"מלחמת הרשימות" בין רוסיה לארה"ב מחריפה את המתיחות בין המעצמות

יום לאחר שוושינגטון הטילה סנקציות על רוסים שמואשמים בהפרות זכויות אדם, פרסם הקרמלין רשימה של אמריקאים שנאסרה עליהם הכניסה למדינה

אלן בארי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלן בארי, ניו יורק טיימס

יום לאחר שארה"ב הטילה סנקציות על כמה מאזרחי רוסיה שמואשמים בהפרות זכויות אדם, הודיעה אמש (שבת) רוסיה כי "הסחיטה האמריקאית מחייבת תגובה" ופירסמה רשימה של 18 בכירים בממשל האמריקאי בעבר ובהווה שנאסרה עליהם הכניסה לתחומי המדינה.

לפי משרד החוץ הרוסי, הרשימה מורכבת מבני אדם שאחראים ל"הענקת לגיטימציה לעינויים ומעצרים ללא הגבלה", בהם דיוויד אדינגטון, ששימש ראש הסגל של סגן נשיא ארה"ב לשעבר, דיק צ'ייני, ותמך במדיניות חקירה שנויה במחלוקת; ג'ון יו, משפטן בכיר בממשל הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש הבן, שכתב כמה ניירות עמדה בנוגע לעינויים; וג'ופרי מילר וג'ופרי הרבסון, קצינים בכירים שפיקדו את מבצעי מעצרים של חשודים בטרור שהועברו למתקן המעצר גואנטנמו שבקובה.

שאר הבכירים המופיעים ברשימה שפרסמה רוסיה הם אנשי משפט ומערכת אכיפת החוק, שמוסקווה מאשימה בהפרת זכויות אדם של אזרחיה מחוץ למדינה. כמה מהם היו מעורבים במעצרו של ויקטור בוט, סוחר הנשק הידוע לשמצה, שנמצא עתה בבית סוהר פדרלי בארה"ב, וכן בחקר פרשת סחר בסמים שבה היה מעורב טייס רוסי בשם קונסטנטין ירושנקו.

האיש הבכיר ביותר מבין אנשי הממשל והצבא המופיעים ברשימה הרוסית הוא פריט בהארה, התובע המחוזי במנהטן, שעמד בראש התביעה במשפטו של בוט.

מוסקווה הזהירה שהיא תגיב בתקיפות לרשימה האמריקאית המכונה "רשימת מגניצקי", שנערכה לאחר שעורך דין ברוסיה שחקר פרשת שחיתות בקרב בכירים בקרמלין, נעצר ומת בכלא בשנת 2009. הפרלמנט הרוסי נקט בכמה צעדים בעקבות הרשימה האמריקאית, בהם איסור על אימוץ של ילדים רוסים למשפחות אמריקאיות.

דובר מטעם משרד החוץ הרוסי אמר שוושינגטון חייבת להפנים שהיא לא יכולה להתייחס למוסקווה "ברוח של הדרכה ותכתיבים". "העמדה העקרונית שלנו היא ברורה: הצעדים האמריקאים פוגעים באמון ההדדי וביחסים בין המדינות", אמר הדובר אלכסנדר לוקשביץ'. הוא הוסיף כי "לא רצינו במלחמת הרשימות הזו, אולם לא היינו חייבים להגיב לסחטנות הזו".

מקור במשרד החוץ האמריקאי שהעדיף להישאר בעילום שם אמר "כפי שהודענו פעמים רבות בעבר, רוסיה חייבת לחקור כראוי את מותו של סרגיי מגניצקי ולהעמיד לדין את האשמים במותו".

רבים מהאמריקאים שמופיעים ברשימת השמות הרוסית אינם נוהגים לבקר ברוסיה, ולפחות אחד מהם לעג לצעד זה של מוסקווה. "עכשיו לא אוכל להתמודד בקרב ג'ודו נגד פוטין", אמר יו בהתייחסו לתחביב של נשיא רוסיה.

התקרית הדיפלומטית האחרונה אירעה לאחר שנה שבה חלה עלייה במתיחות בין שתי המדינות וזמן קצר לפני ביקור מתוכנן של נשיא ארה"ב, ברק אובמה ויועצו לביטחון לאומי, טום דונילון. הממשל האמריקאי מעוניין בשיתוף פעולה עם רוסיה בכל הקשור למשברים בסוריה ובצפון קוריאה ולאחרונה ביטל את השלב האחרון בתוכנית פריסת המערכת נגד טילים באירופה, שהקרמלין התנגד לה בתוקף.

ואולם, ביום שישי האחרון, הממשל האמריקאי הודיע כי החליט לנקוט בצעדים נגד 24 אזרחים רוסים המואשמים בהפרת זכויות אדם. נכסים השייכים להם בארה"ב הוקפאו, ונאסרה עליהם הכניסה לתחומי המדינה. הרשימה האמריקאית מסווגת, אולם לפי מקורות, מופיע בה מנהיג צ'צ'ניה ובעל בריתו של פוטין, רמזאן קדירוב.

קדירוב, שמואשם בהפרת זכויות אדם רבות בארצו, ואף במעורבות אישית ברצח ועינויים, אמר כי הוא שמח שהוא מופיע ברשימה וכי "הוא גאה שהוא רוסי, גאה שאני מעורר אי נחת לאמריקאים, שמעורבים בזוועות ברחבי העולם. אני אוהב את מולדתי, וגם אם לא הייתי ברשימה לא הייתי רוצה לקנות כרטיס טיסה לארה"ב".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ