פריצת דרך באיטליה |

איש המרכז-שמאל אנריקו לטה צפוי להיות ראש הממשלה

לטה, בן 47, ירכיב ממשלה רחבה שבה תיקח חלק גם מפלגת המרכז-ימין של ברלוסקוני. המהלך התאפשר בזכות הארכת כהונתו של הנשיא נפוליטאנו

סביונה מאנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סביונה מאנה

ג'ורג'יו נפוליטאנו לא בזבז זמן. יממה וחצי אחרי השבעתו השנייה לנשיא איטליה, זימן אליו היום (רביעי) את אנריקו לטה, סגן יו"ר המפלגה הדמוקרטית, והטיל עליו את תפקיד ראש הממשלה. "אני מאמין בהצלחתו", אמר הנשיא וקרא לכולם לשתף עמו פעולה.

שמו של לטה בן ה-47, הוזכר ביממה האחרונה בתקשורת כמועמד לתפקיד, לצד שמותיהם של ראש הממשלה לשעבר ג'וליאנו אמאטו בן ה-75, ושל הכוכב העולה במפלגה הדמוקרטית, ראש עיריית פירנצה מטיאו רנצי בן ה-37. אולם לדברי נפוליטאנו, לטה היה "האלטרנטיבה היחידה".

עם קבלת התפקיד, אמר לטה שהוא מרגיש את מלוא כובד האחריות המוטל על כתפיו. הוא הכריז על כוונתו "לעבוד במלוא המרץ" ולהעמיד בראש סדר היום את בעיית האבטלה, להחזיר לפוליטיקה את אמינותה, ולערוך רפורמה מקיפה; במסגרתה יחתור, בין היתר, לצמצם את מספר חברי הפרלמנט ולשנות את חוק הבחירות משנת 2005 שהכניס את איטליה לקיפאון הפוליטי שבו היתה שרויה מפברואר. לטה הזהיר עם זאת שממשלתו "לא תקום בכל תנאי".

באיטליה ובאירופה מקווים שבכך יבוא הקץ למבוי הסתום ששיתק את המדינה מאז הבחירות בפברואר, שהסתיימו בלי רוב ברור לאף אחת משלוש המפלגות הגדולות. סירובו של מנהיג המרכז שמאל, פיירלואיג'י ברסאני, להקים קואליציה עם המרכז ימין של סילוויו ברלוסקוני, והתעקשותה של מפלגת 5 הכוכבים של בפה גרילו לתמוך רק בממשלה שהיא עומדת בראשה, יצרו קיפאון שממנו לא הצליחו הכוחות הפוליטיים למצוא מוצא.

שני בתי הפרלמנט לא הצליחו להסכים גם על בחירת מחליף לנפוליטאנו בן ה-87, שהודיע שאינו מתכוון לכהן שבע שנים נוספות בתפקיד. אולם, לאחר שנכשלו כל הניסיונות למצוא מועמד מוסכם על רוב הסיעות כמקובל, באו ראשי המפלגות לנשיא וביקשו ממנו לחזור בו מהחלטתו, ולהמשיך בתפקיד.

אנריקו לטהצילום: אי-אף-פי

נפוליטאנו התרצה, אבל בנאום השבעה נוקב גער השבוע במפלגות "החירשות והסטריליות" והתריע: "אם אמצא עצמי שוב לפני אותה חירשות שבה נתקלתי בעבר, לא אהסס להסיק את המסקנות". הנשיא קרא לכוחות הפוליטיים לגלות אחריות, ואמר שעשיית פשרות עם מפלגות יריבות אינה "דבר מתועב".

עתה, לנוכח המציאות הפוליטית שנוצרה בפרלמנט בעקבות הבחירות, ייאלץ ראש הממשלה הנכנס לעשות את הפשרות שאותן סירב ראש מפלגתו המתפטר, ברסאני, לעשות.

לטה הנשוי ואב לשלושה ילדים, נולד ולמד בפיזה, שם השלים תואר במדעי המדינה. בראשית דרכו הפוליטית היה פעיל במפלגת הנוצרית-דמוקרטית ולאחר מכן בכיר במפלגת המרכז, מרגריטה; עם הצטרפותו לממשלת השמאל של מאסימו ד'אלמה ב-1998 בגיל 32 , היה לשר הצעיר ביותר בממשלות שקמו לאיטליה מתום מלחמת העולם השנייה. עד 2001 כיהן בממשלת ד'אלמה כשר למדיניות קהילתית וכשר המסחר והתעשייה; ב-2007, עם הקמת המפלגה הדמוקרטית, הודיע לטה על התמודדותו לראשותה; הוא הגיע למקום השלישי, אחרי ואטלר ולטרוני ורוזי בינדי, ושימש מאז כסגן יו"ר המפלגה. הוא פרש מתפקידו זה השבוע, עם התפטרותו של ראש המפלגה ברסאני, בעקבות כישלונו להעביר בפרלמנט את בחירת מועמדו לנשיאות, בגלל מה שכינה "בגידת" כרבע מחברי מפלגתו.

מפלגת PDL של ברלוסקוני, שהודיעה עוד בפברואר על נכונותה להצטרף לממשלה בראשות המרכז שמאל, הביעה קורת רוח ממינויו של לטה, וקראה לחבריו במרכז שמאל לא להכשיל את לטה כפי שהכשילו את ברסאני בהצבעה לנשיאות.

לעומת זאת, מפלגת 5 הכוכבים, המטיפה לדמוקרטיה ישירה וחותרת לקעקע את הסדר הפוליטי הקיים, מתחה ביקורת על המינוי. "הם כבר מחלקים ביניהם את העצמות והכיסאות", אמר בתגובה מנהיגה בפה גרילו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ