12 שנות מאסר לדיפלומט הולנדי שריגל עבור רוסיה

ריימונד פואטריי הופעל על ידי זוג גרמני, שנתפס בשלהי 2011, ומסר להם מסמכים צבאיים ופוליטיים רגישים של האיחוד האירופי ושל נאט"ו

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

בית משפט בהולנד גזר אתמול (שלישי) 12 שנות מאסר על הדיפלומט ריימונד פואטריי בגין ריגול לטובת רוסיה. פואטריי הורשע כי במשך שנים מסר מסמכים צבאיים ופוליטיים רגישים של האיחוד האירופי ונאט"ו לסוכנים של שירות ביון החוץ של רוסיה (SVR).

חבר השופטים פסק כי פואטריי העביר למוסקווה מידע אודות מלחמת האזרחים בלוב, משימות של האיחוד האירופי בגאורגיה ומשימות כוח השלום ההולנדי בקוסובו ואפגניסטאן. שלושת השופטים קבעו כי פואטריי "פגע באינטרסים של הולנד ובבעלות בריתה ולא התבייש למסור מידע אישי מאוד על שבעה מעמיתיו, באופן שחשף אותם לסחיטה".

פואטריי, בן 61, עבד במשרד החוץ ההולנדי מאז 1978 ולאורך הקריירה הדיפלומטית שלו כיהן בתפקידים שונים בשגרירויות בהונג-קונג ואינדונזיה. בתפקידו האחרון עבד במטה משרד החוץ בהאג. הוא נעצר במארס 2012 כחלק מפרשת ריגול שנחשפה בגרמניה ובמהלכה נעצרו בני זוג "אנדראס והיידרון אנשלאג", בעלי דרכון אוסטרי מזויף. בני הזוג אנשלאג שימשו כאנשי הקשר לשירותי המודיעין של רוסיה.

אנדראס והיידרון אנשלאג (זהותם נאסרה לפרסום) בבית המשפט בשטוטגארט, השנהצילום: אי–פי

מפסק הדין עולה כי פואטריי קיבל 72,000 אירו במזומן בתקופה שבין ינואר 2009 לאוגוסט 2011 בתמורה למסמכים שסיפק. "הוא פעל מתוך תאוות בצע ברורה כדי שיוכל לכסות את חובותיו ולאפשר לעצמו אורח חיים ראוותני". סנגוריו של פואטריי טענו לחפותו והסבירו כי מרבית הכספים שקיבל הם תשלומים על מכירת תכשיטים שקנה בזול בעת ששירת בחו"ל.

השופטים דחו את הדברים מכל וכל וקבעו כי בני הזוג אנשלאג אמרו לפואטריי להשתמש בתירוץ הזה. בית המשפט העניק לתביעה ולהגנה שבועיים כדי לשקול אם לערער על גזר הדין. יצויין כי התביעה דרשה מבית המשפט להטיל על פואטריי עונש של 15 שנות מאסר, בפרשה הנחשבת לאחת מפרשות הריגול החמורות בתולדות הולנד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ