אנשיל פפר
לונדון

11 מנהיגים מכהנים, 17 שרי חוץ, מנהיגים לשעבר ונציגים מ-170 מדינות ברחבי העולם השתתפו הבוקר (רביעי) בהלוויתה של ראש ממשלת בריטניה לשעבר, מרגרט תאצ'ר, שהלכה לעולמה בגיל 87 בשבוע שעבר.

הטקסים החלו בשעה 12:00 (שעון ישראל) בווסטמינסטר, ומסע ההלוויה, שעבר בין היתר דרך רחוב דאונינג, הסתיים בקתדרלת סנט פול. כל הצמרת הפוליטית בבריטניה, כמו גם נציגי בית המלוכה, השתתפו באירוע שהוגדר "הלוויה רשמית אך לא ממלכתית". זו ההלוויה הגדולה ביותר מסוג זה שמתקיימת בבריטניה מאז מותו של וינסטון צ'רצ'יל לפני 48 שנים. מאז הלוויית צ'רצ'יל נקברו כל ראשי הממשלות בבריטניה בטקסים פרטיים.

כרכרה רתומה לסוסים נשאה את ארונה של תאצ'ר ברחובות לונדון כשהוא עטוף בדגל היוניון ג'ק. לאורך המדרכות באזור הפרלמנט וכנסיית סנט קלמנט דיינס נאספו רבבות אזרחים כדי להביע כבוד אחרון ל"אשת הברזל". מגדל השעון המפורסם ביג בן לא צלצל את השעה, לאות אבל, בפעם הראשונה מאז הלווייתו של צ'רצ'יל.

עם הגעתה של המלכה אליזבת ובעלה פיליפ, נשאו חיילים מכוח ההגנה על איי פוקלנד, אשר תאצ'ר יצאה למלחמה נגד ארגנטינה בתחילת שנות ה-80 כדי להגן על הריבונות עליהם, את ארונה של ראש הממשלה לשעבר לתוך כנסיית פול. את מסע ההלוויה, שאובטח על ידי 4,000 שוטרים, ליוו 700 חיילים וחיילות.

הבישוף של לונדון, ריצ'ארד צ'רטרס, שיבח את אופייה של תאצ'ר במהלך הטקס ואמר כי היא זוכה למנוחת עולמים אחרי שהנהיגה את בריטניה בתקופה של מחלוקת פוליטית עמוקה. "היום איננו הזמן או המקום לוויכוח פוליטי. סערת הרוחות ליוותה את תאצ'ר, שהפכה לדמות סימבולית ואפילו לדוקטרינה (ism)", אמר. טקס האשכבה החל בקריאת מובאות מהתנ"ך על ידי ראש הממשלה, דיוויד קמרון, ועל ידי נכדתה של תאצ'ר, אמנדה. מקהלה שרה מזמורים שנבחרו על ידי אשת הברזל עצמה.

בסך הכל הוזמנו להלוויית תאצ'ר 2,300 בני אדם. ייעדרו מהטקס נשיא בריה"מ לשעבר מיכאיל גורבצ'וב שבריאותו רעועה, וננסי רייגן רעייתו של נשיא ארה"ב, לשעבר רונלד רייגן. את ארה"ב ייצגו בטקס שרי החוץ לשעבר ג'ורג' שולץ וג'יימס בייקר, שכיהנו בממשלי רייגן ובוש האב בהתאמה. ממשל אובמה לא שלח נציג מטעמו, ובלונדון הביעו חוסר שביעות רצון על כך. שגריר ארגנטינה בלונדון סירב להשתתף בטקס במחאה על החלטת בריטניה שלא להזמין את הנשיא כריסטינה פרננדס קירשנר. זאת על רקע המתיחות הדיפלומטית ששוררת בין שתי המדינות סביב סוגיית איי פוקלנד. את ישראל מייצגים ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה.

רשימת המוזמנים לטקס האשכבה כוללת את בני המשפחה של תאצ'ר, בכירים מבריטניה ומהעולם וידוענים. הילרי קלינטון הוזמנה, אך לא הגיעה. בהלוויה משתתפת משלחת גדולה מדרום אפריקה, כולל פרדריק דה קלרק, שעמד בראש המדינה בעת ביטול האפרטהייד, אולם הנשיא ג'ייקוב זומה לא נוכח. עוד משתתפים ראש ממשלת אוסטרליה לשעבר, ג'ון הווארד, ראש ממשלת בריטניה לשעבר ג'ון מייג'ור וראש ממשלת קנדה, סטיבן הרפר, שייפגש גם עם נתניהו בהמשך היום. עוד הוזמנו: ראש ממשלת איטליה מריו מונטי, ראש ממשלת פולין דונלד טוסק, שדרנים ועיתונים בכירים כמו ג'רמי קלארקסון ודייויד פרוסט, השחקנית ג'ואן קולינס, הזמרת שירלי באסי, המלחין אנדרו לויד וובר והשחקן אנדרו קרופורד.

עלות ההפקה הגרנדיוזית והשתתפות הממלכה בטקסים לזכר המנהיגה השנויה במחלוקת, אשר פילגה את בריטניה במדיניותה הכלכלית והחברתית, ממשיכה להסעיר את הרוחות. עלות הטקס נאמדת ב-15-10 מיליון דולר והוא ממומן מכספי משלם המסים. ראש האופוזיציה אד מיליבנד ומרבית בכירי מפלגת הלייבור לא התבטאו בעניין. הם יודעים שאם ימתחו ביקורת על הטקס היקר, יטיחו בהם מיד השמרנים ביקורת על כך שהם היו אלה שאישרו את התוכניות להלווייה, כבר לפני עשור, כשעוד היו בשלטון.

צילום: אי–פי

ראש הממשלה לשעבר טוני בלייר במיוחד נודע כ"יורש האמיתי של תאצ'ר", כשמשך את הלייבור אל המרכז, נטש במידה רבה את הברית ההיסטורית של המפלגה עם האיגודים המקצועיים, קיבל את היסודות המוניטריים שהנחילה תאצ'ר לכלכלה הבריטית ולא החזיר את גלגל ההפרטה אחורה. מהלכיה של תאצ'ר היו אולי חדים, קשים ואכזריים, אבל יריביה הפוליטיים הודו לה על כך שביצעה מהפך שהם לא היו מסוגלים אליו.

ראש הממשלה הנוכחי, דייוויד קמרון, העומד בראש המפלגה השמרנית, ניסה בשנים האחרונות לעמעם במעט את הקשר בין המפלגה לבין מורשתה הקשה של תאצ'ר. הבוקר, כשנדרש בראיון לבי-בי-סי להצדיק את ההוצאה הכבדה, התפתל קמרון, ובמקום להזכיר את הרקורד שלה ב-11 שנות כהונתה, אמר ש"בכל זאת היא היתה ראשת הממשלה האשה הראשונה". קמרון, בן המעמד הגבוה המנסה להתרחק מהזיהוי של מפלגתו עם בריטניה הישנה, של המעמדות והממסד, היה כנראה מעדיף הלוויה צנועה ושקטה בהרבה.

האופי הצבאי והדתי של הטקס היום בלונדון רחוק מאוד גם מהתדמית הרב-תרבותית של בירת בריטניה, תדמית שהלכה ונבנתה בעשור האחרון, עד שקיבלה את החותמת הסופית במשחקים האולימפיים שנערכו בקיץ האחרון. היום שבה לקדמת הבמה בריטניה השמרנית, זו של הקצינים, הכמרים וחברי בית הלורדים המעונבים. זאת בריטניה שכבר אינה קיימת, ולמעשה חדלה להתקיים כבר בימיה של תאצ'ר, בת מעמד הביניים שבזה לסדרים החברתיים הישנים. היא הנהיגה מהפכה שהוציאה את בריטניה מהקפאון שאפיין אותה בימים שאחרי שקיעת האימפריה, וקידמה מהפכה כלכלית ובראשה תהליך ההפרטה בכל המגזרים.
רגעי שיא בחייה של תאצ'ר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ