סביונה מאנה

בצעד דרמטי הודיע בסוף השבוע מנהיג גוש המרכז-שמאל באיטליה, פייר לואיג'י ברסאני, על התפטרתו מראשות המפלגה הדמוקרטית. זאת אחרי ששני המועמדים שהציע לתפקיד הנשיא הבא של איטליה לא זכו לרוב הדרוש בבית הנבחרים ובסנאט. גם נשיאת המפלגה הדמוקרטית, רוזי בינדי, הודיעה על התפטרותה.

חברי הפרלמנט האיטלקי דנו בשלושת הימים האחרונים ברציפות בבחירת מחליף לנשיא היוצא, ג'ורג'ו נפוליטאנו, בהליך סבוך. ואולם, על רקע המבוי הפוליטי הסתום שנוצר באיטליה אחרי הבחירות לפרלמנט בחודש פברואר, אף דמות ציבורית ובעלת שיעור קומה כנפוליטאנו לא הצליחה לזכות לתמיכה מקיר לקיר.

ברסאני בן ה-62 הציע את יו"ר הסנאט לשעבר פרנקו מאריני, שנהנה גם מתמיכת גוש המרכז-ימין בראשות סילוויו ברלוסקוני, ואת ראש הממשלה לשעבר רומנו פרודי. שניהם לא הצליחו בסופו של דבר לזכות לרוב הדרוש ופרשו בזה אחר זה מההתמודדות. ברסאני קבל על תוצאות ארבעת סבבי הצבעה הראשונים ואמר כי "אחד מכל ארבעה חברי המפלגה הדמוקרטית בגדו בו".

הפרלמנט האיטלקי. אף אחד מהמועמדים לא זכה לרובצילום: אי-אף-פי

לאורך השבת הפעילו ברסאני וברלוסקוני לחץ כבד על נפוליטאנו להסכים להאריך את כהונתו. הנשיא בן ה-87, דמות אהודה בתוך במערבולת הפוליטית שאליה נקלעה איטליה, פסל בעבר כל אפשרות שימשיך בתפקידו, אבל לנוכח ההתפתחויות האחרונות וחוסר המשילות שבו שרויה המדינה, החליט בסופו של דבר לשנות את דעתו. ההצבעה על הארכת כהונתו של הנשיא נפוליטאנו, לראשונה בתולדות איטליה, צפויה להתקיים בהמשך היום.

עיקר הבעיה הפוליטית באיטליה נובעת מההישג הגדול שרשמה "תנועת חמשת הכוכבים" בהנהגתו של הבדרן בפה גרילו בבחירות. גרילו, שזכה בכרבע מהקולות, מבקש לקעקע את הסדר הפוליטי הקיים ומסרב לתת אמון לכל ממשלה שמפלגתו אינה עומדת בראשה. תנועת חמשת הכוכבים הודיע גם שתתנגד לכל מועמד לנשיאות, למעט מועמדה שלה, המשפטן סטפאנו רודוטה. המערכת הפוליטית באיטליה משותקת מזה כחודשיים ומתפקדת עם ממשלת מעבר בראשותו של מריו מונטי.

ג'אורג'יו נפוליטאנוצילום: אי–פי

ברסאני הוא ראש המפלגה הדמוקרטית הרביעי שמתפטר מתפקידו מאז נוסדה ב-2007. אם יעמוד בהחלטתו, קרוב לוודאי שאת מקומו יתפוס ראש העיר פירנצה, מטיאו רנצי, יריבו בפריימריז לראשות המפלגה אשתקד. רנצי בן ה-37 הזוכה לפופולריות רבה מגלם בעיני רבים במפלגה את הכמיהה לשינוי, שדחפה רבים ממצביעי גוש המרכז-שמאל לחצות את הקווים בבחירות האחרונות ולהצביע לגרילו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ