נפתח משפטו של מנהיג האופוזיציה הרוסית אלכסיי נוואלני

נוואלני, בלוגר ופעיל חברתי, הוביל את המחאה נגד שובו של ולדימיר פוטין לקרמלין לקדנציה שלישית. "ביהמ"ש ירשיע אותי ללא קשר לראיות", אמר

לוגו רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס

עם פתיחת משפטו היום (רביעי) בעיר קירוב, האשים מנהיג תנועת המחאה ברוסיה, אלכסיי נוואלני, את המשטר בהגשת תביעות כוזבות ואמר כי כתב האישום נגדו הוגש כחלק ממדיניותו של הנשיא, ולדימיר פוטין, לדיכוי תנועת האופוזיציה. הדיון נמשך כ-40 דקות ובמהלכן נראה הבלוגר והפעיל החברתי שהוביל את ההפגנות נגד שובו של פוטין לקדנציה שלישית - שלו. השופט סרגיי בלינוב דחה את המשך הדיון ל-24 בחודש כדי לאפשר להגנה להכין את טיעוניה.

נוואלני, בן 36, מואשם במעילה של 16 מיליון רובל (510 אלף דולר) מכספי חברה לעצים בשנת 2009, בעת שהיה מועסק בידי פקיד ממשל בקירוב. אם יורשע, עלול להיגזר על נוואלני עונש של עשר שנות מאסר. לאורך הדיון לא השמיע נוואלני דברי התרסה, אבל בסיומו אמר לכתבים: "התיק הזה מפוברק מראשיתו, אין לו שחר, אני חף לחלוטין מפשע. אני בטוח שבעת הדיונים תוכח חפותי, אבל נראה איזו החלטה יקבל השופט". הוא העריך כי בית המשפט ירשיע אותו בלי כל קשר לראיות.

נוואלני הוא, כאמור, מנהיג האופוזיציה הבכיר ביותר העומד למשפט מאז ההפגנות הגדולות נגד שובו של פוטין לקרמלין לפני כ-16 חודשים. כמה ממקטרגי השלטון במוסקווה רואים קווי דמיון בין מקרהו לבין רדיפת יריבים פוליטיים בידי השלטונות בימי בריה"מ. גל ההפגנות נגד פוטין אמנם גווע, אבל תומכי נוואלני מתכננים לערוך עצרות הזדהות עמו היום במוסקווה ובקירוב, הנמצאת כ-900 קילומטרים מצפון-מזרח לבירה הרוסית.

באולם בית המשפט, שהיה מלא מפה לפה, נכחו בין היתר אשתו של נוואלני, יוליה, מנהיג האופוזיציה בוריס נמצוב, וסוללה של כתבים. "אני מעריך מאוד את הימצאותכם כאן", אמר נוואלני וצילם את האולם בטלפון הנייד שלו. לאחר מכן שלח את התמונה לכ-345 אלף משתמשי הרשת החברתית טוויטר שעוקבים אחריו. לדבריו, מטרתו היחידה של המשפט נועד להגביר את הלחץ על מתנגדי השלטון ולאיים עליהם. הוא ציין כי גם אם יקבל עונש על תנאי, הדבר ימנע ממנו להתמודד בבחירות. דוברו של פוטין, דמיטרי פסקוב, הכחיש שהנשיא משתמש בערכאות למטרות פוליטיות וציין שהוא לא מתכוון לעקוב אחר מהלך המשפט.

בחודשים האחרונים איבד נוואלני רבים מהתורמים שלו. באחרונה אמר הפעיל החברתי שהוא איננו מצפה מאותם תורמים לקום ולסנגר עליו אם יישלח למאסר. "רוב שכבות האליטה, האליטה העסקית, הם אנשים בעלי דעות ליברליות, אבל הם מוגי לב. הם פשוט פוחדים מהכול, רועדים כל הזמן ולכן ישתקו. הם שותקים גם עכשיו. האדם הוא ייצור חלש, אני לא מאשים אף אחד, אבל הוא חלש".

נוואלני גם הסביר מדוע בחר שלא לעזוב את רוסיה עם משפחתו, למרות הסיכוי הסביר לדעתו שיישלח למאסר. "אני לא רוצה ללכת לשום מקום אחר", אמר לאחד הכתבים, "אני רוצה שילדיי יחיו כאן וידברו רוסית, אני רוצה להעביר להם מדינה טובה קצת יותר. אני לא רוצה שיגידו לי כשאהיה סבא זקן, שישבתי ושתקתי".

הפגנה נגד פוטין במוסקווהצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ