על רקע מחאה אלימה: צרפת אישרה נישואים חד-מיניים

אף שרוב הציבור תומך בשינוי, המחאה נגד החוק גברה בשבועות האחרונים. בפרלמנט התקבל מכתב המכיל אבק שריפה והפגנות הסתיימו במעצרים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

צרפת הפכה היום (שלישי) אחר הצהריים למדינה ה-14 בעולם המעגנת בחוק נישואים חד מיניים. ההצבעה הסופית בבית המחוקקים היתה מהירה, מאחר שלמפלגה הסוציאליסטית של הנשיא פרנסואה הולנד, התומכת בשינוי, יש רוב ניכר בפרלמנט.

ואולם, בשבועות האחרונים גברה בצרפת המחאה נגד אישור החוק. ההפגנות גם זימנו למתנגדי הולנד בימה לתקוף את הנשיא עצמו. לדברי התקשורת הצרפתית, יו"ר האסיפה הלאומית קיבל אתמול מכתב המאיים ב"מלחמה" נגד חברי פרלמנט סוציאליסטים, אם החוק אמנם יעבור; על פי הדיווחים, המעטפה הכילה אבק שריפה.

לנוכח הסקרים שלימדו כי רוב הצרפתים תומכים במתן זכויות שוות לזוגות בני אותו מין, היססה תחילה מפלגת המרכז-ימין UMP שבאופוזיציה, אם להצטרף למחאה, אבל לבסוף עשתה כן. התלכדותה סביב הסוגיה מסייעת לה לטייח את היריבויות והפילוגים עמוקים במפלגה הבלתי מגובשת, על רקע הידיעות שמנהיגה לשעבר, הנשיא הקודם ניקולא סרקוזי, שוקל לחזור לפוליטיקה.

8 מתוך 8 |
"אהבו זה את זה, זו לא אני שאומרת זאת, זה ישו"צילום: אי-אף-פי
1 מתוך 8 |
שוטרים שומרים על בית הנבחרים הצרפתיצילום: אי-פי
2 מתוך 8 |
תוצאות ההצבעהצילום: אי-פי

בשוליים, הפכו ההפגנות לאלימות והומופוביות יותר; שורה של הפגנות ליליות שנערכו בשבוע שעבר מול הפרלמנט, הסתיימו בעימותים עם המשטרה ובמעצרים. מנהיגי האופוזיציה קבלו על הסתננותם של חוגים בימין הקיצוני יותר למחאה, שבה נרשמה עלייה במעשי האלימות נגד הומואים ולסביות, ושלוותה בדברי עלבון כלפיהם ברשתות החברתיות.

חלק מהמפגינים נגד נישואי בני אותו מין החלו לכנות את פעילותם "האביב הצרפתי", ואחרים ניצלו את הפגנות כדי להפגין את כעסם כלפי הנשיא הולנד, ששיעור התמיכה בו ממשיך להידרדר בסקרים לשפל חסר תקדים בתקופה של קיפאון כלכלי ואבטלה גוברת.

הולנד וממשלתו קידמו את החוק, וגינו כל ביטוי של הומופוביה ואלימות, ואולם נראה שהנימות המכוערות המלוות את גל המחאה, דחפו אותם להאיץ את ההליך בפרלמנט ולקיים את ההצבעה היום. עוזרי הנשיא הביעו רצון לסיים את ההליך לפני קיומה של הפגנה גדולה נגד החוק, המתוכננת לסוף החודש.

שתי הפגנות שהיו שלשום בפאריס הסתיימו בלי תקריות; באחת השתתפו לדברי המשטרה כ-45 אלף מתנגדי החוק, מספר קטן בהרבה מ-300 אלף המפגינים שירדו לרחובות בחודש שעבר; באחרת השתתפו כ-3,500 מתומכי החוק. "גם אלה המצדדים בשוויון רב יותר צריכים להשמיע את קולם", אמר ראש עיריית פאריס ברטראן דלנואה, שהינו הומוסקסואל מוצהר.

מתנגדי החוק התעטפו בדגלי צרפת וצעקו סיסמאות נגד הולנד; מנהיגי האופוזיציה גינו כל התנכלות להומואים; ואולם, שר הפנים מנואל ואלס, האשים אתמול את המפגינים והיריבים הפוליטיים בימין בנשיאת נאומים הומופוביים. בריאיון בתחנת אירופה 1 הודה ואלס שלחוק יש מתנגדים רבים, אך ציין שהם מיעוט בהשוואה למיליונים שהצביעו להולנד לפני שנה, כשהבטיח להעביר את חוק נישואי בני אותו מין בשנתו הראשונה בתפקיד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ