איך נבחר האפיפיור פרנסיסקוס?

נאום בן ארבע דקות קנה לברגוליו את האפיפיורות. הוא התריע שמנהיגי הכנסייה מרוכזים מדי בפוליטיקה פנימית ואמר כי עליהם להתיק מבטם החוצה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
הארץ

כחודש לאחר שנבחר ולמרות הסודיות לה נשבעו הקרדינלים, הוול סטריט ג’ורנל חושף את מאחורי הקלעים של . בבואנוס איירס, ביתו, החשמן ברגוליו הוא דמות חשובה, הבכיר בין אנשי הכנסייה הקתולית במדינה ואדם אהוב על רבים. אולם ברומא, הוא היה אחד מ-115 החשמנים שהתכנסו בוותיקן למען בחירת מנהיג חדש לכנסייה הקתולית.

אף על פי שברגוליו קיבל תמיכה בקונקלווה ב-2005, הרי שב-2013 נחשב למועמד בעל סיכויים קלושים. היו כעשרה חשמנים "פפבילים" יותר, כלומר בעלי סיכויים להיבחר לכהונת האפיפיור. חשמנים אלו, עמם נמנו טימותי דולן מניו יורק ואנג’לו סקולה ממילנו, הסתובבו בלוויית עוזרים ועיתונאים. עד מהרה היו לשיחת העיר, הם השתתפו בסעודות מפוארות עם חשמנים אחרים, נישקו תינוקות במיסות לפני מצלמות הטלוויזיה.

חשמנים ותיקים, שהצביעו למען ברגוליו ב-2005, ראו הזדמנות להציג שוב את מועמדותו. תומכיו הראשונים היו קואליציה של חשמנים מאמריקה הלטינית, אפריקה ואירופה. הוא נחשב ל”אאוטסיידר”, מעולם לא עבד בוותיקן, הוא גם הביע ביקורת על ניתוקו של הוותיקן מהקהילות המרוחקות. האתגר שעמד לפניהם היה להשיג לברגוליו 77 קולות, שני שלישים מהקונקלווה, שנדרשו לו להיבחר.

האפיפיור פרנסיסקוס. מזמין את משרתי הוותיקאן, מנקי רחובות ועובדי מלונות לתפילותצילום: רויטרס

בתחילה לא עורר שמו הדים רבים. יש שסברו , מבוגר מדי לתפקיד, במיוחד לנוכח העובדה שבנדיקטוס ציין את גילו כאחת הסיבות לפרישתו.

ככל הנראה, מה שהיטה את הכף לטובתו הוא הנאום בן ארבע הדקות שנשא, משהגיע תורו לפנות למועצת החשמנים. בניגוד לחשמנים שדיברו לפניו, ברגוליו לא דיבר על דרכים להרחיב את השפעת הכנסייה או על הפיננסים של הוותיקן.

. הוא דיבר באיטלקית כדי שדבריו יהיו ברורים לכל. הוא התריע שמנהיגי הכנסייה הקתולית מרוכזים מדי בפוליטיקה פנימית.

הוא אמר שעל הכנסייה הקתולית להתיק את המבט החוצה, אל העולם שמעבר לחומות הוותיקן, שעל האפיפיור החדש לפנות אל הפריפריה, שהמשימה העיקרית של הכנסייה אינה בדיקה עצמית, אלא להיות במגע עם הבעיות היומיומיות של המאמינים בעולם, שמרביתם נאבקים בעוני ובהשפלה שבעוולות חברתיות וכלכליות.

יומיים לפני תחילת הקונקלווה, התחיל להתקבע נרטיב חדש בקרב החשמנים. ברגוליו היה פתאום מועמד של ממש, והחשמן הארגנטיני החל לחוש בלחץ של מי שעשוי להתמנות לאפיפיור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ