אחרי חמש שנים |

סרביה וקוסובו גיבשו הסכם עקרונות לנרמול היחסים ביניהן

ההסכם, שהושג בתיווך שרת החוץ האירופית, מעניק סמכויות למיעוט הסרבי החי בקוסובו, אך מקבע את הריבונות הקוסובארית בצפון המדינה

אי-פי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי
רויטרס

סרביה וקוסובו הגיעו בסוף השבוע להסכם עקרוני על נרמול היחסים, לראשונה מאז הכריזה קוסובו על עצמאות ב-2008. ההסכם, שגובש בתיווך שרת החוץ האירופית קתרין אשטון, קובע כי המיעוט הסרבי שחי במחוז מיטרוביצה שבצפון קוסובו יוכל להקים כוח שיטור עצמאי ובית משפט לערעורים, אך לא יוגדר אוטונומי, כפי שדרשה סרביה בתחילה. בתמורה תכיר סרביה בריבונותה של קוסובו במיטרוביצה.

עוד נקבע כי שתי המדינות לא ימנעו אחת מהשנייה להתקדם בהליך הקבלה לאיחוד האירופי. עם זאת, חשוב להדגיש כי הסכם נרמול היחסים אינו כולל הכרה סרבית רשמית בריבונתה של קוסובו. ההסכם גובש בתום חודשים של מגעים מתוחים בבריסל, בין ראש ממשלת סרביה איוויצה דאצ'יץ' לבין ראש ממשלת קוסובו האשים תאצ'י.

לאורך חמש השנים האחרונות הכירו יותר מ-90 מדינות בעצמאות הקוסובארית, ובהן ארה"ב ו-22 מתוך 27 מדינות האיחוד האירופי. סרביה הצהירה פעם אחר פעם כי לעולם לא תעשה זאת שכן החוקה מגדירה את קוסובו כחלק בלתי נפרד מסרביה. במוקד הסכסוך עומד סירובו של המיעוט הסרבי החי בקוסובו, המהווה כחמישית מהאוכלוסיה, להכיר בריבונות הרוב האלבני והממשלה בפרישטינה, בטענה כי הכרזת העצמאות נעשתה באופן חד-צדדי. רוסיה וסין תומכות בסרביה, דבר שמונע מקוסובו להתקבל באופן רשמי למוסדות האו"ם.

המחלוקת בין שתי המדינות גרמה להקפאת תהליך קבלתה של סרביה לאיחוד האירופי, שכן בבריסל הבהירו כי יסכימו לקבל להתקדם רק אם בבלגרד יוותרו על שליטה דה פקטו בצפון קוסובו. סרביה דרשה מצדה כי כל הסכם עתידי יבטיח ביטחון וזכויות לסרבים שחיים בקוסובו.

"מה שאנו רואים כאן היא התרחקות נוספת מהעבר והתקרבות נוספת לאירופה", אמרה אשטון בטקס החתימה על ההסכם בבריסל. תאצ'י ציין כי "אם הצדדים יפעלו בתבונה ויישמו את ההסכם, הוא יסייע לאחות את פצעי העבר". דאצ'יץ נשמע מסויג יותר ואמר כי על אף שההסכם "טוב יותר מכל הסכם שגובש בעבר, ההנהגה הסרבית עדיין צריכה להחליט בימים הקרובים אם לקבל או לדחות אותו". מנהיגי המיעוט הסרבי בקוסובו מתנגדים להסכם העקרונות ואמרו בסוף השבוע כי אין בכוונתם ליישם אותו.

ראש ממשלת קוסובו (מימין), שרת החוץ האירופית אשטון וראש ממשלת סרביהצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ