בפרלמנט באיטליה החלה ההצבעה לבחירת הנשיא

ברגע האחרון הסכימו המפלגות הגדולות בשמאל ובימין על מועמד משותף - פרנקו מאריני, לשעבר יו"ר הסנאט. התנגדות פנימית עלולה לעכב את הבחירה

סביונה מאנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סביונה מאנה

רגע לפני פקיעת מועד ההצבעה החוקי לכהונת נשיא איטליה, הגיעו שתי מפלגות הגדולות בשמאל ובימין להסכמה על מועמד משותף למשרה הרמה, פרנקו מאריני, בן ה-80. בהצבעה שהחלה היום בשני בתי פרלמנט, יבחרו 1,007 חבריו בין מאריני, לשעבר יו"ר הסנאט וראש איגוד מקצועי, לבין המשפטן והפוליטיקאי הוותיק סטפאנו רודוטה, גם הוא בן 80.

על פי שיטת ההצבעה הסבוכה, בשלוש ההצבעות הראשונות נדרש רוב של שני שלישים (672) ומהרביעית ואילך, די ברוב רגיל (504). היום יתקיימו ככל הנראה שתי ההצבעות הראשונות.

גוש הימין בהנהגת ראש הממשלה לשעבר סילוויו ברלוסקוני, הביע תמיכה פומבית במאריני, וכינה אותו מועמד "על-מפלגתי" ראוי; גם מפלגתו של ראש ממשלת המעבר מריו מונטי, "רשימה אזרחית", ומפלגת הליגה הצפונית הבדלנית, הודיעו שיתמכו במאריני.

ההצבעה בפרלמנט של איטליה, היוםצילום: אי-אף-פי

ואולם דווקא בגוש השמאל בהנהגת פיירלואיג'י ברסאני, מעוררת ההחלטה מורת רוח ומפלגת אותו. "לבחור במאריני פירושו לעשות דווקא למדינה", אמר מטיאו רנצי, ראש עיריית פירנצה הפופולרי, שהתמודד נגד ברסאני על ראשות מפלגת המרכז שמאל, המפלגה הדמוקרטית. גם ניקי ונדולה, מנהיג מפלגת SEL המשתייכת לגוש השמאל, הודיע שיתנגד למועמדותו של מאריני ויצביע ליריבו רודוטה, שמועמדותו הוצעה בידי תנועת "חמשת הכוכבים", הגוש השלישי בפוליטיקה האיטלקית היום, המתנגד נחרצות למאריני.

מועמדותו הפתיעה רבים באיטליה, שקיוו לראות בארמון הנשיאות אדם שיענה לכמיהה לשינוי שבאה לביטוי בבחירות לפרלמנט, בפברואר. בין השמות שהוזכרו בתקשורת, עלו באחרונה שמה של הפוליטיקאית מהשמאל הרדיקלי, אמה בונינו, זה של העיתונאית בת ה-59 מילנה גבאנלי המנחה תוכנית תחקירים יוקרתית בטלוויזיה, או של חתן פרס נובל לספרות, השחקן והמחזאי דאריו פו בן ה-87. גבאנלי סירבה באומרה שהתפקיד "גדול עליה" ואילו פו אמר שהוא זקן מדי.

ספירת הקולות בפרלמנט של איטליה, היוםצילום: אי-אף-פי

הבחירות לפרלמנט שינו לחלוטין את כללי המשחק הפוליטי באיטליה ונתנו כוח פוליטי רב בידי תנועת מפלגת חמשת כוכבים של הבדרן והבלוגר בפה גרילו, מפלגה הדוגלת ב"דמוקרטיה ישירה" באמצעות הרשת וחותרת לפרק את המערכת הפוליטית הקיימת. המפלגה מסרבת לתת את תמיכתה לכל ממשלה שאינה בראשותה, ומאלצת בכך את מפלגתו של ברסאני, בעלת הרוב בבית התחתון של הפרלמנט, למצוא מכנה משותף עם יריבו ברלוסקוני, או להחזיר את איטליה למערבולת בחירות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ