר מאז הודה בהעתקת חלקים מספרו, אמר אתמול (שלישי) שעשה טעות מוסרית, אך הבהיר שאינו מתכוון לעזוב את תפקידו. בראיון ל"רדיו שלום" הסביר הרב ז'יל ברנהיים כי שגה, אבל לא "כשל במילוי תפקידו" כרבה הראשי של צרפת, הקהילה היהודית הגדולה באירופה, המונה כ-600 אלף נפש. "התפטרות היא מעשה של עריקה", ציין הרב המכהן בתפקידו מ-2009.

חרף ההודאה נראה כי הלחצים על ברנהיים להתפטר יימשכו, הן בגלל מעשה הפלגיאט והן משום ששיקר ככל הנראה גם בנוגע להישגיו האקדמיים. הפלגיאט נחשף אחרי שגולשים באינטרנט הצביעו על דימיון בין ספרו של ברנהיים מ-2011, "40 הרהורים יהודיים", לדברים שאמר הפילוסוף ז'אן פרנסואה ליוטאר בספרה של אליזבת וובר "שאלות ביהדות". תחילה טען ברנהיים שליוטאר הוא שהעתיק ממנו, אבל במהרה חזר בו. במקביל, פרסם אתר אינטרנט חשד לפיו הרב העתיק גם מספרים של מחברים אחרים, בהם אלי וייזל ומארי דומנאש.

ברנהיים, שהכחיש תחילה בתוקף את ההאשמות, הודה בשבוע שעבר ב"טעות" וייחס אותה למחדל של סטודנט שהיה שותף לחלק מהכתיבה, נוהג מקובל בצרפת. בהודעה שפרסם, התנצל הרב על כך שהכחיש תחילה את מעשה ההעתקה. "תגובתי הראשונה היתה רגשנית ונמהרת", אמר. הוא הוסיף כי ביקש מהמו"ל להוריד את ספריו מהמדפים והבטיח שישלח התנצלות לאלמנתו של ליוטארד, שמת ב-1998.

ברנהיים (במרכז) עם רבנים ואנשי דת מוסלמים באירוע לציון הטבח בביה"ס "אוצר התורה" בטולוזצילום: רויטרס

אלא שבכך, כאמור, לא באה הפרשה המביכה לסיומה. החקירה בעניינו של ברנהיים בן ה-60 העלתה גם כי הוא טוען להישגים אקדמאיים שלא היו לו מעולם. בערך על שמו בספר האישים "מי ומי" נאמר על בסיס מידע שברנהיים עצמו סיפק, שהוא קיבל תואר בפילוסופיה מטעם אוניברסיטת סורבון, אף שאין כל עדות לכך. בתור פילוסוף כתב ברנהיים בין היתר מאמר נגד נישואי הומואים, שחלקים ממנו צוטטו מפי האפיפיור לשעבר בנדיקטוס ה-16 בדרשה שנשא לפני מאמינים.

במאמר מערכת שפרסם עיתון ארגון הגג של הקהילות היהודיות של צרפת, כתב אתמול רישאר פסקייה, יו"ר הארגון וחברו של ברנהיים, כי הוא סבור שהרב הראשי צריך להמשיך בתפקידו. "חיים כשלו לא יכולים להיות בני ערובה לכמה כשלים בתחום אינטלקטואלי או אקדמי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ