רבה הראשי של צרפת התפטר מתפקידו בעקבות פלגיאט

יממה אחרי שהצהיר כי התפטרות היא "מעשה של עריקה", שינה הרב ז'יל ברנהיים את דעתו. ברנהיים שיקר בנוגע לתארו האקדמי והעתיק בספרו

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

רבה הראשי של צרפת, ז'יל ברנהיים, הודיע היום (חמישי) על פרישה מתפקידו במהלך ישיבה דחופה עם בכירי הקהילה היהודית. יו"ר ארגון הגג של הקהילות היהודיות של צרפת, רישאר פסקייה, אמר כי שני רבנים בכירים יחליפו את ברנהיים בששת החודשים הקרובים, במהלכם יוחלט על מי ימלא את התפקיד באופן קבוע.

ברנהיים, שהתמנה לתפקיד רב הקהילה היהודית הגדולה ביותר באירופה ב-2009 למשך שבע שנים, נתון בחודשים האחרונים תחת לחץ כבד להתפטר לאחר שנחשף כי העתיק חלקים מספרו "40 הרהורים יהודיים" מדברים שאמר הפילוסוף ז'אן פרנסואה ליוטאר בספרה של אליזבת וובר "שאלות ביהדות". תחילה טען ברנהיים שליוטאר הוא שהעתיק ממנו, אבל במהרה חזר בו.

במקביל, נחשף כי ברנהיים בן ה-60 שיקר בנוגע להישגיו האקדמיים. בערך על שמו בספר האישים "מי ומי" נאמר על בסיס מידע שברנהיים עצמו סיפק, שהוא קיבל תואר בפילוסופיה מטעם אוניברסיטת סורבון, אף שאין כל עדות לכך. בתור פילוסוף כתב ברנהיים בין היתר מאמר נגד נישואי הומואים, שחלקים ממנו צוטטו מפי האפיפיור לשעבר בנדיקטוס ה-16.

ברנהיים, שהכחיש תחילה בתוקף את ההאשמות, הודה בשבוע שעבר ב"טעות" וייחס אותה למחדל של סטודנט שהיה שותף לחלק מהכתיבה, נוהג מקובל בצרפת. הוא התנצל על כך שהכחיש תחילה את מעשה ההעתקה ואמר כי הורה למו"ל להוריד את ספריו מהמדפים והבטיח שישלח התנצלות לאלמנתו של ליוטארד, שמת ב-1998.

אתמול עוד נאחז ברנהיים בתפקידו והבהיר בראיון רדיופוני כי על אף ששגה, לא "כשל במילוי תפקידו" כרבה הראשי של צרפת ולכן לא יתפטר. "התפטרות היא מעשה של עריקה", אמר. יצויין כי ב-24 השעות האחרונות זכתה הפרשה לסיקור בכלי תקשורת רבים בעולם ולא רק בצרפת. "הרב מכיר בטעויות שביצע, התנצל ומסר לנו את הסבריו", אמר סגן נשיא הקהילה היהודית סמי גוזלן לסוכנות הידיעות הצרפתית, "התפטרותו מתפקיד הרב הראשי היא הפיתרון שיוביל להרגעת הרוחות. כולנו הסכמנו על כך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ